1. Bu gün Recep Ayının 1 i ve 3 aylarda okunacak dua aynen şöyledir!
  Enes(ra) buyuruyor ki:ALLAH Resulü (sav) Receb_i Şerif ayı girdiğinde şu duayı okurlardı:
  ''ALLAHümme barik lena fi recebe ve şa'ban ve belliğna ramazan''
  ''Yarabbi!bize Receb ve Şaban ayını mübarek kıl,Ramazan ayına eriştir''

Hz.abdÜlkadİr geylanİ

Konusu 'Abide Şahsiyetler' forumundadır ve Kilicarslan tarafından 1 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Lütfen Konuyu Değerlendirin?:
/5,
 1. Kilicarslan

  Kilicarslan Acemi Üye


  Hz. Abdülkadir Geylani (1078 - 1166)  İslâm alimlerinin ve velilerinin büyüklerinden Hazreti Abdülkadir Geylani, 1078 yılında İran'ın Geylan şehrinde doğdu. Künyesi, Ebu Muhammed'dir. Muhyiddin, Gavs-ül-a'zam, Kutb-i Rabbani, Sultan-ul-evliya, Kutb-i a'zam gibi lâkabları vardır. Babası Ebu Salih bin Musa Cengidost'tur. Hz. Hasanın oğlu Hasan-ı Müsenna'nın oğlu Abdullah'ın soyundandır. Annesinin ismi Fatıma, lakabı Ümm-ül-hayr olup seyyidedir. Bunun için Abdülkadir Geylani, hem seyyid, hem şerifdir. Abdülkadir Geylani, 1166'da Bağdatta vefat etti. Türbesi Bağdattadır. Onun için şu ibare meşhur olmuştur: "Veliler Sultanı Abdülkadir Geylani, aşk ile doğdu, kemal ile ömür sürdü ve kemal-i aşk ile Rabb'ine vasıl oldu."

  Bir gün Abdülkadir Geylani’ye, "Bu işe başladığınızda, bu yola adım attığınızda, temeli ne üzerine attınız? Hangi ameli esas aldınız da böyle yüksek dereceye ulaştınız?" diye sordular.

  Buyurdu ki: "Temeli sıdk ve doğruluk üzerine attım. Asla yalan söylemedim. Yalanı kağıda bile yazmadım ve hiç yalan düşünmedim. İçim ile dışımı bir yaptım. Bunun için işlerim hep rast gitti. Çocuk iken maksadım, niyetim, ilim öğrenmek, onunla amel etmek, öğrendiklerime göre yaşamaktı. Küçüklüğümde Arefe günü çift sürmek için tarlaya gittim bir öküzün kuyruğundan tutunup, arkasından gidiyordum. Hayvan dile geldi ve dönüp bana; "Sen bunun için yaratılmadın ve bununla emrolunmadın" dedi. Korktum, geri döndüm. Evimizin damına çıktım. Gözüme, hacılar gözüktü. Arafat'ta vakfeye durmuşlardı. Anneme gidip; "Beni Allahü teâlânın yolunda bulundur. İzin ver, Bağdat'a gidip ilim öğreneyim. Salih zatları ve evliyayı bulup ziyaret edeyim" dedim. Annem sebebini sordu, gördüklerimi anlattım. Ağladı, kalkıp babamdan miras kalan seksen altının yarısını kardeşime ayırdı. Kalanını bana verip, altınları elbisemin koltuğunun altına dikti. Gitmeme izin verip, her ne olursa olsun doğruluk üzere olmamı söyleyip, benden söz aldı. "Haydi Allah selamet versin oğlum. Allahü teâlâ için ayrıldım. Artık kıyamete kadar bir daha yüzünü göremem" dedi. Küçük bir kafile ile Bağdat'a gitmek üzere yola çıktım. Hemedan'ı geçince, altmış atlı eşkıya çıka geldi. Kafilemizi bastılar. Kervanı soydular. İçlerinden biri benim yanıma geldi. "Ey derviş! Senin de bir şeyin var mı?" diye sordu. "Kırk altınım var" dedim. "Nerededir?" dedi. "Koltuğumun altında dikili" dedim. Alay ediyorum zannetti. Beni bırakıp gitti. Bir başkası geldi, o da sordu. Fakat, o da bırakıp gitti. İkisi birden reislerine gidip, bu durumu söylediler. Reisleri beni çağırttı. Bir yerde, kafileden aldıkları malları taksim ediyorlardı. Yanına gittim. "Altının var mı?" dedi. "Kırk altınım var" dedim. Elbisemin koltuk altını sökmelerini söyledi. Söküp, altınları çıkardılar. "Neden bunu söyledin?" dediler. "Annem, ne olursa olsun yalan söylemememi tembih etti. Doğruluktan ayrılmayacağıma söz verdim. Verdiğim sözde durmam lazım" dedim. Eşkıya reisi, ağlamaya başladı ve; "Bu kadar senedir ben, beni yaratıp, yetiştiren Rabbime verdiğim sözü bozuyorum" dedi. Bu pişmanlığından sonra tövbe edip, haydutluğu bıraktığını söyledi. Yanındakiler de, "İnsanları soymakta, yol kesmede sen bizim reisimiz idin, şimdi tövbe etmekte de reisimiz ol" dediler. Sonra, hepsi tövbe ettiler. Kafileden aldıkları malları sahiplerine geri verdiler. İlk defa benim vesilemle tövbe edenler, bu altmış kişidir."

