1. SOMA'da hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, geride kalanlara baş sağlığı diliyoruz.

necati şaşmazın seyyid oldugunu

Konusu 'İlginç Konular' forumundadır ve caglayan tarafından 5 Mart 2008 başlatılmıştır.

1. caglayan

caglayan Acemi Üye

Beğenileri:
    0
    Şaşmaz Kardeşler - Kurtlar Vadisi
    Doğumu - 1971 / Elazığ
    Eğitimi - Turizm Meslek Yüksek Okulu
    Yıl 1991: Elazığ, Harput merkezli Kadiri Tarikatı'nın şu anki şeyhi Abdülkadir Şaşmaz (ortada), büyük oğlu Necati Şaşmaz (sağda) ve ikinci oğul Raci Şaşmaz (solda)
    Reyting rekortmeni Kurtlar Vadisi'nin yapımcısı Raci Şaşmaz, Elazığ merkezli Kadiri Tarikatı'nın lideri Abdülkadir Şaşmaz'ın oğlu
    Raci Şaşmaz'ın, bugün ticari ilişkilerinde ortaklık yaptığı isimler, geçmişte tarikatın dergisinde yazan, çalışan isimler
    Birçok yerde dergahı var
    Tarikatın başında Şaşmaz kardeşlerin babası Abdulkadir Şaşmaz var. Kadiriler'in başına babası Tayyar Şaşmaz'ın ölümüyle gelen Abdulkadir Şaşmaz ölürse, tarikatın başına dizide Polat Alemdar rolünde izlediğimiz Necati Şaşmaz geçecek. Elazığ-Harput merkezli Kadiriler'in Ankara, İstanbul, Alanya, Gerede, Almanya olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında birçok yerde dergahı bulunuyor. Tarikatın müritleri arasında sanatçı, şarkıcı ve gazeteciler de var.
    Senaryo ve başrol Şaşmaz'lara
    Fotoğraf karelerinde, Başbakan Erdoğan'ın basın danışmanı Ahmet Tezcan da yer alıyor. Tezcan, bir dönem tarikatın çıkardığı Çağrışım dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Kurtlar Vadisi dizisi içindeki rol dağılımı'nın değişimi de ilginç bir seyir izliyor. Dizinin reytingi yükselince Ömer Lütfi Mete, koltuğunu Raci Şaşmaz'a bırakır. Oktay Kaynarca da ölünce, başrol koltuğuna hiçbir oyunculuk tecrübesi olmayan Necati Şaşmaz oturur.
    Çakır'ın ölümü Polat yüzünden mi
    Oktay Kaynarca'nın canlandırdığı "Çakır" karakterinin ani ölümü ile başrol koltuğuna oturan Necati Şaşmaz'ın (Polat Alemdar) hiçbir oyunculuk deneyimi ve eğitimi olmaması, rol dağılımı konusunda da bir dizi iddia ve soru işaretini ortaya çıkarıyor. İddialardan en önemlisi, ABD'de okuyan Necati Şaşmaz'ın başrole gelmesinde Kadiri tarikatının şeyhi Abdulkadir Şaşmaz'ın büyük oğlu olmasının belirleyici olduğu yönünde.
    Yine dizinin senaristlerinin başlangıçta "aynı cemaatten" Ömer Lütfi Mete ve şeyh Abdulkadir Şaşmaz'ın oğlu Raci Şaşmaz olması da iddialar zincirinin bir başka halkası. Aynı çevrelerde Ömer Lütfi Mete, Raci Şaşmaz'ın "manevi ağabeyi" olarak biliniyor ve senarist koltuğunun daha sonra ağırlıklı olarak Raci Şaşmaz'a bırakılmasında da şeyhin ricası etkili oluyor.
    Dizide, estetik operasyonla Polat Alemdar kimliğine bürünen Ali karakterinin, babasıyla diyaloglarının bizzat Kadiriler'in başında bulunun Abdulkadir Şaşmaz'ın sohbetlerinden esinlenilerek oluşturulduğu da öne sürülüyor.
    Dizinin Kadirilik bağlantısıyla ilgili son soru işareti ise Osman Sınav'ın yapımcılıktan ayrılması oldu. Kurtlar Vadisi'nin yapımcısı olan Osman Sınav iki gün önce dizinin yapımcılığını Raci Şaşmaz'a devrettiğini açıklamıştı.
    Necati Şaşmaz: Tarikatçı değiliz
    Dedem, büyük mutasavvıf Cafer-i Tayyar Şaşmaz'ın soyu Peygamber Efendimiz'in torunu Hz. Hüseyin'e ve Abdulkadir Geylani Hazretleri'ne dayanmaktadır. Abdulkadir Geylani Hazretleri büyük bir mutasavvıftır. Babam Abdulkadir Şaşmaz ise Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunudur. Hem Seyyid hem Şerif olan soyumuzun sorumluluğunu, yani dedemin vizyonunu misyon edinmiştir. Soy şüphesiz babadan oğula ilerler ve ben işte böyle bir soydan gelmekteyim. Bu soydan geliyor olmak şeyh olmayı gerektirmez.
    ABD'de sürdürdüğüm yaşantımı Osman Sınav'ın başrol teklifi ile sonlandırıp oyunculuk kariyerime adım attım. Dizinin ikinci bölümünden ellibeşinci bölüme, yani bu sezonun finaline kadar dizinin tek başrol oyuncusu ben oldum. "Çakır" karakterini oynayan Oktay Kaynarca'nın diziden ayrılmasının başrol seyrimle hiçbir alakası yoktur.
    1991 yılında kurulan Takva Vakfı, Türk Tasavvuf musıkisini ve kültürünü günümüz insanlarına tanıtmak maksadını taşır. Bu vakıf halen Ankara'da faaliyetine devam etmekte olup herhangi bir şehirde veya ülkede bir şubesi yoktur. Fotoğraflarda bahsedilen geleneksel ritüellerin tamamı Emniyet'ten alınan resmi izinler çerçevesinde TRT Ankara Radyosu'nun işbirliği, Kültür Bakanlığı'nın desteği ve dönemin Bakanı, Müsteşarı, idari ve mülki erkanın katılımı ile gerçekleşmiştir.
    Benim ailem, kökleri itibarı ile bu zenginliğe, bu kültüre sahip çıkıp yaşatmaya çalışmaktadır. Dolayısıyla ben de bu ritüellere zaman zaman iştirak ettim; Mevlevi Semalarına, Bektaşi Semah'larına iştirak ettiğim gibi. Ben de ilk gençlik yıllarımda Sema kurslarına katıldım, ney dersleri aldım. Bu benim özel ilgi alanımdır, zevkimdir, geleneğimdir.
    Sonuç olarak;
    Bizim ne Elazığ'da, ne Türkiye'nin başka bir ilinde, ne de yurtdışında dergah olarak atfedilecek bir mekanımız yoktur. Babam Abdulkadir Şaşmaz da bir gönül insanıdır. Zaten Tasavvuf kültürünü anlatması, konuşması için bir dergah'a da ihtiyacı yoktur. Bunun dışında söylenenler yalan ve iftiradır. Bu aktardıklarımdan sonra yine de kafanızda bir soru işareti kaldı ise ona da cevap vereyim: TARİKATÇI DEĞİLİZ!
    Sevgilerimle,
    Necati ŞAŞMAZ
  2. merumeysa

