1. SOMA'da hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, geride kalanlara baş sağlığı diliyoruz.

Kaş Almak Kaynaklı Hadis

Konusu 'Hadis-i Şerifler' forumundadır ve kurt26 tarafından 12 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. kurt26

kurt26 Guest

[h=2]KAŞLAR GÜZEL GÖRÜNMEK İÇİN İNCELTİLEBİLİR Mİ?
    5011- Abdullah (r.a)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v): “Dövme yapan ve yaptıranı güzel görünmek için kaşlarını alan ve dişlerini inceltip dişlerinin görüntüsünü değiştirenleri lanetledi .” (Buhârî, Libas: 83; Müslim, Libas: 33)
    5012- Âişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v): “Dövme yapmayı ve yaptırmayı, saç (peruk) yapmayı ve yaptırmayı, kaşların kıllarını almayı ve aldırmayı yasak etti.” (Buhârî, Libas: 83; Müslim, Libas: 33)
    25- DÖVME VE KAŞ ALDIRMAKL A ALAKALI DEĞİŞİK RİVÂYETLER
    5013- Abdullah (r.a)’tan rivâyete göre, şöyle demiştir: “Faizi alan ve veren bildiği halde faiz işlerinde katiplik yapan güzel görünmek ve dikkat çekmek için dövme yapan ve yaptıran zekat vermekten uzak duran Hicretten sonra dinini terk edip çölde yaşamaya devam edenler kıyamet gününde Muhammed (s.a.v)’in diliyle lanetlene ceklerdir .” (Sadece Nesâi rivâyet etmiştir.)
    5014- Ali (r.a)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v): “Faiz yiyeni yedireni ve faiz muamelele rini yazanı ve zekat vermeyeni lanetledi ve ölünün arkasından bağırıp çağırarak ağlamayı da yasakladı.” (Sadece Nesâi rivâyet etmiştir.)
    5015- Haris (r.a)’ten rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v): “Faiz yiyeni ve yedireni farzlı işlere şahitlik ve katiplik yapanı dövme yapanı ve yaptıranı lanetledi . Hulle yapan ve yaptıranı ve zekata engel olanı da lanetledi, ölü arkasından bağırıp çağırarak ağlamayı yasakladı fakat lanetleme di.” (Sadece Nesâi rivâyet etmiştir.)
    5016- Şa’bî (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v): “Faiz alanı ve vereni faizli işlere şahitlik yapanı ve katiplik yapanı, dövme yapanı ve yaptıranı lanetledi . Ölünün arkasından bağırıp çağırarak ağlamayı yasak etti fakat lanetleme di.” (Sadece Nesâi rivâyet etmiştir.)
    5017- Ebu Hüreyre (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Ömer’in huzuruna dövme yapan bir kadın getirdile r bunu görünce Ömer: “Allah aşkına bu konuda Rasûlullah (s.a.v)’den bir şey duyanınız var mı?” dedi. Ebu Hüreyre dedi ki: “Kalktım ve Ey Mü’minlerin emiri ben duydum” dedim. O da: “Ne duydun?” deyince şöyle söylerken duydum dedim: “Dövme yapmayın ve yaptırmayın.” (Buhârî, Libas: 87; Müslim, Libas: 33)
    26- GÜZEL GÖRÜNTÜ İÇİN DİŞLERİ İNCELTİP ŞEKLİNİ DEĞİŞTİRMEK
    5018- İbn Mes’ud (r.a)’tan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v)’den işittim şöyle diyordu: “Allah’ın yarattığı şekli bozarak yüzlerinden kaşlarından kıl alarak değişiklik yapanlara ve dövme yapanlara Allah lanet etsin.” (Buhârî, Libas: 87; Müslim, Libas: 33)
    5019- Câbir b. Abdullah (r.a)’tan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v)’den işittim: “Dişleri inceltip dikkat çekecek hale getiren, kaşları yolup inceltere k dikkat çekmeye çalışanlara ve dövme yaptırarak yaradılışı değiştirenlere lanet etti.” (Buhârî, Libas: 87; Müslim, Libas: 33)
    5020- Câbir b. Abdullah (r.a)’tan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v)’den işittim: “Dişleri inceltip dikkat çekecek hale getiren, kaşları yolup inceltere k dikkat çekmeye çalışanlara ve dövme yaptırarak yaradılışı değiştirenlere lanet etti.” (Buhârî, Libas: 87; Müslim, Libas: 33)
    27- DİŞLERİ İNCELTİP DİKKAT ÇEKECEK HALE GETİRMEK HARAMDIR
    5021- Ebu Reyhane (r.a)’den rivâyet edildiğine göre, şöyle demiştir; Rasûlullah (s.a.v): “Dişleri inceltip dikkat çekecek hale getirmeyi, değişik organlara dövme yapmayı ve kaşları inceltere k dikkat çekecek hale getirmeyi haram kıldı.” (Buhârî, Libas: 87; Müslim, Libas: 33)
    5022- Ebu Reyhane (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Bana ulaştığına göre, Rasûlullah (s.a.v): “Dişleri inceltip dikkat çekecek hale getirmeyi ve dövme yapmayı yasakladı.” (Buhârî, Libas: 80; Müslim, Libas: 33)
    5023- Ebu Reyhane (r.a)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Bana ulaştığına göre, Rasûlullah (s.a.v): “Dişleri inceltip dikkat çekecek hale getirmeyi ve dövme yapmayı yasakladı.” (Buhârî, Libas: 80; Müslim, Libas: 33)
    28- SÜRME ÇEKMEK
    5024- İbn Abbas (r.a)’den rivâyete göre, Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdu: “Gözünüze çekeceğiniz en iyi sürmeniz “İsmid” isimli olanıdır. Çünkü o gözleri parlatır, kirpikler i büyültür.” (İbn Mâce, Tıb: 25; Ebû Davud, Tıb: 14)[/h]Kaynak:Alıntı
  2. aysesemra

