1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Müslüman Bir Tarikate Girmeli mi?

Konusu 'Tasavvuf ve Tarikat' forumundadır ve ab_i_abisteni tarafından 3 Eylül 2007 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
  1. ab_i_abisteni

ab_i_abisteni Cezalı Üye

Beğenileri:
    0
    Müslüman birisinin mutlaka bir tarikata girmesi "emir'e" bir "seyh'e" biat etmesi sart midir? Bu hususu açiklar misiniz?

Tarikat, hakka ermek için tutulan bir takim kurallari ve zikir yöntemleri bulunan yol anlaminadir. Bu alanla ilgilenen Müslümanlara saflik ve duruluk anlamina gelen sufi denile gelmistir. Ilk sufiler kendilerinden tecrübeli ve yasli üstadlardan genis ölçüde faydalanmakla beraber, belli bir tarikat kurmamislardir. Görüslerini ve manevi tecrübelerini sohbet yoluyla çevrelerinde toplananlara aktara gelmislerdir.

Tarikatlar 6-7. asirlarda ortaya çikmis, zamanla kurumsallasmislardir. Tarikatlarda herkes kendi mesrebine, ruh yapisina, dünya görüsüne ve manevi zevkine göre bir yol tutar.

Bir tarikata intisab etmek gerekli midir?

Insan, dinî ve hukukî emirlere karsi mükellef olabilmesi için bir kaç devreden geçer. Bu devreler, cenin, çocukluk, temyiz yasi ve rüsd devreleridir. BuluG çaGina eren ve resid olan her Müslüman dinî mükellefiyetlerine hiç araci olmadan kendisi muhatap olur. Zira dinî nasslar mükellef bulunan her Müslüman?a dolaysiz olarak yöneliktir. Bu manadan olmak üzere Peygamberimiz (S.A.V.) Islam'da ruhbanliGin olmadiGini bildirmistir.

Allah Peygamberimize dini insanlara iletme, tebliG etme ve öGretme görevi vermis, kullarin iman edip etmemelerinin bile onun yetkisinde olmadiGini bildirmistir. Din bilginleri, tebliGciler, seyhler ve bu yolda emek verenlerin rolü de, dini ve güzel ahlaki öGretmek ve Müslümanlara bu alanda kilavuz olmaktan ileri geçmez.

Kendisini seyh olarak sunan kisi, etrafindaki Müslümanlara dini doGru sekilde öGretmeli, kendisinin ancak dini öGreten tebliG eden ve çevresindekilere yardimci olan bir kisi olarak bildirmelidir. Bu faaliyetlerinde rehberi ve önderi Kitap ve sahih sünnet olmalidir. Bu iki kaynaGa ters düsen gelismelere sebebiyet vermemelidir.

Son yillarda tarikat adina meydana gelen dinin tasvip etmediGi gelismelere çokça rastlamak mümkündür. Bu gelismeleri gözönünde bulundurarak sunlari söylemek gereklidir.

Tarikat uygun tanimiyla alim ve kamil bir mürsidin denetiminde ibadet ve zikir yoluna koyularak Islam'da tevhid hakikatine ulasmak için tutulan kulluk çizgisidir. Tarikat imamlari kendi adlarina birer tarikat kurmamislar bu çalismalarini guruplasmalara götürecek bir faaliyet olarak da sunmamislardir. Ancak, kendilerinden sonra gelen müridler o imamlarin süluk ettikleri yoldan gittiklerinden bu yol o imamlara (seyh) nisbet edilmistir. Bu itibarla, Müslüman için asil olan, inanmak, ibadet ve muamelat esaslarini ihtiva eden ve Allah tarafindan peygambere vahyedilerek insanlara bildirilen hükümlerin tümüne baGli kalmaktir. Hiçbir Müslüman?in herhangi bir tarikate girmek gibi bir dini yükümlülüGü yoktur.

Diyanet Isleri Yüksek Kurulu Fetvalarindan...

Yüklüyor...
  2. gonca1

gonca1 Acemi Üye
    Silver

Beğenileri:
    0
    ellerinize saglik güzel bi paylasimdi Allah razi olsun Rabbim yolunda yurumeyi nasip etsin bizlere

3. ab_i_abisteni

ab_i_abisteni Cezalı Üye

Beğenileri:
    0
    Tesekkürlerimi ifade ederim.. Sagolasiniz... Siz degerli arkadaslarin yüzünden terk-i diyar edemedik... Yoksa sohbeti acik bir yer bulabilirdik...
    Baki Selamlar..
    Sevgilerimle...

