çocuk olmamasinin sebepleri nelerdir?

Konusu 'Aile' forumundadır ve sahradeniz tarafından 11 Eylül 2007 başlatılmıştır.

 1. sahradeniz

  sahradeniz Acemi Üye Silver

  • Çocuk olmamasi, bazilari için en büyük sikinti ve problemlerinin basinda geliyor. Aile huzursuzluGundan tutun bosanmalara kadar gidiyor. Kusur bazen kadinda bazen de erkekte olur. Bazen her ikisinde de olabilir.

  • Çocuk olmamasinin sebeplerinin basinda daha çocukken geçirilen hastaliklar, psikolojik rahatsizliklar, yanlis ve zararli beslenme, asiri sicaGa soGuGa dikkat etmeme yüzünden bedende meydana gelen tibbi arizalar gelir. ÇocuGu olmayan esler bu arizaya çok büyük ihtimalle daha çocukluklarinda, gençliklerinde yakalanmislardir.

  • Bir kismi da yanlis beslenme yüzünden yakalanmis olabilir. Çünkü hadis-i serifte buyuruluyor ki:
   (Gelin, ilk hafta yoGurt, ayran, sirke, tursu ve eksi yememelidir! Bunlar çocuk olmasina engel olabilir. Sirke yiyen kadinin hayz görmesi zahmetli olur ve hayzi düzensiz olur. Eksi elma yemek hayz kanini keser. Bu da baska bir hastalik meydana getirir.)

  • Bir kismi da, evliliGin basinda, birkaç sene çocuGumuz olmasin diye aldiklari yanlis tedbirlerle, sonraki senelerde çocuklarinin olmamasina zemin hazirlarlar.

  • Çocuk olmama sebepleri iyi arastirilmali. suna da inanilmali ki, tip çok ilerlediGi halde hâlâ eksiklikleri vardir. Yanlis tedavilerin ve bilinçsizce kullanilan ilaçlarin zararlari çoktur. Tedavide çok hassas olunmali, gelisigüzel ilaç kullanilmamali. Hele kocakari ilaçlarini ehil bir doktora sormadan kullanmamali.

  • Uzman doktorlarin, kisirlik sebepleri ve önleyici tedbirleri hususundaki yazilari söyledir

  • INFERTILITE (kisirlik)
   Eslerin çocuk sahibi olma arzularina raGmen bir yil içerisinde hamilelik elde edilmemesine infertilite (kisirlik) adi verilmektedir. Korunmayan çiftlerin %85?inde bir yil içerisinde hamilelik olusmasi beklenir. Infertilite %30-40 arasinda erkek, %40-50 arasinda bayana ait nedenlerle ortaya çikmaktadir. Çiftlerin %25?inde erkek ve kadin faktörü birlikte bulunmaktadir. %10-15?inde tüm arastirmalara karsilik infertiliteyi açiklayabilecek bir neden bulunamamaktadir.

  • Ilk ziyarete eslerin birlikte katilmasi ve deGerlendirilmesi tedavi yönünden oldukça önemlidir. Çocuk arzusuyla basvuran çiftlerin doktoruna ve merkezine tam bir güven içinde olmasi, hiçbir sey saklanmamasi, sorulara açik yüreklikle cevap verilmesi ve hiçbir konunun utanma duygusuyla gizlenmemesi gerekir.

  • Kadinin muayenesi sadece üreme organlarinin deGil tüm vücudun deGerlendirilmesine yönelik olarak yapilir. Bazi hormonal hastaliklar (tiroid bezi ve seker hastaliGi gibi) üreme organlarinin fonksiyonunu yakindan etkilemektedir. Muayenede tespit edilecek ek rahatsizliklar tedavi öncesinde ortadan kaldirilmalidir. Kadinda mevcut olabilecek mikrobik-iltihabi rahatsizliklar yapilacak tetkiklerle tanimlanarak tedavi edilmelidir. Bu nedenle rahim aGzindan ve vajenden örnekler alinarak inceleme yapilir.

  Kadina ait infertilite nedenleri:

  • Tüplere ait nedenler
   Hamilelik olusabilmesi için spermlerin (erkek hücresi) rahim aGzi ve rahim içini geçerek tüplerden yumurtaya ulasmasi gerekmektedir. Bu nedenle tüplerin açikliGini ve görevlerini yerine getirme yeteneGine sahip olup olmadiGi gösterilmelidir. Infertilite nedenlerinin yaklasik %35 ini tüplere ait bozukluklar olusturmaktadir. Ilaçli rahim filmi (HSG) tüplerdeki tikanikliGi ve olusmus hasari gösterebilir. HSG filminde bir bozukluk varsa tani amaçli laparoskopi önerilebilir. Tüpler kapali, hasar görmüs veya yapisik bulunursa cerrahi olarak düzeltilebilir. Ancak ameliyat ile sonuç alinamayacaGi düsünülüyor ise tüp bebek yöntemi tedavide en iyi alternatiftir.