aysesemra Acemi Üye Silver

Allah razı olsun kardeşim güzel konu...
    Biz hanımlara daha ne olsun anlamamız için işte her şey ortada.Tesettür ile beraber hanımların
    buna dikkat etmelerine yani dışarıda dikkat çekecek herhangi bir halden korunan hanımlara ve erkeklere ,ben edep elbisesi giyinenler diyorum. Dikkat çekmemek adına giyilen edep elbisesi ....
    Daha önemlisi...!
    ağzımızla yüzümüzle oynarken aslında bunları bize çizen resmeden Allahu zülcelale karşı beğenmeyerek
    daha büyük bir edepsizliğe düşüyoruz.

Kullara güzel görüneyim derken Rahmanı incitmek Peygamber Efendimizin neden lanetle andığını daha iyi kavratıyor bize.
    Son düzenleyen: Moderatör: 12 Ocak 2012
  3. eftiyo

eftiyo Acemi Üye Silver

Ellerin dert görmesin, Allah razı olsun bilgilendirdiğin için
  4. Mihrünnisa

Mihrünnisa Çalışkan Üye Süper Moeratör Silver

Evet birzamanlar bende yaptim, ve bildigim halde yapmaya devam ettim. Son 2 aydir yapmiyorum Her aynaya baktigimda icimden bir ses diyo, biraz surdan al biraz burdan al bak ne guzel olucan. 2 aydir bu sesi dinlemiyom insallah böyle devam eder.
  5. mustafakurtul

mustafakurtul Acemi Üye Silver

O zaman dövme varmıymış ?
  6. Mihrünnisa

O zamanki dövme simdiki dovme degildir tabi, galiba ozamanlar kadinlar tam cenelerinin ortasina siyah renkli bi tür cizgi yada sekiller yapiolardi. Genelde burda yasli fasli kadinlarda görüyorum.
  7. mustafakurtul

mustafakurtul Acemi Üye Silver

sanmıyorum . o dedigin güney dogudaki kadınlarında var özellikle. bence gerçekci degil bu konu.
  8. Mihrünnisa

1) Abdullah ibni Ömer (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
    “Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):
    ‘...Dövme yapan ve dövme yaptırmak isteyen kadınlara Allah lanet etsin’ buyurdu.”
    Buhari 594, Müslim 2124/119

