1. SOMA'da hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, geride kalanlara baş sağlığı diliyoruz.

Boşanmış ve 1 çocuğu olan biri ile evlenir misiniz ?

Konusu 'Anketler' forumundadır ve simirna tarafından 14 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

?

Boşanmış bir çocuğu olan biriyle evlenir misiniz?

1. Evet

oy sayısı 10
    52,6%
  2. Hayır

oy sayısı 7
    36,8%
  3. Kararsızım

oy sayısı 2
    10,5%
  1. simirna

simirna Acemi Üye Silver

Beğenileri:
    1
    evet arkadaşlar... soru gayet açık ve net..

Boşanmış ve 1 çocuğu olan biri ile evlenir misiniz ?... artılarını ve eksilerini belirtirseniz konu netliğe kavuşur..
  2. bekkain

bekkain diyâr-ı gurbet Süper Moeratör

Beğenileri:
    55
    Ben hazır burdayken ilk cevabı ben vereyim simirna. Çok zor bir karar. yani büyükler için pek fazla sorun olmaz ama çocuğun yaşı, psikolojısı baya etkilenir. Birde ilk eş ölmüş mü, yaşıyo mu nasıl tanışmışlar buda önemli... bayan ve erkek açısından önemli...Ama birinin eşi ölmüştür, erkek dul kalmıştır, e bunlar zaten evleniyolar, sorun olmuyo. bayan içinde aynısı olur heralde, ama gerek kendileri gerek çevrelerinden gelecek tepkiler açısından, eşi vefat etmiş bir erkekle veya bayanla evlenmenin fazla sorunu olmayacağını düşünürken, yaşarken veya boşanmış eşlerle evlenmek baya problemli olur heralde... ben evlenir miydim??? bilmem ki, zor bir karar, bişi diyemicem:)
  3. yadeller_

yadeller_ (( Müslümanlar Kardeştir )) Administrator

Beğenileri:
    25
    Evlenirdim veya evlenmezdim demek hatalı bence. Helede kesin hükümle söylemek. Asla ve kesinlikle gibi... Nasip kısmet meselesi.. Büyük konuşmamak gerek. Ama bence sorun yok allahtan korkan, namazlarını kılan, kulundan utanan biriyle, kaç çocuğu olursa olsun evlenirdim. Allah vicdan merhamet versin herkese.
  4. (((__meftun__)))

(((__meftun__))) Cezalı Üye

Beğenileri:
    2
    Islam Fikhi'nda;

Hic evlenmemis bekar bir erkek, cocuklu bir bayanla evlenebilir...
    Hic evlenemis bir bayan da , cocuklu bir erkekle evlenebilir...

Her ikisi de caizdir, mesrudur...

Bu evliliklerde de Peygamberimiz'in hadisi formül olarak kullanilir...

Din, asalet, zenginlik ve güzellik...

Tabi ki, daha diger sartlar da vardir, o sartlarda da uygunluk sözkonusu ise taraftarlar da razi ise mes'ele yoktur...

Lakin Peygamberimiz bir tavsiye olarak,

"Bakir" erkeklerin "Bakire" kadinlarla evlenmesini istemislerdir...

Hepinize iyi evlilikler...
  5. (((__meftun__)))

Beğenileri:
    2
    Ikinci evliliklerde genellikl erkekler hakarete maruz kalirlar ama ben de bazi kadinlari, kizlari anlayamiyorum...

Bir arkadas vardi, hic önemli degil, ismi cismi...

Evli ve 2 cocuk sahibi... Hanimi namazli abdestli, tesettürlü ve kendisi de zaten o isin ögreticisi...

Hal böyle olmasina ragmen, yine tesettürlü bir kiz bu beye asik oluyor... Hic evlenmemis bakire bir kiz...

Resmi bosanma oldu akabinde beyefendi ve kiz evlendiler...

Simdi görüyorum da zaten, mutlular...
  6. simirna

simirna Acemi Üye Silver

Beğenileri:
    1

yuva yıkanın yuvası olmaz derler.!

bu arada lütfen konu dağılmasın.. :) diğer arkadaşlar ne yazacaklar merak ediyorum..
  7. bekkain

Beğenileri:
    55
    simirna hakkını helal et ama sormaadan edemicem. ilk eşinden boşandımı sadece resmi nikahını mı aldı?
    klasik türk erkeği. belli bir süreden sonra ondanda bıkar :D
  8. (((__meftun__)))

Beğenileri:
    2
    Evet bosandi... 1. esi cekip gitti...
  9. bekkain

Beğenileri:
    55
    olan çocuklara oluyo galiba...ama onlarda alışıyo. Rabbim kimseye sabredemeyeceği dert vermiyo işallah....
  10. Asi