  • Yumurtlama problemleri
   Düzensiz ve anormal yumurtlama, kisirliGi olusturan nedenlerin ortalama %5-25 ini olusturur. Normal kosullarda her ay yumurtaliklardaki yumurtalardan bir tanesi gelisip büyüyerek çatlar ve yumurtlama (ovulasyon) meydana gelir. Yumurtlamanin olmamasi âdet düzensizlikleri ve infertilitenin en önemli nedenidir. Bir bayanda yumurtlamanin olmadiGi ya da âdet görse bile ovulasyonsuz seyrettiGini gösterebilmek için bir takim testler yapilir.Yumurtaliklarin rezervi ve ilaç uyarisina verecekleri cevap âdetin 2. veya 3. günü yapilacak hormon testleri ve ultrasonografik görüntü ile tespit edilebilir. Yumurtlama olmadiGi tespit edilirse ilaç tedavisi ile yumurtlama saGlanabilir.

  • - Rahim kaynakli problemler
   - Karin iç zari ile ilgili problemler (Endometriozis)

  • Genellikle yumurtlama âdetin ortalarina rastlar. Eslerin bu dönemlerde bir arada olmalari döllenmenin sansini artirir. [Yani, kadinlarda iki âdet arasindaki temizlik süresinin ortasinda yumurtlama olur. Bu günlerde esler birada olursa çocuk olma ihtimali yükselir. Mesela temizlik günü 14 gün ise 6-8. günler arasinda yumurtlama sansi yüksek demektir.]

  • Yas faktörü
   Normal sartlarda korunmayan bir çift için evliliGin birinci yilinda hamile kalma sansi %85?tir. Ikinci yilinda, birinci yil gebe kalamayan %15 oranindaki kadinlarin %10?u da ikinci yil gebe kalir. [Ikinci yildan sonra gebe kalinmazsa, eslerin kisirlik tedavisi görmeleri gerekir.] Ilerleyen yillarda bu oran giderek düser. Kadinlarda yas ilerledikçe gebelik sansi da giderek azalir, 40 yas ve üzerinde gebe kalma orani %10?un altina düser. Yumurtalar gelisse ve ovulasyon meydana gelse de, yumurtalarin kolayca döllenebilmesi oldukça güçtür.

  • Açiklanamayan (izah edilemeyen) infertilite
   Ancak bazen çiftlere yapilan tüm testler normal bulunmaktadir. Bu durumda açiklanamayan yani izah edilmemis infertiliteden bahsedilir. Öncelikle asilama tedavisi denenir. Asilama tedavileri basarisiz olduGunda infertilite sebepleri yeniden deGerlendirilerek tüp bebek gibi diGer yardimci üreme teknikleri uygulanabilir.

  • ErkeGin deGerlendirilmesi
   Erkeklerin muayenesi gerektiGinde üroloji uzmani tarafindan yapilmaktadir. Öncelikle yapilmasi gereken semen analizidir. Ardindan gerekiyorsa hormon tetkikleri, mikrobiyolojik ve serolojik testler, ultrasonografi yapilabilir. Erkek infertilitesi tedavisinde son yillarda uygulanan teknikler ile hizli bir ilerleme kaydedilmistir. Özellikle mikroenjeksiyon tekniGi, daha önceden tedavi edilmeyen erkeGe ait birçok infertilite faktörüne çözüm getirmistir.

  • ErkeGe ait infertilite nedenleri:
   - Hormonal bozukluklar
   - Genetik bozukluklar
   - Sebebi bilinmeyen
   - Varikosel
   - Kriptorsidizm (inmemis testis)
   - Sperm tasiyici kanallara ve organlara ait nedenler
   - Imminolojik (baGisik sistemine ait) nedenler
   - Kullanilan ilaçlar, asiri sicak ortam, sistemik hastaliklar

  • Teknolojideki tüm ilerlemeler sayesinde, üreme tedavisinde elde edilen inanilmaz gelismeler çocuk sahibi olamayan çiftlere yeni umutlar sunmaktadir.

  • Yapilan tetkik ve tedaviler sonucunda ilaç tedavisi yetersiz kalacak olursa tüp bebek ve mikroenjeksiyon metotlari ile çocuk sahibi olunabilir. Bu is ile ilgili olarak güvenilir hastanelerin tüp bebek merkezlerine müracaat edilebilir. Türkiye Hastanesi?nde de bu islemleri yapacak kadro bulunmaktadir.

