1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Evlenilecek Erkek Böyle Olmalı!

Konusu 'Aile' forumundadır ve KaİhL tarafından 24 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. KaİhL

KaİhL <b>Bu Da Geçer </b>
    Silver

Beğenileri:
    0
    Geçenlerde hacı teyze kızı arkadaşımla telefonda sohbet ederken, konu evlenmek istediği „Erkek tipi“ne geldi. Fırsat bulmuşken arada bilgisayarda not aldım.Tanınmaması için kendisinden fazla bahsetmeyeceğim. Sadece Almanya’da doğmuş-büyümüş olan, tesettürlü, dindar bir aileden gelen, toplumda birçok faydalı işler yapan üniversite öğrencisi olduğunu yazayım.

Arkadaşımın hayal ettiği „Erkek tipi“ şöyle: Cemaatçi olmayacak -yani sadece benim cemaatim doğru, diğerleri yanlış demeyecek-, tefrika yapmayacak, „Milli Görüşçü“ de olmayacak. Kısaca: Her şeyin orta hallisi…
    Akıllı olacak, duygusallığı abartmayacak..

Güzel sesli erkeği tercih ediyor: „Eşim evde ezan veya Kur’an okuduğunda içim titremeli.“
    Vay be dedim, daha neler istersin?

Arkadaşım:„Iyi bir baba olacak, iyi bir öğretmen olacak, iyi bir eş olacak. Ailelere iyi damat-gelin olunacak.“

Zehra: „Meslek olarak tercihin?“

Arkadaşım: „İşi belli olsun, postacı mı, avukat mı artık neyse… Ahlak olarak salih ve takva sahibi olması… Kızlarla gezip-tozmuş olmayacak. Sadece evlilik niyetiyle görüşme yapmış olabilir. Sınırları olmalı, sınırlarını bilmeli.“ diye ekliyor…

Sonra: „Zehra bana hayal kurduruyorsun“ diyor sitem edercesine…

Ben: „Eeee, fiziksel özellikleri?“ diye soruyorum.

Arkadaşım: „Sakallı olması lazım, bu önemli, ama sakal ne çok uzun, ne de çok kısa olmamalı! Nurcularda en hoşlanmadığım şey sakalsız olmaları…“

Gülüyor, gülüyor, gülüyorum…

Zehra: „Bu kadar mı?“

Arkadaşım: “Fazla bir şey söyleyemem, karşıma çıktığında karar verebilirim. Ama „Yakışıklılık“ önemli değil. Göz rengi filan da önemli değil. Çok cılız ve çok kilolu da olmamalı.“

Zehra: Gülmekten yerlere yığılıyorum… Bunları sorarken sürekli gülüyorum zaten…

Arkadaşım: “Ben bunları bir erkeğe söylesem, benden vazgeçer mi sence?“

Zehra: Gülmekten karnıma ağrı giriyor…

Arkadaşım: „Evin bir odası mescit olacak… Ayrıca tipik bir Türk kadını gibi olmak istemiyorum.“

Zehra: Nasıl yani?

Arkadaşım: “Sürekli düğünlere giden, bütün sene para biriktirip Türkiye’de izin yapan, hayatında sadece ailesi olan, sadece eviyle meşgul olan, İslami konulara duyarlı olmayan…Böyle bir kadın olmak istemiyorum…“
    „Iyi seni eğlendirebiliyorum. “, diyor ve gülüyor bana…

Ben söylediklerini çok makul bulsam da, bazı söyledikleri eğlendirici geliyor bana… Söyleyiş tarzı da etkiliyor beni. Samimi ve hoş konuşuyor…

Zehra: „Hangi kitapları okusun?“

Arkadaşım: „Fikir kitapları okuyabilir. Hem ciddi, hem esprili olmalı, cıvık olmamalı. Düzgün konuşmalı, oturup-kalkmasını bilmeli. Arada espri yaparak beni güldürebilmeli. Türk olmalı. Dil, sadece kelimelerden oluşmuyor. Dil bir kültürdür, duygudur, mantıktır. Aramızda sevgi olmalı, yoksa yaptığımız hataları affedemeyiz… Zengin olmasına gerek yok.

Evliliğimizde birlikte konuşarak, birlikte kararlar vermeliyiz. Kimse bir şeyi zorla yapmamalı. Mahkeme duruşmasına çıkar gibi de giyinmemeli, spor giyimli erkekler daha rahat, ama spor ayakkabısı giymesine gerek yok.“

Zehra: „Mutfakta yardım etsin mi?“

Arkadaşım: „Yok, oraya karışmasın, ben yaparım her şeyi. İşe gitsin, çalışsın yeterli. İslami bilincin her alanda yaşanmasını isterim. Ben hiç işe gitmesem bile mahalledeki komşularla ilmi sohbetler düzenlerim. Kibirli insanları da sevmem. Hayal gibi mi anlattıklarım?“

Zehra: „Yok hayır. Benim fikrime göre, birkaç nokta haricinde gayet normal istekler olduğunu düşünüyorum.“
    Sevgili Türkiyeliler, gördüğünüz gibi üniversitede okuyan (Almanyalı veya Türkiyeli de olabilir!) bilinçli Müslüman kızların hepsi feminist değil. Hatta paraya ve yakışıklılığa da sizin zannettiğiniz gibi önem vermiyorlar! Ve hatta eşlerinin aileleriyle iyi geçinmek ve toplumla ilgilenmek istiyorlar.