2)
    Abdullah ibni Mesud (Radiyallahu Anhuma) şöyle dedi:
    “Allah (vücuduna) dövme yapan ve kendisine dövme yapılmasını isteyen kadınlara lanet etsin. Bana ne oluyor ki, Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’in lanet ettiği kimselere lanet etmeyeyim! Bu Allah’ın Kitabında da vardır. Allah (Azze ve Celle) şöyle buyuruyor:
    “Rasul size ne verdi ise onu alınız, size neyi yasak etti ise ondan sakının.” Haşr 7
    Buhari 5945, Müslim 2125/120

Bazi sitelerdede eskiden kole tuccarlari kolelerin ciplak bedenlerine kendi muhurlerini bastiklarini soyluyolar. bundan dolayi ayet inmistir vs....
  9. kurt26

kurt26 Guest

Araştırıp bulabilirsiniz.
  10. bekkain

bekkain diyâr-ı gurbet Süper Moeratör

islamiyetin en güzeli yanı bu işte. her zamana her çağa göre hayatımızı dizayn eder...
  11. kurt26

kurt26 Guest

Google amca:)

Dövmenin Tarihi

Dövme, kimi zaman bir harf, bir isim ya da bir sembol olarak karşımıza çıkar. İnsanların dövme yapma amacı belki duygularını dışa vurum belkide süs ya da gösteriş amaçlıdır. Ama dövmenin çok eski zamanlardan beri insanoğlunun kendini ifade etme sanatı ya da yöntemi olduğu kesin.

Hintliler, Japonlar, Amerika Yerlileri ve Afrika'daki bazı kabileler dövmeyi bir süs olarak yaparlar. Bazı topluluklarda dövmenin hastalıklara ve kötülüklere karşı koruyucu olduğu inancı da yaygındır. Bazı toplumlarda dövmenin yapılış amaçlarından biri de kişinin ait olduğu grubu belirtmek ya da yaşadığı topluluk içindeki konumunu göstermektir.

Dövme yapma geleneği hayli eskidir. İÖ 2000'lerde Eski Mısır toplumunda dövmenin yapıldığı mumyalardan anlaşılmıştır. Mısırlıların dışında Britonların, Galyalıların ve (X)Trakların da dövmeleri vardı. Eski Yunanlılar ve Romalılar, "barbarlara özgü bir uğraş" saydıkları dövmeyi suçlulara ile kölelere yaparlardı. Hıristiyanlık inancında dövme yasaklanmıştı. Buna karşın ilk Hıristiyanlar, bedenlerine Hz. İsa'nın adını ya da haç desenleri taşıyan dövmeler yaptırmışlardır.

Aradan yüzyıllar geçince Avrupalılar dövmeyi unuttular. 18. yüzyıl sonlarında denizaşırı gezilerde Amerika Yerlilerinde ve Polinezyalılarda dövmeyle yeniden karşılaştılar. Avrupa dilleri, dövme karşılığı olan tattoo sözcüğünü Tahiti dilindeki tautau’dan almıştır. Dövme 20. yüzyılın başlarından sonra, özellikle denizciler arasında yaygınlık kazandı. Romantik duyguları, yurtseverliği ya da dindarlığı belirtmek amacıyla dövme yaygın olarak kullanıldı ve günümüzde de kullanılmaktadır. Ama hijyene önem verilmediği ve AIDS gibi bazı hastalıkları bulaştırdığı gerekçesiyle dövme yapmaya yasal sınırlamalar getirilmiştir.
  12. kurt26

kurt26 Guest

Alan çok millet yandı .Okumamak için konuyu kapatanlar bile vardır gibime geliyor.
  13. (((__meftun__)))

(((__meftun__))) Cezalı Üye

Peygamberimiz döneminde elbette dövme vardi... Teknigi, yapilisi, aleti, edavati vs. farkli olabilir ama neticede erkekler de kadinlar da vücutlarinin farkli yerlerine dövmeler yaptiriyorlardi...
  14. ZiLaN_21

ZiLaN_21 Tecrübeli Üye Silver

çok lazım bir konu bazı arkadaşlarıma okuyayımda görsünler gününü:cool:

Sayfayı Paylaş

Users found this page by searching for:

1. kas ortasini almak ile ilgili hadis veya ayet

,
  2. kaş alma ayeti

,
  3. peygamber efendimizin kaş alma ile ilgili hadisi

,
  4. kas ile ilgili ayetler...,