  • Yukarida yazilan rahatsizliklara yakalanmamak için:
   Kiz çocuklarini dünyaya geldikleri andan itibaren üsütmemeli, alt temizliGine dikkat etmeli. Alti islak birakilmamali. 6 ayda bir idrar tahlili yapilmali. En ufak bir akintida, idrar kaçirmada, idrar yanmasinda hekime gitmeli.

  • Çocukluk çaGinda geçirilen kabakulakta eGer hastalik testisleri, kizlarda yumurtaliklari tutmus ise üreme hücrelerini tahrip ederek kisirliGa yol açabilir. Bu hastaliktan korunmak için kabakulak asisi yapilmalidir. EGer kiz çocuklari genital bölge tüberküloz hastaliGina yakalanmis ise tüplerde tikanma yapabilir. Rahimde yapisikliklar yaparak çocuk olmasina engel olabilir. Mantar hastaliklari da akinti, spermde tahribat yapabilir. Üreme organlarindaki en ufak sikayette hekime gitmek iyi olur.

  • Çocukluktan itibaren dikkat edilecek hususlar (Kizlar için)
   1- Bebeklik döneminden itibaren üsütmeyecek.
   2- Dondurma, soGuk mesrubat, kola gibi soGuk seyler yiyip içmeyecek.
   3- Kabakulak, kizamikcik, kizamik, verem asilari yapilacak.
   4- Alkol, sigara içilmeyecek.
   5- Banyo yapilirken üsütülmeyecek. Özellikle özür halinde iken denize girip üsütülmeyecek.
   6- Acili baharatli gidalardan fazla yemeyecek. Kisin üsütmeyecek, özellikle yumurtaliklar korunacak.
   7- Atesli hastaliklarda mutlaka hekime gidecek.
   8- Evli gençler birbirini kirmayacak, üzmeyecek. Beslenmesine dikkat edecek. Hastaliklardan korunacak.

  • Çocukluktan itibaren dikkat edilecek hususlar (Erkekler için)
   1- Kabakulak, kizamikcik, kizamik, verem asilari yapilacak.
   2- Alkol, sigara içilmeyecek. [Bunlar bazi erkeklerde iktidarsizlik sebebidir.]
   3- Erken yatip erken kalkilacak.
   4- Acili baharatli gidalardan fazla yemeyecek. Kisin üsütmeyecek.
   5- Testisler darbelere karsi korunacak. Atesli hastaliklarda mutlaka hekime gidilecek. Sünnet dikkatli yapilacak.
   6- Evli gençler birbirini kirmayacak, üzmeyecek. Beslenmesine dikkat edecek. Hastaliklardan korunacak.

  • EvliliGin ilk yillarinda
   EvliliGin ilk yillarinda bilinçsizce yapilan doGum kontrolleri ileride çocuk olmasi üzerinde zararli olabilir. Rahim içi araçlari steril konulmazsa iltihaplanmaya, yabanci cisim reaksiyonuna yol açabilir. DoGum kontrol haplari hormonal dengeyi etkileyebilir. Yeni evlilerin hemen doGum kontrolü uygulamamasi iyi olur.

  • Asiri üzüntü, stres, sinir sistemini bozar
   Stres hem hormon dengesini bozar hem de esler arasindaki cinsel hayati etkiler. Esler tam bosalamaz, zevk almaz, temaslar iskence halini alir. Bu durumda hem yumurtlama hem de sperm yapimi etkilenir. Stresin etkisi ile erken bosalma olabilir. Yine stresten dolayi uterus hareketleri artar ve yumurtayi atabilir. Erken bosalmaya baGli yeterli sayida sperm rahime gitmeyebilir. Onun için eslerin stressiz, sikintisiz, sakin ortamlarda ve istekli olduklari zamanda birlikte olmalari gerekir.

  • Bünyenin çocuk tutmamasi
   Bünyenin çocuk tutmamasi denen sey hormon yetersizliGinden veya rahim aGzinin tam kapanmamasindan dolayi çocuGun düsmesidir. Bu sekilde olan çiftler evvela hormonlarinin durumunu öGrenecekler. Bir bozukluk var ise tedavi ettirecekler. Rahim aGzinin durumu mutlaka kontrol edilecek. Darlik, yetmezlik, enfeksiyon var mi diye bakilacak. Yatak istirahati yapilacak. Strese girmek, sinirlenmek, aGir kaldirmak, fazla çalismak olmayacak. Bu ailelerde bir de genetik tarama yapilip kromozomal bozukluk var mi diye bakilmali.

