islam'da Komsuluk Adabi...

Konusu 'Aile' forumundadır ve Sehrayin tarafından 20 Eylül 2006 başlatılmıştır.

 1. Sehrayin

  Sehrayin Acemi Üye Silver

  Islam'da Komsuluk Adabi

  Dilek Aytek

  Mümin, mümin için biri diGerini tutan, destekleyen, birbiriyle perçinlenmis binalar gibidirler." (Buhari)
  Bu hadis Müslüman bir toplumun fertlerinin kendi aralarindaki iliskilerde nasil bir dayanisma içinde olmalari gerektiGini bildirmektedir. Resulullah (s. a.s.) Islam toplumunun dünya medeniyetleri içinde en yüksek mertebede olmasini istediGinden nerede ve ne sekilde olursa olsun Müslümanlarin bir bedenin parçalari gibi birbirlerinin halinden, derdinden haberdar olmalarini ve birbirlerini desteklemelerini emir buyurmustur. Kur'an-i Kerim'de "Müminler ancak kardestirler" (Hucurat 49/10) buyurulmaktadir. Islam'da din kardesliGinin gereGi, birbirini menfaat olmadan sadece Allah için sevmektir. Islam toplumunun manevi baGlarinin haiz olduGu önem günümüzde daha iyi anlasildiGindan ümmet olma yolunda daha hizli adimlar atilacaktir.

  Islami toplumun manevi baGlarindan biri de komsuluk baGidir. SaGlikli bir toplumun olusmasinin ön sartlarindan biri komsuluk iliskilerinin iyi olmasidir. KomsuluGa verilen önemin hassasiyeti sadece Islam seriatinda en üst noktadadir. Çünkü komsuya ihsan imanin alametlerinden kabul edilmistir. "VarliGim elinde olan Allah'a yemin ederim ki bir kul kendisi için sevip istediGini komsusu veya mümin kardesi için de sevip istemedikçe mümin olamaz." (Buhari, Müslim) Resulullah (s.a.s.) veda hutbesi de dahil olmak üzere hayati boyunca müminlere komsulariyla ilgilenmelerini, onlara hediye ve ikramda bulunmalarini ve komsulariyla iyi geçinmelerini tavsiye etmistir. Bu tavsiyeleri o kadar çok tekrarlamistir ki sahabiler komsunun komsuya mirasçi olacaGini sanmislardir. Peygamberimiz'in komsuluk baGlarini zayiflatanlara, ihmal edenlere: "Komsusu yani basinda açken tok olarak geceleyen bizden deGildir" uyarisi, konunun ehemmiyetini göstermektedir. DoGrusu Müslümana yakisan da ancak iyi komsu vasfi tasimaktir. Iyi komsu olmanin sartlari su sekilde özetlenebilir:

  · Komsusu için hüsnü zan içinde olmak.

  · Ona hürmet ve ikramda bulunmak.

  · Derdine ve üzüntüsüne ortak olmak.

  · Ihtiyaci olduGunda yardim ve nasihatte bulunmak.

  · Komsusuna zarar vermekten sakinmak.

  Peygamberimiz Müslüman kadinlari komsuya ihsan konusunda: "Ey Müslüman hanimlar! Bir koyunun tirnaGi (paçasi) da olsa bir komsu kadin öteki komsularini küçümsemesin, yardim etsin" (Buhari, Müslim) buyurarak hanimlarini komsulariyla yardimlasmaya, dayanismaya davet etmistir. Yardimin boyutu kisinin konumu nispetinde olmalidir. Bu bazen bir kap yemekle olabileceGi gibi, bir takim esya yardimiyla veya bizzat hizmet etmekle de olabilir. Neticede esas olan ihtiyacin fark edilerek giderilmeye çalisilmasidir. Kadinlar arasinda sikça görülen durumlardan biri de yardimin az görülerek yapilmaktan vazgeçilmesi ya da bolluk zamaninin beklenmesidir. Oysa Peygamberimiz: "Bir yarim hurmayla da olsa cehennem atesinden sakinin" buyurarak Müslümanlari yapacaklari hayri az görmemeye, zamaninda yapmaya tesvik etmistir. Ayni sekilde yardimi alacak olan da yardimi az görerek küçümsememeli, hemen kabul etmeli, nankörlük yapmaktan sakinmalidir. Yardim ve hediyelesme konusunda önemli olan miktar deGil, tasidiGi manevi deGer olduGundan Müslümanlar arasinda yardimlasma ve dayanisma daha da artacaktir. Komsulardan birine hediye verilmek istendiGinde en yakin olan tercih edilmeli fakat uzaktakiler de unutulmamalidir. Komsuya yardim kadar önemli bir diGer husus da onlara maddi veya manevi zarar vermekten sakinmak ve onlar için huzur ve güven kaynaGi olmaya çalismaktir. Bu durum Müslümanlara zarar verici bir tutum içinde olmayan gayri müslim komsular için de geçerlidir. Bu davranis biçimi yüce Islam ahlakinin bir yansimasi olacaktir. ÖrneGin Yahudiler, kendilerini en üstün irk olarak gördüklerinden yahudi olmayanlarin canlarini ve mallarini kendilerine helal sayarlar. Oysa dinimizde komsusuna eziyet verici durumlara yol açanlar cennete giremeyecek, iman nimetinden yoksun kimse olarak nitelendirilmektedir. Bu düsüncenin eseri olarak aramizda yasayan gayri müslimlerin kendilerine özgü yasam biçimlerine, giysilerine, kiliselerine dokunulmamis, onlar Islam'in gölgesi altinda hayat sürmüslerdir.

  Müslümanlar ancak birbirlerine tutunduklari, birlik ve dayanisma halinde olduklari müddetçe ayakta durabilecek, baslarina gelen musibetlerden yara almadan kurtulabileceklerdir. Dinimiz komsuluk gibi manevi baGlarin üzerinde hassasiyetle durarak insanlar arasinda karsilikli sevgi ve saygi yollarinin açilmasini, kalplerin Allah rizasi için birbirine baGlanmasini hedeflemistir. Sevgi, sefkat ve merhametle bir vücut olan müminlerin durumu elbette ki Allah (c.c,)'in onlara rahmet nazariyla bakmasina vesile olacaktir.
   
  :
  Yüklüyor...
 2. guller

  guller Guest

  Sevgi, sefkat ve merhametle bir vücut olan müminlerin durumu elbette ki Allah (c.c,)'in onlara rahmet nazariyla bakmasina vesile olacaktir.


  Amin amin amin...

  ve hesab gününde insanlarin kul hakki ile ilk hesaba cekileceGinde komsuluklar önce olacak...
   

Sayfayı Paylaş

Users found this page by searching for:

 1. komsuluk adabi sohbet