HZ.İbrahimin kuşları.

Konusu 'Makale & Deneme Yazılar' forumundadır ve eseli tarafından 5 Ocak 2010 başlatılmıştır.

 1. eseli

  eseli Acemi Üye Silver

  [​IMG]
  meğer biz "ibrahim'in kuşları"ymışız. [bak; Bakara, 260] kalplerin "öldükten sonra" dirilişine kalbi mutmain olarak inanmak için kendisine alıştırmış bizi. Kâbe'nin eteğinde, Bir'in huzurunda bir bir "ev"cilleştirmiş ruhlarımızı. sonra, fersah fersah uzakta, birbirine görmez dağların başına parça parça dağılmış "kuş"ların ardı sıra bakmış. Filipinler'den Kanada'ya, Güney Afrika'dan Sibirya'ya... sonra da çağırmış kuşları yeniden kendine.. "koşarak sana gelirler..." haberini gözleriyle görmek için. "işte geldik" diyor kuşlar: "lebbeyk..." "buradayız, ya Rabbi..." "kaçtığımız yuvaya geri döndük." "yüzümüzü başka yerlere çevirmiştik, senin vechine yeniden döndük." "hata içinde hataya daldık, isyanlara battık, ama hatamızdan döndük, isyanlardan usandık..." Yeryüzünün dört bir yanından gönüllüce, bile isteye, meşakkate razı olarak, sevinçle uçuşup gelen "kuşlar", ölmüş kalplerin dirilişini gözle görülür elle dokunulur somutlukta gösteriyor, görüyor. kalpleri Bir'e bağlayan bağlar hacıların nefesleri sayısınca dokunulur oluyor, sımsıcak hissediliyor. kalpleri birbirine bağlayan bağlar, ayrı renklerin, ayrı dillerin, ayrı ırkların, ihramın beyazında ve arafatın bozunda erimesiyle kristalleşiyor, ateşli bir ümide dönüşüyor. dua için açılmış avuçlarda, herkes ibrahim'in [as] alıştırdığı, Muhammed'in [asm] sevdirdiği Bir'inin sonsuz göğünde, özgürlüğüne kavuşmuş kuşlar gibi kanat çırpan yüreklerini seyrediyor. iman itminana dönüşüyor. inanmak daha bir keyifli oluyorBakara Sûresi 260. ayet:

  "Bir zamanlar İbrahim de: «Ey Rabbim! Ölüleri nasıl dirilttiğini bana göster!» demişti. Allah: «İnanmadın mı ki?» buyurdu. İbrahim: «İnandım, fakat kalbim iyice yatışsın diye istiyorum.» dedi. Allah buyurdu ki: «Öyle ise kuşlardan dördünü tut da onları kendine çevir, iyice tanıdıktan sonra (kesip) her dağın başına onlardan birer parça dağıt, sonra da onları çağır, koşa koşa sana gelecekler ve bil ki, Allah gerçekten çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir."

  Parçalanan dört kuş neyi temsil eder ve neden dört kuş?

  Düşünmeye değer..

  Olayı kurbana bağlayacak olursak şöyle bir sonuç çıkıyor: Hz. İbrahim (a.s.) kuşları parçalayıp dağıtmış, bugün bizler de kurbanı kesip dağıtıyoruz dört bir yana, yakın ve uzağa. Kuşlar geri döner de kurbanlar dönmez mi? Döner elbet ama ne zaman? Sırattan geçeceğimiz zaman bizlere binek olmak üzere gelirler kanat takmışçasına, uçar gibi. Ve belki de o zaman anlarız kurbanımızın kurb ânı olduğuna, kurbanımız canlanınca.. ​
   
  :
  Yüklüyor...
  Önerilen KonuX
 2. ugur_

  ugur_ Guest

  allah razı olsun emegıne yuregıne ve ellerıne saglık
   
 3. Mi@d

  Mi@d Guest

  Parçalanan dört kuş neyi temsil eder ve neden dört kuş....
  Düşünmeye değer...???

  yaradılan her şeyin hikmeti vardır..
  ne kadar da az düşünüp az şükredioruz..
  affet ya rab.!!

  emeğine sağlık :))
   
 4. yadeller_

  yadeller_ (( Müslümanlar Kardeştir )) Administrator

  "Ve belki de o zaman anlarız kurbanımızın kurbânı olduğuna, kurbanımız canlanınca.. "

  Allah razı olsun.
  İnşallah Allah kendi rızası için yapılanları kabul edecektir.
   

Sayfayı Paylaş

Users found this page by searching for:

 1. ibrahimin kuşları

  ,
 2. Hz.ibrahimin kuslari