  • KisirliGa dair alametler görülünce
   Acili baharatli yiyecekler, çok soGuk içecekler, yasaklanmali. Hiç bir zaman ezbere ilaç kullanmamali. Ezbere kullanilan yanlis ilaçlar, yumurta ve sperm üzerine zararli etkide bulunabilir. Özellikle böbrekleri ve yumurtaliklari üsütmek, testislere darbe gelmesi kisirliGa yol açabilir.

  • Çocuk olmuyorsa
   Yukaridaki bilgilere uyulduGu halde evli çiftler çocuk sahibi olamamis ise kesinlikle ezbere ilaç kullanmamali, komsu tedavilerine raGbet etmemeli. Aksi halde tedavi zorlasir veya imkansiz hale gelir. Bu hastaliklar artik kisirlik merkezi bulunan tam tesekküllü hastanelerde yapilmaktadir. Böyle bir merkeze baGlanmali sistematik bir sekilde kisirlik sebepleri arastirilmali. Hastaya en uygun tedavi metodu seçilmeli. Tüp bebek merkezleri içinde kadrosu iyi, güvenilir yerlere gitmelidir.

  • Bunlara raGmen hiçbir tibbi ariza olmasa bile çocuk olmayabilir. Çocuk da bir rizktir. Rizki veren Allahü teâlâdir. Dilerse verir dilerse vermez.

  • Çocuk da bir rizktir
   Sual: Esimde ve bende çocuk olmamasi için hiçbir tibbi engel olmadiGini doktorlar söylüyorlar. Buna raGmen çocuGumuz olmuyor. Es dost yüzünden, yani onlarin dedikodulari yüzünden sikinti yasiyoruz. Bunda bizim suçumuz olmadiGi halde, bu da kaderden midir?
  • CEVAP
   Her sey takdir iledir. Kaderin, iyisi, kötüsü, tatlisi, acisi, hep Allahü teâlâdandir. Kader, Allahü teâlânin, olacak seyleri ezelde bilmesidir. Kaza, kaderde bulunan seyleri, zamani gelince yaratmasidir.

  • Çocuk olmasi veya olmamasi da takdire baGlidir. Allahü teâlâ, takdirine göre sebepler yaratmaktadir. Sebeplere yapistiktan sonra, yani tibbi bir engel kalmadiktan sonra esler dua eder, (Ya Rabbi, çocuk hakkimizda hayirli ise, bize nasip eyle) derler. Dua kabul olursa çocuk olur. Çocuk olmasi için tedbir almak ve sebeplere yapismak lazimdir. Mesela tibbi yasaklari çiGneyip de, suçu kadere yüklemek doGru deGildir.

  • Çocuk istemek normaldir. Ancak her çocuk mutlaka hayirli olur mu? Çok az da olsa, çocuk bir kimsenin dünya ve ahiret felaketine sebep olabilir. Ne olursa olsun çocuk olmasini deGil de, mutlaka hayirli olanini istemelidir. Hayirsiz bir evlat yerine çocuksuzluGu tercih etmelidir!

  • Esas hayat, ahiret hayatidir. Muhtesem bir hayat sürülse de, dünya geçicidir. Akilli, ahiretini düsünüp, (Ya Rabbi çocuk hakkimda hayirli ise nasip et) diye dua eder.
  • Ahir zamanda çoluk çocuk sahibi olmamak daha iyidir. Imam-i Gazali hazretleri buyuruyor ki
  • Peygamber efendimiz, (Ikiyüz yilindan sonra, sizin en iyiniz, hafifülhâz olandir) buyurdu. Hafifülhâz nedir, dediklerinde, (Hanimi ve çocuGu olmayandir) buyurdu. (Ebu Ya?la)

  • Seyyid Abdülhakim Arvasi hazretleri de (Bu zamanda çocuGu olmayan sükür secdesi yapsin) buyurmustur.

  • Kur'an-i kerimde mealen buyuruluyor ki:
   (Hosunuza gitmeyen bir sey sizin için hayirli olur da, sevdiGiniz, arzuladiGiniz bir sey de hakkinizda ser olabilir. Allah bilir, siz bilemezsiniz.) [Bekara 216]

  • ÇocuGun olmasi, nimet olduGu gibi büyük tehlike de olabilir. Kur'an-i kerimde çocuk için (fitne) buyuruluyor. Buradaki fitne, imtihan demektir. Çocuk imtihanindan yüzümüzün aki ile çikmak kolay deGildir. Onun için daima hakkimizda hayirli olani istemeliyiz! (Hadika)

  • Çocuk sahibi olmak isteyenler veya herhangi bir dileGi olanlar sunlari yapmalidir

