Kaza Namazı Nasıl Kılınır?

Konusu 'Namaz Hakkında' forumundadır ve bekkain tarafından 15 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. bekkain

  bekkain diyâr-ı gurbet Süper Moeratör

  Farz bir namazı vaktinde kılmaya eda, vakti geçtikten sonra kılmaya kaza, bozulan bir namazı tekrar kılmaya da iade denir.
  Kılınmayan bir namaz her ne kadar kaza edilmekle borçtan kurtulunmuş olunsa da, işlenen günah için ayrıca tevbe istiğfar edip, Allah'tan af dikmek lâzımdır. Bunun için hem kaza, hem de tevbe edilmelidir.
  Bazı özürler vardır ki, bu hallerde kılınmayan namazlar daha sonra kaza edilmezler. Kadınların âdet ve lohusalık hali, beş vakit devam eden sar'a veya cinnet hali bu çeşit özürlerdendir. Zaten âdet gören ve lohusa olan kadının namaz kılması caiz olmayıp haramdır.

  Vakti içinde kılınmayan beş vakit namazın kazası farz, vitir namazının kazası vacip, sünnetin kazası da sünnettir. Kazası sünnet olan, yalnız sabah namazının sünnetidir. Günün sabah namazı kazaya kalmış ise öğleye kadar kılınınca farzıyla birlikte sünneti de kaza edilir. Öğleden sonraya kalınca sünnet kılınmaz, sadece farz kaza edilir.
  Kaza namazları, ne şekilde kazaya kalmış ise aynı şekilde kılınacaktır.
  Sabah 2, öğle 4, ikindi 4, akşam 3, yatsı 4 ve vitir 3 rekat olarak kaza edilir.
  Kaza namazları nasıl kılınır?

  Vaktinde kılamayıp kazaya kalan namazları altı vakti bulan veya daha çok olan bir kimse kaza namazları arasında bir sıra gözetmediği gibi, kaza namazları ile vakit namazları arasında da bir sıra takibi yapmaz.
  Namaz kılmanın mekruh olduğu üç kerahet vaktinin dışında istediği ve müsait olduğu her zaman kılabilir. Çünkü kaza namazları için belli bir vakit yoktur. Meselâ, vaktinde kılınamamış olan bir ikindi namazı yatsıdan sonra, bir yatsı namazı da öğleden sonra kılınabilir.

  Kaza namazlarını kılarken vakti belirlemeye gerek yoktur. Bu çok zor olacağından kolay olanı yapmak daha uygundur.
  Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:

  Meselâ: "Vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını" yahut "son öğle namazım Allah rızası için kılmaya niyet ettim." Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

  Daha kolay olması bakımından "Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum" şeklinde niyet etmek de yeterlidir.
  Bir vaktin namazı kaza edileceği zaman önce bir ezan okunur, sonra kâmet getirilerek kılınır. Birden fazla kaza namazı kılınacağı zaman da hepsi için bir ezan kâfi gelirken, her farz namazı için ayrı ayrı kâmet getirmek sünnettir.

  Kazaya kalmış olan namazların kaç vakit olduğunu kesin olarak bilemeyen kimse, galip tahminine göre hareket eder. Sayı bakımından tam bir tahmin yapamıyorsa, üzerinde kaza namazı kalmadığı kanaatine varıncaya kadar kılar.

  Aynı namazları kazaya kalmış olanlar bu namazı cemaatle kılabilirler. Fakat farklı farklı namazları kılmaya kalkanlar tek bir cemaat olamazlar; ayrı ayrı kılmaları gerekir.

  Kaza namazlarını, mümkünse evde kılmayı tercih etmelidir. Şayet bu namazlar mazeretsiz olarak kazaya bırakılmışsa bir günah sayılacağından bunu teşhir etmek uygun olmaz.


  Mehmed Paksu
   
  :
  Yüklüyor...
 2. Mihrünnisa

  Mihrünnisa Çalışkan Üye Süper Moeratör Silver

  allah razi olsun bekkain, azra kardesimizin sorusunun cevabi iste burda :D
   
 3. bekkain

  bekkain diyâr-ı gurbet Süper Moeratör

  İnşallah faydalı olmuştur mihrünnisa :)
  Rabbim namazlarımızı kabul eylesin...
   
 4. hasancahit

  hasancahit Acemi Üye Silver

  Emeklerinize Sağlık Allah Razı Olsun.
   
 5. kocak

  kocak Acemi Üye

  Kaza namazı borcu olanlar sünnet namazları kaza niyetine kılabilirmi?
   
 6. kocak

  kocak Acemi Üye

  Bu durumda namazları sünnetleriyle birlikte kılacağız kazaları ayrıyetten kılacağız.

  Tertip sahibi olmak nasıl bir duygu acaba..
   
 7. (((__meftun__)))

  (((__meftun__))) Cezalı Üye

  Her "sünnet" nafiledir lakin her "nafile" "sünnet" degildir seklinde güzel bir kaide vardir...
  Peygamberimiz günlük namazlarinin farzlarindan evvel ve sonra kildigi sünnetler biraz daha önem arzeder...
  Imam Azam Ebu Hanife kaza namazi borcu da olsa bu sünnetlerin yerine kaza namazi kilinmasini hos bulmaz... Dogrusu da budur...
  Gecmis internetin basina... Gecmis kahvenin bir kösesine arkadasiyla lak lak ediyor... Bos vakti var kaza kilacagina bos vaktini anlamsiz bir sekilde heba ediyor...
  Namaz kilacagi vakit, farzdan evvel ve sonrasinda kilinan sünnet'in edasina gelince kaza'yi hatirliyor... Iyi misin canim sen...?
  Bu sekilde hareketle sünnetlerin yerine kaza kilinmasina hic bir müctehid onay vermemistir...
  Imam Azam zaten hic onay vermemistir...
  Imam Safii de söyle onay vermistir...
  Safi olan bir müslüman bos vakitlerinin tamamini kaza namazlarina hasretmesi FARZ'dirrrrrr...!!!!!!! Konusamaz... Melayani fiil icersinde olamaz... (Mesru mazeretler baska...)
  Böyle olan biri icin Saffi sünnet yerine kaza kilinmasini ifade etmistir...
  Yoksa bos vaktini kaza namazi kilmadan melayani bir sekilde heba edene Safii'den de gecit yoktur...
  Saygilar...
   
 8. m.eminokumus

  m.eminokumus Tecrübeli Üye Silver

  emeğine yureğinıze sağlik Allah razı olsun
  müslüman olarak ölmek” için bulunduğumuz noktada sabır göstermek... Yine duâ, hep duâ.رَبَّنَا لاتُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً ۚ إِنَّكَ أَنْتَ الْوَهَّابُ “Ey Rabbimiz, bize hidâyet verdikten sonra kalplerimizi saptırma ve katından bize bir rahmet bağışla!.. Şüphesiz bağışı bol olan (Vehhab) Sen’sin..” (Âl-i İmrân
  [​IMG]
   
 9. YaKaMoZ PIRILTISI

  YaKaMoZ PIRILTISI Çalışkan Üye Administrator

  Emeğine sağlık allah razı olsun bekkainim güzel bir konuya değinmişsin .
   

Sayfayı Paylaş