  Abdülkadir Geylani, Bağdat'a geldi ve buradaki meşhur alimlerden ders almak suretiyle hadis, fıkıh ve tasavvuf ilimlerinde çok iyi yetişti. İlim tahsilini tamamlayıp yetiştikten sonra, vaaz ve ders vermeye başladı. Hocası Ebu Said Mahzumi'nin medresesinde verdiği ders ve vaazlarına gelenler medreseye sığmaz sokaklara taşardı. Bu sebeple, çevresinde bulunan evler de ilave edilmek suretiyle medrese genişletildi. Bu iş için Bağdat halkı çok yardımcı oldu ve zenginler para vererek, fakirler çalışarak yardım ettiler. Derslerine devam edenler arasında pek çok alim yetişti.

  Abdülkadir-i Geylani, bir müddet ders verip, hak ve hakikatı anlattıktan sonra, ders ve vaaz vermeyi bıraktı. İnzivaya çekilip, yalnızlığı seçti. Sonra sahralara çıktı. Bağdat'ın Kerh harabelerinde yaşamaya başladı. Bütün vaktini ibadet, riyazet ve mücahede ile nefsinin arzu ve isteklerini yapmamak, istemediklerini yapmakla geçirmeye başladı.

  Buyurdu ki: “Irak'ın sahra ve harabelerinde 25 sene insanlardan uzak kaldım. Benim kimseden, kimsenin benden haberi yoktu. Bazen uzun müddet yemezdim ve "açım açım" diye içimin feryadını duyardım. Bazen üzerime öyle ağırlıklar gelirdi ki, bunlar bir dağın üstüne konsa, tahammül edemeyip, paramparça olurdu. Bu sırada; "Muhakkak zorlukla beraber bir kolaylık vardır, şüphesiz zorlukla beraber kolaylık vardır" mealindeki İnşirah sûresinin beşinci ve altıncı âyet-i kerimelerini okuduğumda üzerimdeki ağırlıklar dağılıp, giderdi."

  Devrinin ilim konusunda tek otoritesi olan Abdülkadir Geylani, tasavvuf bilgilerini herkesin anlayacağı şekilde sundu. Ders ve fetva vermeye yirmi sekiz yaşında başladı ve bu hal altmış yaşına kadar devam etti. Tasavvuftaki yoluna onun ismine izafeten "Kadiriyye" adı verildi ve O’ndan ilim ve feyz alan binlerce öğrencisi çeşitli memleketlere giderek İslamiyeti anlattılar. Maddi ve manevi ilimlerdeki derinliği ve üzerindeki manevi lütuf ve rahmetle dinin esaslarını yeniden dirilttiği için kendine "dinin dirilticisi" anlamında "Muhyiddin" denmiş, O da bu ismi Endülüs'te dünyaya gelen ve "Şeyhül Ekber" namıyla ün salan manevi evladı İbni Arabi'ye vermiştir.
   
