Kaza namazlari nasil kilinir?

Konusu 'Namaz Hakkında' forumundadır ve fussilet tarafından 12 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

 1. fussilet

  fussilet Guest

  Farz bir namazi vaktinde kilmaya eda, vakti geçtikten sonra kilmaya kaza, bozulan bir namazi tekrar kilmaya da iade denir.

  Bir namaz ya bile bile kasden kilinmayip kazaya birakilir veya bir özürden dolayi kazaya kalir. Bir vakit namazi kasdî olarak kilmayip kazaya birakmak büyük bir günahtir. Böyle bir hareketten uzak durmalidir. Bu çesit bir hatanin islenmesi durumunda bir an önce kaza edilmeli, borçtan kurtulmalidir. Çünkü ölümün ne zaman gelip çatacaGi belli olmaz. Ölüm gelip de hazirliksiz yakalarsa âhirete borçlu olarak gidilmis olur.
  Bu sekilde kilinmayan bir namaz her ne kadar kaza edilmekle borçtan kurtulunmus olunsa da, islenen günah için ayrica tevbe istiGfar edip, Allah'tan af dikmek lâzimdir. Bunun için hem kaza, hem de tevbe edilmelidir.

  Unutmak, uyku veya mesru bir mazeretten dolayi vaktinde kilinamayan namazlar da hatirlandiGi veya mesru özür geçtikten sonra fazla vakit geçirmeden kaza edilmelidir.

  Bazi özürler vardir ki, bu hallerde kilinmayan namazlar daha sonra kaza edilmezler. Kadinlarin âdet ve lohusalik hali, bes vakit devam eden sar'a veya cinnet hali bu çesit özürlerdendir. Zaten âdet gören ve lohusa olan kadinin namaz kilmasi caiz olmayip haramdir.

  Vakti içinde kilinmayan bes vakit namazin kazasi farz, vitir namazinin kazasi vacip, sünnetin kazasi da sünnettir. Kazasi sünnet olan, yalniz sabah namazinin sünnetidir. Günün sabah namazi kazaya kalmis ise öGleye kadar kilininca farziyla birlikte sünneti de kaza edilir. ÖGleden sonraya kalinca sünnet kilinmaz, sadece farz kaza edilir.

  Zamaninda kilinamayan bazi vakit sünnetleri de daha sonra kilinarak kaza edilir. Meselâ, cemaate yetismek için öGle namazinin ilk sünneti kilinamadiGi takdirde, farzi kilip iki rekât sünnetten sonra ayrica kilinir. Cuma namazinin ilk sünneti hutbeden önce kilinamadiGi zaman, yine Cumanin iki rekât farzindan sonra kaza edilerek kilinir, îki rekât kilinarak yarida birakilan öGlenin ve cumanin ilk sünnetleri aynen bu sekilde dört rekât olarak kaza edilir. Bu sünnetlerin disindaki diGer vakit namazlarinin sünnetleri kilinmadiklari zamanlar kaza edilmezler. Meselâ ikindi ve yatsi namazinin sünnetleri farzdan önce kilinmadiklari zaman daha sonra kilinmazlar.

  Kaza namazlari, ne sekilde kazaya kalmis ise ayni sekilde kilinacaktir.
  Sabah 2, öGle 4, ikindi 4, aksam 3, yatsi 4 ve vitir 3 rekat olarak kaza edilir.

  Her namaz için belirli bir zaman veya mekan tayin edilmez. Yani ikindi namazinin kazasi ikindi vaktinde kilinir diye bir sinir yoktur. IstediGiniz zamanda kilinabilir.

  Fakat kerahet dediGimiz zamanlarda kilinmamasina dikkat edilir. Bu vakitler de günes doGduktan 45 dk sonraya, Günes batmadan 45 dk. Önceye kadar ve Günes tam tepede olduGu zaman (öGleye 30 dk. Kala) namaz kilinmasi hos görülmemistir. Bunlarin disindaki bütün zamanlarda kaza namazi kilnabilir.