4. Messai

Messai Acemi Üye
    Silver

Beğenileri:
    0
    Tarikate girmek sünnettir bence su hadisi hatirlayalim.Üç kisi yola çiktiGinda bir yol emiri seçsinler.Tarikat iste bu yol emirliGi hadisinden türemis ve onu dayanak almistir maalesef diyanetten bir çarpik fetva daha :x

5. ab_i_abisteni

ab_i_abisteni Cezalı Üye

Beğenileri:
    0
    La havle...O hadisin sonradan kurumlasmis tarikatlerle ne alakasi var?? Anlamakta güclük cekiyorum...
    Yoldaki yolculukta misafirun, karar vermeleri noktasinda kendilerne bir emir seciyorlar?? Ne kadar güzel.. Seyhlere inabe yapma, onlardan el alma, tövbe alma, ruhaniyetten baglilik ve terbiye, rabita yapma gibi, bir takim seylerden olusan reisligi, yolculukta secilen reislige kiyas etmissin.. Alakasiz bir kiyas..
    Allahü alem..
    Baki selamlar..
    Sevgilerimle...

6. Messai

Messai Acemi Üye
    Silver

Beğenileri:
    0
    :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

7. Alayuntlu

Alayuntlu Acemi Üye
    Silver

Beğenileri:
    0
    Tarikatlar konusunda en çok dikkat edilmesi gereken husus sirke bulasma tehlikesidir.

Diyanet yukaridaki ifadelerle sanirim bu siniri en güzel sekilde ifade etmistir.

8. sudembuse

sudembuse Acemi Üye
    Silver

Beğenileri:
    0
    ?Alimlere,tasavvuf ehline,kuran-i kerim ehline hürmet et!Cömert ve güler yüzlü ol.Herkese ihsan ve iyilikte bulun.Hata ve kusurlari affet,görmemezlikten gel. Kendini hiç kimseden faziletli,üstün zannetme.Birisi sana hased ederse,ona mani olmak için kendini zahmete sokma.Onun isini Allah?a birak.Sen kiymetli ömrünü Resurullah efendimizin sünnet-i seniyyesine uymakla geçir.Vakitlerini dinin emirlerine uyarak kiymetlendir.Nefsini daima hesaba çek.Dünyaya sarilmis olanlarla bulunma.Onlarla sohbet gam ve üzüntü getirir.Devamli ahiret kardeslerini ve iyi arkadaslarini artirmaya çalis.Onlarla her zaman sohbet et.Evliyanin büyükleri ve Allah?ü teala ile beraber ol.Buna gücün yetmese,Allah?ü teala ile beraber olanlarla ol ki,seni Allah?ü tealaya kavustursunlar.?

9. caglayan

caglayan Acemi Üye

Beğenileri:
    0
    EFENDIMIS MUHAMMED MUSTAFA (S.A.S) HER HADISI BIR NEDENE GÖRE SÖYLEMIs BU HADISLE KONUN BENCE DE BI ALAKSI YOK AMA KARDEsIMIZ UYGUN GÖRMÜs PEYGAMBER EFENDIMIZ NE ÜZERINE O HADISI BUYURDU ONU BILMEK OKUMAK LAZIM HADIS OKURKEN TARIKATA MENSUP OLMAK GÜZELDIR AMA EHLI SÜNNETTEN OLUP RESULULLAHIN IZINDEN GIDILMELIDIR

BI INSAN TARIKATA MENSUP OLMASA YINE YAsAR YINE ALLAHIN RIZASINI KAZANA BILIR AKLINI GÜZEL KULLANA BILIYORSA SÜNNETLER KURAN-I KERIM VE BIR ILMIHAL YETER.