  • 1- IstiGfar okumali. (Malim çok, ama çocuGum olmuyor. Ne yapayim?) diyen kisiye, bir sahabi istiGfara devam etmesini söyledi. O da günde 700 defa istiGfar okurdu. Nihayet on çocuGu oldu. Hasan-i Basri hazretlerine, kitliktan, fakirlikten, çocuGunun olmadiGindan sikayette bulunuldu. Hepsine de istiGfar etmesini söyledi. Sebebi sorulunca, Kur?an-i kerimden üç âyet-i kerime okudu. Meali söyle:
   (Çok affedici olan Rabbinize istiGfar edin ki, gökten bol yaGmur indirsin; size, mal ve oGullar ile yardim etsin, sizin için bahçeler, irmaklar versin.) [Nuh 10-12]

  • Çocuklarini idarede sikinti çeken bir sahabiye Peygamber efendimiz, (Neden istiGfar etmiyorsun? Ben günde yüz defa istiGfar ederim) buyurdu. IstiGfar edileceGi zaman yüz defa (EstaGfirullah min külli ma kerihallah, EstaGfirullah elazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh) demeli ve manasini düsünerek söylemeli. Manasi söyledir: (Razi olmadiGin seylerden yaptiklarimi affet ve yapmadiklarimi yapmaktan koru. Kendisinden baska ilah bulunmayan hay, kayyum ve azim olan Allah?a istiGfar eder ve günahlarima pisman olup Ona siGinirim.) [Azim, zati ve sifatlari kemalde, Hay, ezeli ve ebedi bir hayatla diri olan, Kayyum, zati ile kaim olan, yarattiGi her seyi varlikta durduran demektir.]

  • 2- DileGine kavusmak için, iki rekat namaz kilip, sevabini Silsile-i aliyye denilen âlimlerin ruhuna hediye etmeli, bunlarin hürmeti için diye dua etmeli. Mesela, ?Ya Rabbi, hayirli bir çocuk nasip eyle? diye dua edip, ?Bu duami silsile-i aliyye büyükleri hürmetine kabul eyle? demeli. (Mekatib-i serife)

  • Sabah ve yatsi namazindan sonra silsile-i aliyyenin isimlerini, sonra Fatiha okuyarak ruhlarina gönderip, onlari vesile ederek yapilan dua kabul olur. Tecrübe edilmistir.

  • 3- Âyât-i hirz, usulüne uygun okunur ve yaninda tasinirsa, murat hasil olur.

  • 4- Adakta bulunmali. Mesela, (sununla evlenirsem, sevabi Seyyidet Nefise hazretlerine olmak üzere, Allah için, üç Yasin okumak nezrim olsun) denince, bu dileGin kabul olduGu tecrübe edilmistir.

  • 5- Dua izinli okunmali! Bir hacetin hasil olmasi için dua okunurken, tesir etmesi, üstadin izni ile okumali. Üstad vefat etmisse, kitabindan öGrenip okumak da izin almak olur. Izin alan, izin verenin vekili olur. Vekilin okumasi, üstad gibi tesirli olur.

  • 6- Bir dileGi olan asaGidaki duayi okumalidir. Kör bir zat gelip, (Ya Resulallah! Allahü teâlâya dua et, gözlerim açilsin) dedi. Peygamber efendimiz de, (Kusursuz bir abdest al! Sonra, ya Rabbi! Sana yalvariyorum. Sevgili Peygamberin Muhammed aleyhisselami araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiGim Peygamberim Muhammed aleyhisselam! Seni vesile ederek, Rabbime yalvariyorum. Senin hatirin için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi, bu yüce Peygamberi bana sefaatçi eyle! Onun hürmetine duami kabul et) duasini okumasini söyledi. O da, abdest alip dua etti. Hemen gözleri açildi. [Tirmizi]

  • Bu duayi okuyanlar, maksatlarina kavusmuslardir.

  • Namaz kilmayanin, haram isleyenin ve kalbi gafil olanin duasi kabul olmaz. Ehl-i sünnet itikadinda olmayanin okumasi fayda vermez. Hak teâlâ, her seyi bir sebep ile yaratmaktadir. Bir seye kavusmak isteyen, o seyin sebebine yapismalidir. Rabbimiz, insana sihhat, sifa vermek için, dua etmeyi, sadaka vermeyi ve ilaç kullanmayi sebep yapmistir.

  • Duanin kabul olmasi için
   Duanin kabul edilmesi için bazi sartlar vardir. Duanin kabul edileceGinden süphe etmemeli, sartlarina riayet edilip edilmediGinden süphe etmelidir. Gereken sartlara riayet etmeden duanin kabul edilmesini beklemek uygun olmaz.

  • Önce çalismak, sonra dua dinin esasi!
   Kabul edilir ancak, çalisanin duasi!