  Kaza namazlari nasil kilinir?

  Vaktinde kilamayip kazaya kalan namazlari alti vakti bulan veya daha çok olan bir kimse kaza namazlari arasinda bir sira gözetmediGi gibi, kaza namazlari ile vakit namazlari arasinda da bir sira takibi yapmaz. Namaz kilmanin mekruh olduGu üç kerahet vaktinin disinda istediGi ve müsait olduGu her zaman kilabilir. Çünkü kaza namazlari için belli bir vakit yoktur. Meselâ, vaktinde kilinamamis olan bir ikindi namazi yatsidan sonra, bir yatsi namazi da öGleden sonra kilinabilir.

  Kaza namazlarini kilarken vakti belirlemeye gerek yoktur. Bu çok zor olacaGindan kolay olani yapmak daha uygundur. Bir kaza namazi söyle niyet edilerek kilinir:

  Meselâ: "Vaktine yetisip de kilamadiGim ilk öGle namazini" yahut "son öGle namazim Allah rizasi için kilmaya niyet ettim." Böylece kazaya kalmis olan namazlar, ya ilk kazaya kalmis olanindan baslanmis olur veya en son kazaya kalmis olanindan baslanmis olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmis namazlar kilinarak azalmis olur.

  Daha kolay olmasi bakimindan "Üzerimde olan bir öGle veya ikindi namazini kaza ediyorum" seklinde niyet etmek de yeterlidir.
  Bir vaktin namazi kaza edileceGi zaman önce bir ezan okunur, sonra ikamet getirilerek kilinir. Birden fazla kaza namazi kilinacaGi zaman da hepsi için bir ezan kâfi gelirken, her farz namazi için ayri ayri ikamet getirmek sünnettir.

  Kazaya kalmis olan namazlarin kaç vakit olduGunu kesin olarak bilemeyen kimse, galip tahminine göre hareket eder. Sayi bakimindan tam bir tahmin yapamiyorsa, üzerinde kaza namazi kalmadiGi kanaatine varincaya kadar kilar.

  Ayni namazlari kazaya kalmis olanlar bu namazi cemaatle kilabilirler. Fakat farkli farkli namazlari kilmaya kalkanlar tek bir cemaat olamazlar; ayri ayri kilmalari gerekir.


  Kaza namazlarini, mümkünse evde kilmayi tercih etmelidir. sayet bu namazlar mazeretsiz olarak kazaya birakilmissa bir günah sayilacaGindan bunu teshir etmek uygun olmaz.
   
  Duyuru : Konulara üye olmadan cevap yazabilirsiniz, dilerseniz facebook giriş bilgilerinizle de sisteme giriş yapabilirsiniz.