Merak edenlere söyleyeyim: Bu kız „Evde kalmış“ kız değil, gayet genç ve güzel. Kısa boylu da değil. Fakat Almanya’da böyle pırlanta gibi Müslüman kızların „denkleri“ yok. Önceden anlattığım gibi, birçok Almanyalı Müslüman erkekler üniversitede okuyamıyorlar bile, eğlence peşindeler.

Bu hacı teyze kızları çok çeşitli Müslüman erkeklerle de tanış(a)mıyorlar, 3 milyon Türk bütün Almanya’ya dağılmış şekilde ve hepsi aynı yaşta da değiller -yaşlısı var, çocuk olanı var. Ayrıca hep cemaat içindeler veya ailelerinin yanındalar. Veyahut üniversitedeler. Üniversitede de Müslüman kızlar sayıca çoğunlukta.

Almanyalılar, Türkiye’deki kızların isteklerine çok şaşırıyorlar. Bizim çevrede hiç kimse içi dayalı-döşeli lüks mobilya doldurulan bir eve gelin gitmedi. Kimse evi olan, zengin birisiyle evlenmedi. Hepsi kirada oturuyor ve çalışıyorlar. Ve hepsi de üniversite mezunu, güzel, mütevazi Müslüman kızlar. „Avrupa-Özentileri“ de yok.
    Türkiye’deki (Birçok, hepsi değil) kızların saçları altın tellerden mi acaba?

Almanya’daki bilinçli Müslüman kızların çoğu „İyi bir Müslüman olsun, çalışkan-dürüst olsun“ diyorlar, pek de fazla bir şey istemiyorlar. Arkadaşımın öyle konuştuğuna bakmayın, aşık olsa, bazı isteklerinden vazgeçer. Ailesi de son derece insaflı ve tutarlı.

Almanya’daki Müslüman kızlar, Türkiye’de tanıştıkları kızların birçoğunu şımarık, para düşkünü ve Müslüman erkek konusunda çok seçici buluyorlar.

Bu Almanyalı hacı teyze kızlarının, diğer Türkiyeli kızlardan hangi eksikleri var sizce?

Not: Bu yazı „Espri“ değil, gerçektir.

Zehra Yavuz/Haber7

Yüklüyor...
  2. kocak

kocak Acemi Üye

Beğenileri:
    1
    Müslüman bir kadın yukarıda sayılan özelliklere sahip bir erkek ile fevkalade mutlu olur. Ancak bilesiniz ki kadını saliha olsa bile bir erkeğin mutlu olabilmesinin sırrı kadın değildir.

3. nârvenur

nârvenur Çalışkan Üye
    Silver

Beğenileri:
    11
    Nedir peki kocak?

Almanya'daki müslüman kızların da mı derdi buymuş?Türkiye'dekilerin de derdi bu.Biz Türkiye'deyiz de ne oldu;sonuç aynı..Pırlanta gibi kızlar hala bekar..

4. kocak

kocak Acemi Üye

Beğenileri:
    1
    Ne alaka şimdi. evlensinler ne yapalım yani.

5. kocak

kocak Acemi Üye

Beğenileri:
    1
    Kadınlar emanettir emanet. yediririz içiririz giydiririz iyi davranırız hoş ederiz Allah rızası için. Onlar da bize hizmet ederler çocuklarımızı büyütürler, namazlarını kılar kocalarını memnun ederler cennete giderler. Bir kadın namazlarını kılsın kocasını razı etsin tamamdır onun işi. Aynı şey erkek için yeterli değildir. Bizim mutlu olmamızın sırrı konusu çok uzun bir konu ve burda bana çok kişi karşı çıkar onun için girmek istemiyorum. Vel hasılı siz kadınlar emaneten bizimlesiniz öte tarafta sizden kurtulacağız:)

6. kocak

kocak Acemi Üye

Beğenileri:
    1
    Ortak görüş olarak çok klişe olacak ama herkes üzerine düşeni yapmalı diyelim ve kapatalım bu konuyu.

7. bekkain

bekkain diyâr-ı gurbet
    Süper Moeratör

Beğenileri:
    61
    hihi tamam kapatalım konuyuda ben yeni gördüm yorum yapmadan olmaz şincik :) abim sizinde mutlu olmanızı isteriz, uzun sırları anlatın hihi

Sayfayı Paylaş

Users found this page by searching for:

1. islamda evlenilecek erkek

,
  2. islamda hangi erkekle evlenilir

,
  3. hangi erkekle evlenilmez dinen

,
  4. dinimizde evlenilecek erkek nasıl olmalı,
  5. evlenılecek erkek nasıl olmalı,
  6. dinimize göre evlenilecek erkek nasıl olmalı,
  7. musluman erkekler musluman erkeklerin kardesidir,