  :
  Eski Konular
  Yüklüyor...
 2. Kilicarslan

  Kilicarslan Acemi Üye

 3. kardelenn25

  kardelenn25 Guest

  emeğine sağlık aro
   
 4. Kilicarslan

  Kilicarslan Acemi Üye

  bu büyük zatı muhteremi okumadan geçmeyelim
   
 5. Seyma

  Seyma Acemi Üye

  paylaşm için allah razı olsun
   
 6. Seyma

  Seyma Acemi Üye

  mübarekten sözler

  Ey ilim iddiasında bulunan, hani ağlaman? Yüce ALLAH’ın (C.C) korkusundan gözlerin yaşarıyor mu? O’ndan korkman ve günahları itirafın nerede? Nefsinle cenk etmek ve onu terbiye etmek yok mu? O’nu HAK tarafına çağırman nerede?
   
 7. Kilicarslan

  Kilicarslan Acemi Üye

  [​IMG]
  hepimizi tek damla sudan yaradan rabbime hamd olsun evliya efendilerimizin sözleri ne büyüktür ve biz onların sözlerini ne kadar dinliyoruz...
  selam olsun rabbime ibadet eden tüm evliya kiram efendilerimize
   
 8. Kilicarslan

  Kilicarslan Acemi Üye

  geylanİ hazretlerİ İle İlgİlİ bİldİĞİnİz menkibelerİ yazmanizi İsterİm...
   
 9. aro paylaşımın için saol kılıçarslan:))
   
 10. sdrx2

  sdrx2 Guest

  aro

  eşsiz bi sunumdu devamını bekleriz inşaallah...
   
 11. Kilicarslan

  Kilicarslan Acemi Üye

  sİzlerdende beklİyorum
   
 12. razeyka

  razeyka Cezalı Üye

  Nakşibendi Tarikatının büyük Şeyhi Abdulkadir Geylani (hz)leri,paylaşım için tesekkur çooook güzel aro
   
 13. yasemins

  yasemins Guest

  razeyka, ABDULKADİR GEYLANİ Hazretlerimiz,
  Nakşi Bendi tarikatının değil, Kadiri tarikatının
  Şeyhidir..:6_18_5:

   
 14. razeyka

  razeyka Cezalı Üye

  Abdulkadir Geylani Hz.leri tarikatların üstadıdır.Şah-ı Nakşibendi hz.leride bu üstadtan nasiplenmiş Şeyhtir.O yüzden (Güneş Her Yerde Güneştir....)Tabi ki Abdul Kadir Geylani Hz.lerinin tertibinde Nakşibendi tarikatına da yerleşmiş birçok işaretlerle doludur.Bu yüzden Birçok tarikatın uzun yıllarca hayatlarını devam ettirmesi Abdul Kadir Geylani Hz.lerinin feyz-i bereketlerindendir.Misal Mevlana Celalettin Rumi Hz.lerinin Mevlevi tarıkatı en büyük örneklerdendir....
   
 15. MÜKESSİR

  MÜKESSİR Guest

  aro
  gavs-ı azam : yerde iken israfil (A.s) min azemet-i heykelini temaşa eden bir allah dostudur
   
 16. Kilicarslan

  Kilicarslan Acemi Üye

  geylani efendimiz gönüllerin ilacıdır
   
 17. Kilicarslan

  Kilicarslan Acemi Üye

  geylanİ haz.orÇun sonat oynamiŞtir.fİlmİn adi batmayan gÜneŞ...
  İzleyİn Çok gÜzel
   
 18. betulnur

  betulnur Acemi Üye

  aro KARDEŞİM

  DEĞERLİ PAYLAŞIMIN İÇİN SAOL

  EMEĞİNE SAĞLIK....
   
 19. ibrahim22

  ibrahim22 Acemi Üye Silver

  Kadİrİyem kanmazam heryare aldanmazem ahd ettİm yemİn ettİm ben bu yolda dÖnmezem.......
  EmeĞİne saĞlik yoldaŞ burdan tÜm kadİrİlere selamlar canu gÖnÜlden...

  Kadİrİ kalbe Çakar aŞki yÜreĞİ yakar.....
   
 20. Kilicarslan

  Kilicarslan Acemi Üye

  o bağdadın gülü serveri o canımızın canı geylanidir.
   

Sayfayı Paylaş

Users found this page by searching for:

 1. evliya sozleri

  ,
 2. abdulkadir geylani sözleri

  ,
 3. abdul kadir geylani resimli sözler

  ,
 4. evliyalarin sozleri resimli,
 5. hamd ile ilgili sözler,
 6. resimli evliya sözleri,
 7. evliya söyleri