  Bu Haftaki Konu: Nikah, Nikah hakkında bilinmeyenler!!!
 2. sahradeniz

  sahradeniz Acemi Üye Silver

  • ABDÜL KADIR GEYLANI HAZRETLERI,1313(1896)YILINDA HINDISTANDA BASILAN (FÜTUL-UL GAYB)KITABININ 48.CI MAKALESINDE DIYOR KI:MÜ'MIN,EN ÖNCE FARZLARI YAPMASI LAZIMDIR.FARZLAR BITTIKTEN SONRA SÜNNETLERI YAPAR.ONDAN SONRA NAFILELERLE MEsGUL OLUR.FARZ BORCU VARKEN,SÜNNET ILE MEsGUL OLMAK AHMAHLIKTIR.FAZR BORCU OLANIN SÜNNETLERIDE KABUL OLMAZ.ALI BIN EBI TALIP(R.A)BILDIRIYOR:RESULULLAH(S.A.V.)BUYURDU KI:
  • "ÜZERINDE FARZ BORCU OLAN KIMSE,KAZASINI KILMADAN NAFILE KILARSA,BOs YERE ZAHMET ÇEKMIs OLUR.BU KIMSE,KAZASINI ÖDEMEDIKÇE,ALLAHÜ TEALA,ONUN NAFILE NEMAZLARINI KABUL ETMEZ."
  • ABDÜL KADIR GEYLANI'NIN YAZDIGI BU HADIS-I sERIFI sERH EDEN HANEFI MEZHEBI ALIMLERINDEN ABDÜLHAKI DEHLEVI BUYURUYOR KI:"BU HABER,FARZ BORCU OLANLARIN SÜNNETLERININ VE NAFILELERININ KABUL OLMAYACGINI GÖSTERMEKTEDIR.SÜNNETLERIN,FARZLARI TAMAMLAYACAGINI BILIYORUZ.BUNUN MANASI,FARZLAR YAPILIRKEN,BUNLARIN KEMALLERINE SEBEB OLAN BIR sEY KAÇIRILIRSA,SÜNNETLER,KILINAN KILINAN FARZIN KEMAL BULMASINA SEBEP OLUR.FARZ BORCU OLANIN KABUL EDILMEYEN SÜNNETLERI BIR IsE YARAMAZ."
  • ABDÜLKADIR GEYLANI (K.S)AYNI MAKALEDE BUYURUYOR KI;KAZA BORCU OLANIN SÜNNET KILMASI,ALACAKLIYA BORÇLUNUN HEDIYYE GÖTÜRMESINE BENZER KI,ELBETTE KABUL OLMAZ.KAZA BORCU VARKEN SÜNNET KILAN KIMSE,SULTAN DAVET ETDIGI HALDE,GITMEYIP ONUN HIZMETÇISI ILE VAKT GEÇIREN GIBIDIR.MÜMIN BIR TÜCCARA BENZER,FAZRLAR,ONUN SERMAYESI,NAFILELER DE KAZANCIDIR.SERMAYE KURTARILMADIKÇA KAZANÇ OLMAZ.
  • KAZA NAMAZI NASIL KILINIR
  • KAZA NAMAZLARINI BIR AN ÖNCE KILARAK,AYRICA TEVBE EDEREK BÜYÜK CEZADAN KURTULMALIDIR.BUNUN IÇIN SÜNNETLERI DE KAZA NIYYETIYLE KILMAK LAZIMDIR.TENBELLIKLE NAMAZ KILMAYANLAR,SENELERCE KAZA BORCU OLANLAR,NAMAZA BAsLADIKLARI ZAMAN,SÜNNETI KILARKEN O VAKTIN ILK KAZAYA KALMIs VEYA EN SON KAZAYA KALMIs NAMAZINI KAZA ETMEGI NIYYET EDEREK KILMASI,DÖRT MEZHEBDE DE LAZIMDIR.HANEFI MEZHEBINDE NAMAZI ÖZÜRSÜZ KAZAYA BIRAKMAK EKBER-I KEBAIRDIR.BU ÇOK BÜYÜK GÜNAH ,HER NAMAZ KILACAK KADAR BOs ZAMAN GEÇINCE BIR MISLI ARTMAKTADIR.ÇÜNKÜ;NAMAZI BOs ZAMANLARDA HEMEN KAZA ETMEK DE FARZDIR.HESABA SAYIYA SIGMAYAN BU MÜDHIs GÜNAHDAN VE AZABDAN KURTULMAK IÇIN,ÖGLE NAMAZININ ILK DÖRT REKAT SÜNNETINI KILARKEN ILK KAZAYA KALMIs ÖGLENIN FARZINI NIYYET EDEREKKAZA KILMALIDIR.ÖGLENIN SON SÜNNETINI KILARKEN,ILK KAZAYA KALMIs SABAHIN FARZINI NIYYET EDEREK,KAZA KILMALIDIR.IKINDININ SÜNNETINI KILARKEN IKINDI FARZINI NIYYET EDEREK KAZA KILMALIDIR.AKsAMIN SÜNNETINI KILARKEN,ÜÇREKAT AKsAM FARZINI NIYYET NIYYET EDEREK KAZA KILMALIDIR.YATSININ ILK SÜNNETINI KILARKEN YATSININ FARZINI VE SON SÜNNETINI KILARKEN DE,ILK KAZAYA KALMIs VITRI NIYYET EDEREK,KAZA KILMALIDIR.BÖYLECE HERGÜN BIR GÜNLÜK KAZA ÖDENIR.TERAVIH NAMAZLARINI KILARKEN DE,KAZA NIYYET EDEREK KAZA KILMALIDIR.KAÇ SENELIK KAZA NAMAZI VARSA,BUNA OKADAR SENE DEVAM ETMELIDIR..KAZALAR BITINCE,YINE SÜNNETLERI,KILMAYA BAsLAMALIDIR.KILINMAYAN KAZALARIN GÜNAHI,HERGÜN GEÇTIKÇE BIR MISLI ARTMAKTADIR.
   