  • Duanin kabul edilmesi için sartlardan bir kismi söyle:
   * Haram lokmadan sakinmalidir!

  • * Itikadi düzgün olmalidir.

  • * Dualarim niçin kabul olmuyor dememelidir.
   Hadis-i serifte buyuruldu ki:
   (Allahü teâlâ, duanizi kabul eder. Dua ettim, hâlâ duam kabul olmadi diye acele etmeyiniz! Allahü teâlâdan çok isteyiniz! Çünkü kerem sahibinden istiyorsunuz.) [Buhari]

  • Istenilen seyin olmamasi, duanin kabul olmadiGini göstermez. Onun için duaya devam etmelidir! Duanin kabulünün gecikmesinin baska sebepleri de vardir. Hadis-i serifte buyuruldu ki:
   (Mümin dua edince, Allahü teâlâ, Cebraile, "Ben onu seviyorum, isteGini hemen yerine getirme!" Facir, [günahkâr] dua edince de "Ben onun sesini sevmiyorum. IsteGini hemen yerine getir" buyurur.) su halde, duanin kabulünün gecikmesi zararli deGildir.

  • * Bela gelmeden önce çok dua etmelidir.

   * Duaya hamd ve salevatla baslamalidir.

   * Yalvararak dua etmelidir.

   * Sebeplere yapismadan istemek kuru bir temennidir.
   Hadis-i serifte buyuruldu ki: (Çalismadan dua eden, silahsiz harbe giden gibidir.) [Deylemi]

   * Günah islemeyen dil ile dua etmelidir.
   Peygamber efendimiz, (Allahü teâlâya günah islemeyen dil ile dua edin) buyurdu. Böyle bir dilin nasil bulunacaGi sual edilince, (Birbirinize dua edin! Çünkü ne sen onun, ne de o senin dilinle günah islemistir) buyurdu. [Tergibüs-salât]

   * Ism-i a?zam ve esma-i hüsna ile dua etmelidir.

  • Duayi yalniz namazlardan sonra ve belli zamanlarda yapmak mekruhtur. Her firsatta dua etmelidir! Bilhassa serefli vakitleri ve serefli halleri kaçirmamali, firsat bilmelidir!

  • Duanin makbul olduGu zamanlar
   Ezan okunurken ve ezan ile kamet arasinda yapilan dua. Kur?an okunurken, Kur'an-i kerim hatmedilince, Kâbe-i serifi görünce, yaGmur yaGarken, düsmanla karsilasinca, zulme uGrayinca, cemaat halinde iken, farz namazlardan sonra, kalbinde incelik hissettiGi an, Esma-i hüsna ile, ism-i a'zam ile dua edince, seher vakti, yalvararak dua etmek, Bid?atlerden sakinmak, gafil olmamak, uyanik olmak, helal yemek, haramlardan kaçmak, Cuma günü ve gecesi, Recebin ilk, sabanin 15. gecesi, Bayramin birinci geceleri, Arefe günü, Ramazan gün ve geceleri, iftar zamani edilen dualar makbuldür.

  • Hadis-i seriflerde buyuruluyor ki:
   (Ezanla kamet arasinda dua makbuldür.) [Tirmizi]
   (Kur'ani hatmedenin duasi makbuldür.) [Beyheki]

  • (Rikkat halinde duayi ganimet bilin.) [Deylemi]
   (Hac yapanlarin, dualari kabul olur.) [Taberani]

  • (Kur?an ve ezan okunurken, düsman ordusuyla karsilasinca, yaGmur yaGarken, zulme uGrayinca dualar kabul olur.) [Taberani]

  • (Bir cemaatten bir kismi dua eder, ötekiler de amin derse o duayi, Allah kabul eder.) [Hakim]

  • (Bes vakit namazlardan sonra yapilan dua kabul olur.) [Buhari]
   (Ism-i a?zamla edilen dua makbuldür.) [Ibni Mace]

  • (Her gece seher vakti, Allahü teâlâ buyurur ki: IstiGfar eden yok mu, affedeyim. Isteyen yok mu, vereyim, duasini kabul edeyim.) [Müslim]

  • (Allahü teâlâya yakararak edilen dua makbuldür.) [Ebu Ya?la]
   (En efdal dua, Arefe günü yapilandir.) [Beyheki]

  • (su bes gecede yapilan dua kabul olur: Regaib, Berat ve cuma gecesi ile Ramazan ve Kurban bayraminin birinci gecesi.) [Ibni Asakir]

  • (Bid'at ehlinin duasi kabul olmaz.) [Ibni Mace]
   (Gafletle yapilan dua kabul olmaz.) [Tirmizi]
   (Bir lokma haram yiyenin, kirk gün duasi kabul olmaz.) [Taberani]