KIsISEL GÖRÜsÜM KATILMAYA BILIRSINIZ

10. yakupusta

yakupusta Acemi Üye
    Silver

Beğenileri:
    0
    paylasim için tesekkürler ...
    güzeldi.Illa tarikat gerekmez tabiki.tasavvuf,islamin özünü yasamaktir.yemekten sonra güzel bi meyve yemek gibi bi sey :)
    çilek gibim bisey iste:):):)

11. acizanekul

acizanekul Acemi Üye
    Silver

Beğenileri:
    0
    Re:

Tarikat öGrenmek, bilmekbildiGini yasama geçirmek ve bunu daim yapabilmede en kestirme yoldur. Dayanisma ve cem olma vardir. Saflarin daha siki tutulduGu topluluklardir. Arayip sormanin ve hal hatir etmenin en iyi sekilde yapildiGi yerlerdir. AMA TARIKATA GIRMEK FARZ DEGILDIR. GIRMEYEN DINDEN ÇIKMAZ. KABILIYETE BAGLI BIR DURUMDUR. Yol gösterirken tarikata dil uzatmak edepsizlik olur. En güzel ve devamli dinimi yasamak istiyorum, sekteye uGramadan, yoldan çikmadan, çiksamda etrafimdakilerin beni kollayacaGini emin olmak istiyorum diyorsan bu yol HARIKA BIR YOLDUR VESSELAM. ALLAH SAPKIN OLANLARDAN KORUSUN. HAK YOLUNDA OLANLARINDA SAYILARINI ARTIRSIN INsALLAH.

12. sahradeniz

sahradeniz Acemi Üye
    Silver

Beğenileri:
    0
    Re:

acizanekul paylasimina katiliyorum.

13. jutenyam

jutenyam Acemi Üye
    Silver

Beğenileri:
    0
    Re:

Insanin nefsini terbiye etmesi, dünya hevasina kanmamasi, seytana uymamasi için tarikat sart... Ama su tarikat iyi su kötü denilmesi yanlis.. Sonuçta sen kendine islami ve seriati gerçek anlamda yasayan bir mürsidi kamil buldunsa hiç düsünmene gerek yok.Takil pesine yürü izinden o seni cenneti ala ya kadar götürür... Bence iyi bi arastir kardesim.su devirde bir mürsid sart.Haa sen kuran sünnet bana yeter dersen amenna. Ama nefsini kendin terbiye edemezsin...Sonuçta neresi yanlis olabilirki bi Allah dostunun izinden gidip onun sözünü dinlemek. Sahabei kiram efendilerimizde böyle yapamamislarmiydi... Efendimiz sav ne yaparsa onu yaparlardi deGilmi? ee bi Allah dostu da efendimizin sav. izini sürdüGüne göre.... BI DÜsÜN BAKALIM SENCE MANTIKLIMI AÇIKLAMAM... :!: :!: :!:

14. thares

thares Acemi Üye
    Silver

Beğenileri:
    1
    Re:

AMIN

15. sudembuse

sudembuse Acemi Üye
    Silver

Beğenileri:
    0
    Re:

?Allah Resülu Buyurdu ki;Arkadaslarin hayirlisi dörttür.?(h.s)
    Allah Resulü Buyuruyor ki
    1)Ya Alim
    2)Ya Talebe
    3)Ya Dinleyici
    4)Ya da bunlari seven ol.Besinci olma helak olursun.
    ?Ey ümmetim ve ashabim!Size vasiyetim sudur ki; Hak tealadan korkasiniz ve ulül-emrinize bir Habesli köle olursa da ona itaatle gidesiniz.Zira sizden kim ki çok yasar,elbette okimse,gelecekte çok uyusmazliklar görür.O zaman o vakitte,size gereken benim sünnetimle is islemektir.Ashabim olan Hülafa-i Rasidin ve mehdiler iziyle gitmektir.Sünnetime sarilmakta bir nesneyi azi dislerle sikmak mertebesine gitmektir.Benden sonra çikan Dini islerden oldukça sakinmak gerekir.Zira her sonradan çikan bidattir ve her bidat delalettir.?(h.d)
    Tarikat Allah'a giden yol demektir.Allah'a giden yol ise Alllah resülüne baGlanmak onun sünnetiyle amel etmektir.Yani kuran vede sünnet.Bir de Alah dostlarina tabiyettir.Yukardaki yazilanlarda olduGu gibi.

16. Soyut

Soyut Acemi Üye
    Silver

Beğenileri:
    0
    Ey oGul!

Bütün islerinde ortayolu tut. Çünkü islerin en hayirlisi orta yoldur. (imam-i gazali)

17. Alayuntlu

Alayuntlu Acemi Üye
    Silver

Beğenileri:
    0
    Re:

Genelleme yapmadan bazi tarikatlarla ilgili olarak sahsi gözlemlerimi paylasmak isterim..