 3. fturkan03

  fturkan03 Acemi Üye Silver

  Hanefi mezhebine göre sünnetler terkedilmezler diGer üç mezhepte ise kaza namazi olan kimsenin nafile veya sünnet namaz kilmasi caiz deGil haramdir

  Namaz borcundan bir an evvel kurtulmak için, hakkinda Peygamberimizin hadisi bulunmayan nâfile namazlarin yerine kaza kilmak daha isabetli olur. Ancak, Hanefî mezhebine göre, hakkinda hadis bulunan nafile namazlarin yerine kaza kilmak uygun deGildir. Bu hususta Hanefî fikih kitaplarinda su hüküm yer alir:

  ?Kazaya kalmis namazlari kilmak, nafile namaz kilmaktançok daha ehemmiyetli ve çok daha uygundur. Fakat bes vakit namazin sünnetleri, kusluk, tesbih, tahiyyetü?l-mescid ve evvabin namazi bundan müstesnadir. [Yani bu sünnet ve nafileler kaza namazlari için terk edilmezler.>?(Mevlânâ es-seyh Nizâm. el-Fetâvâl-Hindiyye. (Bulak: Matbaa-i Emiriyye, 1310), 1:125; Ibni Âbidin. 1493; el-Mezahibü?l-Erbaa, 1:492; Halebî-i SaGîr, s.349.)

  Hanefî mezhebine göre böyle iken, diGer üç mezhebe göre, kaza namazi olan bir kimsenin nafile namazlari ile mesgul olmasi, sünnet kilmasi caiz deGil, haramdir


   
 4. sahradeniz

  sahradeniz Acemi Üye Silver

  • ABDÜL KADIR GEYLANI'NIN YAZDIGI BU HADIS-I sERIFI sERH EDEN HANEFI MEZHEBI ALIMLERINDEN ABDÜLHAKI DEHLEVI BUYURUYOR KI:"BU HABER,FARZ BORCU OLANLARIN SÜNNETLERININ VE NAFILELERININ KABUL OLMAYACGINI GÖSTERMEKTEDIR.SÜNNETLERIN,FARZLARI TAMAMLAYACAGINI BILIYORUZ.BUNUN MANASI,FARZLAR YAPILIRKEN,BUNLARIN KEMALLERINE SEBEB OLAN BIR sEY KAÇIRILIRSA,SÜNNETLER,KILINAN KILINAN FARZIN KEMAL BULMASINA SEBEP OLUR.FARZ BORCU OLANIN KABUL EDILMEYEN SÜNNETLERI BIR IsE YARAMAZ."
  HADIS sERIF TE BELIRTILMIsTIR YUKARIDA AÇIK VE NET sEKILDE.ISLAMIYETTE MEZHEB TAKLIDI VARDIR AYRICA BUNU UNUTMAMAK GEREKIR.
   
 5. sdrx2

  sdrx2 Guest

Users found this page by searching for:

 1. kaza namazlarini en kolay tamamlama

  ,
 2. hediyye namazlari

  ,
 3. vakti gecen sabah namazinin farzimi sunnetimi kilinir

  ,
 4. kazanamazları,
 5. kilinamayan namazlarin sadece farzimi kaza olur