  • 7- Hacet namazi kilmali.
   Hacet namazi birkaç sekilde kilinir:
   a- Eshab-i kiramdan Osman bin Huneyf hazretleri anlatir: Gözleri görmeyen bir kimse, gözlerinin açilmasi için Resulullaha ricada bulundu. Peygamber efendimiz buyurdu ki:
   (Abdest alip iki rekat namaz kil, sonra söyle dua et!: "Allahümme inni eselüke ve eteveccehü ileyke binebiyyi Muhammedin sallallahü aleyhi ve sellem nebiyyirrahmeti." Daha sonra gözlerinin açilmasi için "Ya Rabbi, Resulünün hürmeti için gözlerimi aç!" diye dua et!) [Nesai]
   O kisinin, namaz kilip dua ettikten sonra, gözlerinin açildiGini gördük. (Tergib)

  • b- Hadis-i serifte buyuruldu ki:
   (Allah?tan veya insanlardan bir isteGi olan, güzelce abdest alip iki rekat namaz kilip Sonra Allahü teâlâya hamd etsin, Resulüne salevat getirsin sonra su duayi okusun! (La ilahe illallah-ül-halim-ül-kerim. Sübhanallahi Rabb-il-ars-il-azim. Elhamdü lillahi Rabbil âlemin. Eselüke mucibati rahmetike ve azaimi maGfiretike vel ganimete min külli birrin vesselamete min külli ismin la teda li zenben illa gafertehü vela hemmen illa ferrectehü vela haceten hiye leke ridan illa kadayteha ya erhamerrahimin.) [Bu duayi Islam harfleriyle yazip doGru olarak okumak gerekir.]

  • Hacet namazi iki, dört veya oniki rekat olarak kilinir. Birinci rekatta Fatihadan sonra üç kere Âyet-el kürsi okunur, diGer rekatlarda Fatiha ile birer kere Ihlas ve Muavvizeteyn [yani iki kuleuzü] okunur. Yahut her rekatta Fatiha, Âyet-el-kürsi ve Ihlas okunur.

  • c- Bir baska hacet namazi da söyle:
   Yatsi namazini kilip vitri kilmadan önce, dört rekat namaz kilinir. Birinci rekatta bir Fatiha, üç kere Âyet-el-kürsi okunur. Ikinci rekatta Fatihadan sonra üç kere Ihlas ve Muavvizeteyn okunur. Üçüncü rekatta ilk rekatta okunanlar okunur. Dördüncü rekatta ise ikinci rekatta okunanlar okunur. Namazdan sonra dileGini ister. (Imad-ül-islam)

  • Türkçe olarak söyle dua etmek de olur:
   (Ya Rabbi! Sana yalvariyorum. Âlemlere rahmet olarak gönderdiGin Sevgili Peygamberin Muhammed aleyhisselami araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiGim Peygamberim Muhammed aleyhisselam! Seni vesile ederek, Rabbime yalvariyorum. Senin hatirin için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi! Bu yüce Peygamberi bana sefaatçi eyle! Onun hürmetine duami kabul et!)
  • Bu duayi müslümanlar, her zaman okuyup maksatlarina kavusmuslardir. Bu dualari bir kere okuyup birakmamali, kirk gün kadar devam etmek iyi olur.

  • Erkek çocuk olmasi için:
   Duanin kabul olmasi hakkinda yazida bildirdiGimiz gibi düzgün itikada sahip olup, haramlardan kaçip, dinimizin emrine uyanin ve sartlarina uygun dua edenin duasi muhakkak kabul olur. Böyle salih bir kimse, yataGa girince, önce Ihlas suresini okur. (Ya Rabbi, bana bir oGul ihsan edersen ismini Muhammed koyacaGim) der. Böyle dua edenin, Allahü teâlânin izniyle erkek çocuGu olur. (sir?a serhi)

  • Yine ayni kitaptaki hadis-i serifte buyuruldu ki:
   (Hanimi hamile iken, elini onun karnina koyup, ?Bismillahi ahadis samed ellezi lem yelid ve lem yuled. Ya Rabbi, bu çocuGun ismini Muhammed aleyhisselamin hürmetine, Muhammed koydum? derse, bu çocuk erkek olur.)

  • Yine ayni kitapta, (Kadin, hayzdan temizlendikten sonra bes gün içinde hamile kalirsa, çocuGu erkek olur. Besinci günden sekizinci güne kadar olursa kiz olur) deniyor.
   
