Hayattaki sikintilara iman Gözüyle Bakmak

Konusu 'Makale & Deneme Yazılar' forumundadır ve sevda18 tarafından 13 Nisan 2007 başlatılmıştır.

 1. sevda18

  sevda18 Guest

  Nisa Sûresi'nde, "Kim bir kötülük yapar, günah islerse cezasini mutlaka görecektir.", buyuruluyor. Bu mealdeki ayetlerin gelisinden sonra bazi hassas insanlar Efendimiz (sas) Hazretleri'ne gelerek endiselerini açiklayip derler ki:
  -Ya Resulallah, ne olacak bizim halimiz? Ayetlerde "Kim bir kötülük yapar, günah islerse cezasini görecektir.", buyuruluyor. Bizler ise günahtan hali olamiyoruz. Bazen nefsimize uyarak, bazen de gaflete dalarak günaha maruz kaliyor, yanlisa düsebiliyoruz. Bunlarin hepsinin de ahirette cezasini göreceksek nasil dayanacaGiz ahirette biriken bunca cezalara?

  Efendimiz'in (sas) müjde mahiyetindeki rahatlatici cevabi söyle olur:

  -Siz hayat boyunca hiç hastalanmiyor musunuz? Sikinti ve üzüntülere maruz kalmiyor musunuz?

  -HastalandiGimiz da oluyor, sikinti ve üzüntülere maruz kaldiGimiz da oluyor.

  -Iste o sikinti ve üzüntüler, islediGiniz bazi günah ve hatalarin cezasini teskil eder. Dünyada çekilen sikinti ve maruz kalinan zorluklar günahlarin kefareti yerine geçer. sayet sabreder de sikâyetçi olmazsaniz.

  Bu cevaptan sonra o insanlar sikinti ve üzüntüye maruz kaldiklarinda asiri üzülmemisler, insallah günahlarimizin kefareti yerine geçer, affimiza sebep olur diyerek zorluklar içinde de bir mutluluk duygusuna sahip olmuslar, dayanma gücü kazanmislardir.

  Demek ki kötülükleri, günahlari cezasiz birakmayan Allah (cc), hastaliklari, çesitli sikinti ve musibetleri bu günahlarin cezasi yerine kabul etmektedir. Böylece sikinti ve zorluklara maruz kalan insanlar bir bakima günah ve kusurlarinin cezasini burada çekmekte, ahirete tehirinden de kurtulmus olmaktalar. Bundan dolayi, maneviyatta ilerlemis, sikintilara iman gözlüGüyle bakmaya baslamis insan, basina gelen zorluk ve sikintilardan sonra 'insallah günahlarimin affina sebep oluyor' diyerek sikâyet etme duygusuna girmez, hep sabir içinde sükretme huzuru yasar.

  Anlasilan odur ki, imanli insanlarin dünyada hastalik, yokluk, kaza.. gibi çok çesitli zorluklara maruz kalmasi yine de o insanlarin hakkinda hayirdir, sonucu itibariyla lehinedir. Çünkü islediGi bazi günahlarin, hatalarin cezasini böylece dünyada çekmezse ahirete tehir edilecektir. Ahiretin cezasi ise dünyadaki ile kiyas kabul etmeyecek kadar aGir olacaktir. Ayrica burada basa gelen pesin sikintilar insanin günah ve kötülükte daha da ileriye gitmesine de engel olur, ikaz olup aklini basina almasina da sebep teskil eder...

  Zaten inanmis insanlara günahlarinin cezasi çoGunlukla dünyada gelir, ahirete tehir edilmez. Bu, Allah'in onlari yine sevdiGinin ve koruduGunun da isareti olur. EGer bir kula bunca günah ve isyanlarina raGmen bir sikinti ve zorluk gelmiyor, bir ikaza maruz kalmiyor da, simariklik ve günahkârliGini devam ettiriyorsa, onu ahirette, dünyada cezasini hiç ödemediGi günah yiGini bekliyor demektir. Asla hayrina deGildir burada cezasiz kalmasi, isyan ve tuGyanina da devam etmesi. Bu sebeple imanli insanlar burada baslarina gelen sikintilardan, musibetlerden dolayi hep sabretmis, ahirete tehir edilmeyip de dünyada verilen bir uyari olarak yorumlayip bir nevi sikinti içinde teselli bularak teslimiyetlerini sürdürmüs, bu anlayislariyla da yine kazanmislardir. Efendimiz, imanli insanin bu kazanma anlayisini su özel ve güzel hadisiyle açiklamistir:

  - Imanli insanin anlayisina hayret edilir. Çünkü üzülecek bir sikintiya maruz kalsa sabreder kazanir; sevinecek bir nimete nail olsa sükreder yine kazanir. Böylece imanli insan, hayatindaki her olayi hakkinda hayra çevirir. Ya sabreder kazanir, ya sükreder kazanir. Her iki halde de hep kazanir, hiç kaybetmez..

  Iste bundan dolayi hayata iman gözlüGüyle bakanlarin hali hep ayni olur:

  - Ya sabreder kazanir, ya da sükreder kazanir.

  -Yeter ki bu gerçeGin farkinda olsun, hayata iman gözlüGüyle bakmasini bilsin.

  AHMET sAHIN

   
  :
  Yüklüyor...
 2. Misafir

  Misafir Guest

  büyük suçlari sefkat tokatlariyla atlatan insan sükretmeli -sükür edebilmeli diye düsünüyorum..
  tesekkür ederim sevda yaziniz güzel bir alintiydi..saygiyla kaliniz..
   

Sayfayı Paylaş