Bazi tarikatlarda seyhlere insan üstü bazi özellikler yüklenir ve bunlar dilden dile anlatilir.

Kabir ehlinin yardim edeceGi,
    seyhin gaybi bilebileceGi,
    evliayalarin darda kamis müridlerin yardimina kosacaGi,
    Peygamaber Efendimiz'in varisi olma idiialari,
    Yine rabita uygulamasina iliskin olarak

pek çok bidat, yanlis uygulama ve süpehiseiz ki en çok sakindiGimiiz ve Allah'a siGindiGimiz sirk'e bulasma söz konusu olabiliyor...

Madem ki bu yolun doGru olduGuna inanlarimiz var, bunlara özellikle dikkat edelim.. Ve unutmayalim ki dinin kaynaGi öncelikle Kuran-i Kerim'dir, sonra hadis-i seriflerdir.

Bir seyhe veya tarikata teslim olup biat etme noktasinda ''burda teslimiyet vardir, sorgu sual sorulmaz, mürsidin dediGi kesinlikle doGrudur...'' zihniyetine kapilmamak gerekir.

Çünkü Islam ve Kuran'i Kerim akil olmadan anlasilamaz. Yüce Allah ayetinde söyle buyuruyor:

''Allah'in izni olmadikça hiçbir benlik iman edemez. Allah, pisliGi, aklini kullanmayanlar üzerine birakir.'' (Yunus 100)

18. ab_i_abisteni

ab_i_abisteni Cezalı Üye

Beğenileri:
    0
    acizanekul demis ki:

"Tarikat öGrenmek, bilmekbildiGini yasama geçirmek ve bunu daim yapabilmede en kestirme yoldur."

jutenyam demis ki:

"Insanin nefsini terbiye etmesi, dünya hevasina kanmamasi, seytana uymamasi için tarikat sart... Ama su tarikat iyi su kötü denilmesi yanlis.. "

Islami Sohbet'te bir kardesle sohbet ederken, tarikata nicin baglandigini su sekilde ifade etmisti: "Kestirmeden Allah'a yaklasmak" icin. Bu nasil oluyor bana da söyle de, ben de bileyim, ben de hemen kestirmeden Allah'a yaklasayim dedigim de ise, öylece donup kalip bir sey diyememisti. Kur'an ve Sahih Sünnet merkezli meseleye baktigimzda, kestirme gibi bir seyin olmadigi, emirlere karsi mükellefiyetimizin oldugu görülür... Namazin, orucun, hac'cin, zekatin, yalan konusmamanin, ahlakin, edebin, vs.. kestirmesi masil olur halan düsünüyorum da kayda deger bir sey bulamiyorum...

Jutenyum'a söyle diyeyim. Tarikatler peygamberimiz'den 300 sene sonra ortaya cikmislardir. Bundan evvel kiler ne idi müslüman degil mi idiiler...

Baki selamlar.. Sevgilerimle

19. Messai

Messai Acemi Üye
    Silver

Beğenileri:
    0
    Re:

tarikat düsmanliGi iyi bir yol deil ab_i_abisteni :x

20. jutenyam

jutenyam Acemi Üye
    Silver

Beğenileri:
    0
    Re:

kesinlilkle yanlis...ben onlara müslüman deiller demedimki güzel kardesim... sadece ben sana tarikatin kötü biryanini söyle bana dedim... kesinlikle sana katiliyorum sewgili messai kardesim tarikat düsmanliGi çok yanlis.bence ii düsünmemis ab_i_abistani kardesimiz.. aslinda insan tam olarak bilmediGi konuda yada yasamadiGi konuda rahatlikla koonusabilir.. bence o duyguyu o lezzeti her insan tatmali... allahimiz sana da tattirsin sewgili ab_i_abisteni kardesim.. o zaman gör bak diyeceksinki "niye daha önce olmadi... bu kadar harika ve bu denli lezzetli duygulari daha önce niye yasamadim?" selametle sewgilerle... :) :) :)

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş

Users found this page by searching for:

1. nihat hatipoglu hangi tarikata mensup

,
  2. dc nihat hatipoğlu tarıkatlar hakkında görüşleri neler

,
  3. nihat hatipoğlu tarikat

,
  4. nihat hatipoglu ve said hatipoglu hangi tArikata bagli,
  5. hangi tarikata girmeliyim,