merumeysa Acemi Üye Silver

Beğenileri:
    0
    Valla Bİlİyordum Ama Bu Kadar Ayrintiyi Bİlmİyordum Tabİ EmeĞİnİze SaĞlik....
  3. MEHMET.SERHAT.G

MEHMET.SERHAT.G Cezalı Üye

Beğenileri:
    0
    Allahim cÜmlemİze İman kuran nasİp etsİn

resul bİle kizi fatima ya dİyor kİ "ben senİ kuratamam"

o halde Şeyh torunu olmak, seyyİd yada Şerİf olmak her Şey deĞİldİr

bİzİ yİne bİzİm amellerİmİz kurtaracak İnŞallah
  4. ahmed45

ahmed45 Acemi Üye Silver

Beğenileri:
    0
    biz kendi hayatımıza bakalım kendimizi sorguya çekelim yine de sağol paylaşım için kardeş bize faydalı olacak forumlar bulursak çok daha iyi olur...
  5. Affet Ya Rabb

Affet Ya Rabb Guest

Beğenileri:
    1
    :aynen: çok güzel konuştun
    [COLOR=#ff00ff][/color]
    kimin oğlu olursan ol kim olursan ol
    seni kimliğin kurtarmayacak amelin kurtarcak...
  6. MÜKESSİR

MÜKESSİR Guest

valla bende bilmiyordum
  7. sngul

sngul Acemi Üye Silver

Beğenileri:
    0
    Seyyid olmak yada olmamak

Ehli beytten olmamak için bir sebeb yok zira Anadolu hep horasan erenlerinin ayak tozlarıyla dolu ve bu millette onların evlatları ve onları her biri bier seyyiddiler ancak seyyid silsile yoluyla bir de Allah ve resulunun ahlakıyla ahlaklanmakla mümkün biz önce ikincisini inşallah tercih edelim ...

Birde hak ehli olmayanların haktan görünmeleri ar ya mr.humperlerin yarattığı şeyh tiplemeleri...BOP a sahip çıkacak,imf ye evet diyecek diyalogcuların yanında yer alacak hatta evlenmeyecek evlenenleri iftiralarla taşlatacak ve taşlıyacak...allahtesekkur
  8. ziyad

ziyad Cezalı Üye

Beğenileri:
    0
    aro Güzel Ve Önemil Bir Paylaşım
  9. hakan-ı derya

hakan-ı derya Cezalı Üye

Beğenileri:
    0
    ilginç buldum duymamıştım.emeğine sağlık
  10. zilkadee_

zilkadee_ Acemi Üye Silver