Asi Acemi Üye Silver

Beğenileri:
    5
    Ben yadellerin söylediklerine daha cok katiliyorum. Ayrica böyle bir seye adim atiliyorsa evlenecek olan kisi karsi tarafin cocugunuda düsünerek evlensin. Sadece sevdigi icin evlenmesin. Eger o cocuga haksizlik etmeyeceginden yüzde yüz eminse kendi cocuklari olduktan sonra o yarali kusu kirmayacaksa ve ebediyen kendi evlatlarina gösterecegi muameleyi onada göstereceginden eminse bu adimi atsin. Cünkü bu durumda sadece evleneceginiz kisi degil ondan önce cocuk önemli bence. Evlenmeden önce cocuga yaklasmak gerekir. Pat diye cocugun karsisina babasinin veya annesinin yerini alacak bir kisiyi getirmek cocuga yeniden cok agir gelir. Cocuga yavas yavas izah etmeli ama ayrilmis olan anne ve babanin yerini asla almayacagini evlilikten önce ögretmeli ki o cocukta kin nefret olusmadan evlenilcek kisiyi kabul edebilsin. Hele cocugun yasi cok kücükse daha bi hassas davranmali.
  11. El-Emin

El-Emin Tecrübeli Üye Administrator

Media:
    46
    Albums:
    2
    Beğenileri:
    126
    Ben seviyorsam ve anlaşabiliyorsak tereddütsüz evlenirim.
    Bu gönül işi. Mutlu olmak, birde gerekler var mesela beni yönlendirebiliyorsa huzur alıyorsam, islamı bana yaşatıyorsa yaşıyorsa, hem geçmişlerime hem kurduğum aileye bir maneviyat katacaktır. Bu durumda ben neden boışanmış diye hor göreyim ki?

Allah herkesin başına verebilir bu durumu, insan bir hata yaptı diye ne yapalım bir darbede biz mi vuralım yada boşananlardan uzak mı duralım. Çok saçma geliyor. Bunları düşünenler islamdan bir haber değil yada toplumun etkisi altında kalıyor bence.
    Bu konuda kimilerinin ne demesine bakmam. Elalem ne der diyerek düşünmem. Aksine sevmişsem evlenirim, kimsede kurduğum yuva hakkında yorum yapamaz. Bu elalemi alakadr etmez. Elalem kendi problemleri ile ilgilensin.
  12. MücTeHiD

MücTeHiD Tecrübeli Üye Süper Moeratör

Beğenileri:
    15
    Allah yaztıy olur kısa.ve net
  13. bekkain

Beğenileri:
    55
    kardeş düşüncelerine sonuna kadar katılıyorum. özellikle ilk cümlelerine.
    evliliklerde özellikle dinimiz çok ince eler sık dokur, evlenirken en önemli özellik ahlaktır... şurası da varki evlilik acıbiber yiyen bir insanın aldığı tad gibidir, ağzı yanar ama , çokta hoşuna gider vazgeçemez. ilk aşamada insan evlenir tamam budur der, evlilik bu, zamanla birbirlerine alışınca eğer ki eşlerin biri boşanarak evlendiyese, eşi tarafından ister istemez başa kakılır. böyle başa kakmayacak eş az gibidir. Tabi ki evlenmede bir sakınca yokturdur ama hem evlat açısından hemde boşanan eş açısından baya zorlu bir süreç olur. Her iki kişiyede Rabbim merhamet eylesin... Tabiki etrafımda boşanıp evlenenler var ve mutlular, ama eğer bu bayansa, evladı için baya zorlu bir süreç oluyo. yine olan evlada oluyo velhasıl...RMüctehid abimizin dediği gibi, bazı şeylerde kader , kaderimizde varsa, yaşar görürüz, her daim rabbim yardımcımız olsun. bekar kardeşlere bekar eşler nasip etsin inşallah....
  14. nârvenur

nârvenur Çalışkan Üye Silver

Beğenileri:
    11
    Boşanmış olmak ;hiç evlenmemiş birinin algılarınca; tercih edilmeme sebebi olursa bir suç;bir leke gibidir resmen..Doğru mu doğru... <BR>Bu konuyu enine boyuna düşündüğümüzde ortaya çıkıyor ki;sorun biriyle evlenmiş olması;onla beraber yaşamış olması, olmamalı(çünkü resmen dinen evlenmiş;bir sorumluluk almış;evlilik dışı ilişkiye girmemiş).Neden ayrıldığına ve kişiliğine bakılmalı..İlk eşiyle uyuşamamış olması ;hayatına yeni bir sayfa açtığı yeni talibiyle de anlaşamayacağını göstermez.Kişlilik uyuşması ön plana çıkıyor her halükarda..İnsanları geçmişiyle cezalandırmak onlara haksızlık..Geleceğe bakmalı..üstelik boşanmış kişilerin daha da olgunlaştığına inanıyorum..Özellikle bayanların bu konuda erkeklerden daha temiz olduğuna inanıyorum;çünkü kadın daha çok tolere eder;erkekler daha sabırsız..Bunu da düşünmek gerekir..