  :
  Yüklüyor...
 2. hattab546

  hattab546 Acemi Üye Silver

  her müslüman çiftin bilmesi gereken bilgiler bunlar rabbim sizden razi olsun ins. uzun ama okumaya deger
   
 3. layemut_degilsin

  layemut_degilsin Acemi Üye Silver

  paylasım için tesekkurler konular mahreme gırdiği için pek konusulmaz ama bu konular bıgun herkezın mahremine girecektir bunları anlattığınız iyi olmus...
   
 4. kavgam

  kavgam Guest


  ÇOK tesekkur RABBİM HİÇ BİR ÇİFTİ EVLAT SEVGİSİNDEN MAHRUM BIRAKMASIN

   
 5. sdrx2

  sdrx2 Guest

  Amin Amin
   
 6. nur nur

  nur nur Guest

  [​IMG] çoktan açılmış bi konu her halde ama çok insanın faydalanacağı bi konu
   
 7. kardelenn25

  kardelenn25 Guest

  güzel bilgiler tesekkur
   
 8. zumrutuanka

  zumrutuanka Acemi Üye

  ALLAH (c.c) isteyen tüm kullarına hayırlı evlatlar nasib etsin.o sevgiden (evlat segisinden)mahrum bırakmasın. aminn
   
 9. MücTeHiD

  MücTeHiD Tecrübeli Üye Süper Moeratör

  çocuk olmamasinin sebepleri nelerdir

  tesekkurALLAH (c.c) isteyen tüm kullarına hayırlı evlatlar nasib etsin.o sevgiden (evlat segisinden)mahrum bırakmasın. aminn
  [​IMG][​IMG]
   
 10. şifaver

  şifaver Acemi Üye Silver

  emeğine sağlık uzun ama çocuk sahibi olmak isteyenler için önemli bilgiler var.birde beni mazur görün ilk defa şu hadisi duydum ''ikiyüzyılından sonra sizin en iyiniz hanımı ve çocuğu olmayandır''.
   

Sayfayı Paylaş

Users found this page by searching for:

 1. çocuk olmamasının nedenleri

  ,
 2. cocugun olmamasinin sebepleri

  ,
 3. çoçuk olmama sebepleri

  ,
 4. çocuğun olmamasının nedenleri,
 5. cocuk olmamasının sebepleri,
 6. bebek olmamasının nedenleri,
 7. bebek olmamasinin sebepleri,
 8. çocuğun olmama sebepleri,
 9. çocuğunun olmamasının nedenleri,
 10. erkeğin çocuğu olmamasının nedenleri,
 11. çoçuk olmamasının sebebleri,
 12. usaq olmamasinin sebebleri,
 13. ikinci çoçuk olmama sebepleri,
 14. Cocuk olmamasının sebebi,
 15. çocuk olmamasının sebepleri nelerdir,
 16. hamilelik olmamasının sebepleri,
 17. gebelik olmamasının nedenleri,
 18. bebeğin olmamasının nedenleri,
 19. usag olmama sebebleri,
 20. erkegin cocugunun olmamasinin nedenleri,
 21. çocuk olmamasının nedenleri nelerdir,
 22. bebek olmamasinin sebebi,
 23. cocuk olmamasinin nedeni,
 24. dollenme olmamasinin nedenleri,
 25. çocuk olmama sebebi,
 26. cocuk olmamasinin sebebleri nelerdir,
 27. hamile kalamayan kadin hangi duayi okumali,
 28. çoçuğun olmama sebebleri,
 29. çocuk olmamasının nedeni nedir,
 30. cocuk.olmamasi,
 31. çocuk olmamasının dini nedenleri,
 32. kişide uşaq olmama sebebleri,
 33. usaq olmamasinin sebepleri,
 34. KADINDA YUMURTALIKLARIN FAZLA ÇALIŞMASI ÇOCUK OLMASINA ENGELMİ,
 35. çocuk olmama nedenleri,
 36. erkekte cocuk olmamasinin sebepleri,
 37. gebeliğin olmamasının nedenleri,
 38. sual çocuk olmamasının sebepleri nelerdir,
 39. bir kadının çocuğunun olmamasının nedenleri,
 40. eslerin cocuk istemesi,
 41. usag olmama sebepleri,
 42. dinimizde bir kadının çocuğunun olmamasının nedenleri nelerdir,
 43. cocugun olmamasinin nedenleri nelerdir,
 44. cocugunun olmamasinin nedeni,
 45. bir kadında çocuk olmamasının sebepleri nelerdir,
 46. Kadının çocugu olmamasının sebepleri.com,
 47. erkegin cocugunun olmamasinin sebebi,
 48. cocuk sahibi olmamasinin sebep,
 49. bebek olmamasının neden leri,
 50. cocuk olmamasinin dini olarak nedeni