Çocuk meselesine gelince;bu kişilerin insiyatifine kalmış ama çocuğu olmayan kişinin nefsani olsun; olmasın ;beklentileri yüzünden durumu ağırlaştırıyor..Evlendiğine pişman olmayacaksa evlensin;olacaksa evlenmesin..
    Son düzenleyen: Moderatör: 17 Ağustos 2011
  15. bekkain

Beğenileri:
    55
    evet katılıyorum sana ,niçin boşandığı, kişiliği önemli bir konu...
    pişmanlık demişsin, yaşanmadanda bilinmez pişman olacak mı ,olmayacak mı:)
  16. bekkain

Beğenileri:
    55
    konuya anket eklenmiştir, oylarımızı kullanalım inşallah. Vatana millete hayırlı olsun:)
  17. (((__meftun__)))

Beğenileri:
    2
    Sunu da söylemek gerek... Hic evlenmemis bakire bir bayani muhatap edindigimizde, "bakirelik" 100'de 90 diger eksiklikleri kapatan bir durumdur...

Yukarida her ne kadar bosanmis ve cocuklu bir bayani seversem hemen evlenirim diyenler illaki o kadinlarda daha farkli sartlar da arayacaklardir...

Bu da dogaldir diye düsünüyorum...

Mesela bunlardan bir tanesi de zenginliktir... Dahasi kariyeridir... Dahasi egitimi, toplum icersindeki statüsü vs'dir..

Bu sartlar daha da ziyadelesebilir...

Ama dedigimiz gibi, Dinen bir sakinca yoktur..

Cünkü Peygamberimiz de bunlar hayat bulmustur...

Peygamberimiz hic evlenmemis ve ilk kez evlendiginde de coluk cocuklu ve kendisinden büyük Hz.Hatice annemizle evlenmistir...

Daha sonra da kendisinden epey bir yas farki bulunan Hz.Aise annemizle evlenmistir..

Hz.Aise annemiz bekar hic evlenmemis genc bir kiz ve 17 yaslarinda, Peygamberimiz de evlenmis ve coluk cocuklu ve 45 yaslarinda bir durumda idi...

Peygamberimiz'e helal olan tabi ki bizlere de helaldir...

Lakin Peygamberimiz'in nikahinda bulunan kadinlar bizim annelerimizdir... Bu incelik unutulmamalidir...
  18. (((__meftun__)))

Beğenileri:
    2
    Hic evlenemis bir erkegin ya da kadinin, evlenmis ve cocuklu birini tercih etmemeleri, evlenmis ve cocuklu olan bayanlari ya da erkekleri kinadigi anlamina gelmez ki... Bu nereden cikti anlamadim...
    Öyle ya da böyle bosanmis bir erkek ve kadin onurlu insanlardir... Ahlaklariyla evlenmisler ve ahlaklariyla bosanmislardir.... Sorun yoktur...

Hic evlenmemis olanlarin 1. derecede hic evlenemis muhataplari secmeleri, cocuklu, namuslu insanlari "suclu" görüyorlar anlamina gelmez ki...

Tercih meselesi... Evlenirler de sorun yoktur...

NOT: Kenar kösede evlenmis bosanmis ya da evlenmis kocasi ölmüs nice kadinli cocuklar vardir dul, bunlari cidden hem bulmak kolaydir ve hem de bunlarla evlenmek cidden kolaydir, ama bakan var midir...? Yani ifade etmek kolay ama reel bazda is ciddi ise kusura bakmayiniz buna kimse yanasmaz zaten yanasmiyor da...
  19. simirna

simirna Acemi Üye Silver

Beğenileri:
    1
    bu arada.... boşanmış olan erkek.. ve çocuğu eski eşinde kalıyor.. kız ise hiç evlenmemiş.
  20. (((__meftun__)))

Beğenileri:
    2
    "bu arada.... boşanmış olan erkek.. ve çocuğu eski eşinde kalıyor.. kız ise hiç evlenmemiş." (Simirna adli üye'den...)

Maal esef koz müdavim erkekten yana...

Annelerin yüregi, kalbi, gönlü ne bileyim öz'ü, yaratilisi ve fitrati buna müsait demek ki...

Parcalarindan ayrilamiyor cefa'ya razi oluyor ya da ayrilinca da onlari beraberinde götürüyor...

Gene erkek "tek" basina rahat bir sekilde kendi halinde kaliyor...

Aslinda hanimlar, biraz daha ne bileyim bu konularda direnc gösterseler, erkekler yumusayacaktir diye de düsünüyorum ama, onlarin yürekleri direnclige kendilerini müsade etmiyor...

Esi git diyorsa gidecek, ve cocuklarini da beyine birakacak... Erkek de ailesine "gül" gönderecektir diye düsünüyorum bilemiyorum...

yani hanimlar biraz daha cileli her hususta...​

Sayfayı Paylaş

Users found this page by searching for:

1. bosanmis cocuklu kadinla evlenmek

,
  2. çocuklu biriyle evlenmek

,
  3. çoçuklu erkekle evlenmek

,
  4. dinimizde bekar ve dul erkek,
  5. islamda bosanmis bir cocugu olan kadinla ,
  6. bekar kizin çocuklu erkekle evlenmesi,