1. SOMA'da hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah'tan rahmet, geride kalanlara baş sağlığı diliyoruz.

Peygamber Efendimiz(s.a.v)'in mührünü öpen sahabe

Konusu 'Sahabe-i Kiram' forumundadır ve NUR-I_DILARA tarafından 2 Temmuz 2007 başlatılmıştır.

1. NUR-I_DILARA

NUR-I_DILARA Acemi Üye Silver

Beğenileri:
    0
    Fetih suresi nazil olunca, Peygamberimiz(S.A.V), Cebrail'e:
    -Ey Cebrail öleceGimi anladim, buyurunca Cebrail, Peygamberimize:
    - Senin için ahiret dünyadan daha hayirlidir, Rabbin sana (istediGini) verecek sen de razi olacaksin ,(Duha:4-5) dedi.Bunun üzerine Peygamberimiz müezzini Bilal-i Habesi'ye, insanlari cemaatle namaz kilmak üzere toplanmalari için çaGirmasini emretti. Bütün Muhacir(Mekke'den Medine'ye hicret eden Müslümanlar ) ve Ensar (Medine' li Müslümanlar) Mescid-i Nebi'de toplandi. Peygamberimiz onlara namaz kildirip sonra minbere çikti ve insanlara hitap etti. Peygamberimizin bu konusmasi sirasinda kalpler ürperdi gözler aGladi. Insanlara söyle dedi.
    - Ey insanlar sizin için nasil bir peygamber idim? Onu dinleyenler:
    - Allah mükafatini versin çok iyi bir Peygambersin. Sen bizim için merhametli bir baba,sefkatli ve öGüt veren bir kardes gibiydin. Allah'in sana verdiGi Peygamberlik görevini yerine getirdin O'nun(Allah'in) vahyettiGini bize ilettin, bizleri Allah'in yoluna hikmetli ve güzel sözlerle davet ettin. Allah, ümmetlerine yaptiklari görev nedeni ile peygamberlere vereceGi mükafatin en güzelini sana versin, dediler.
    Bunun üzerine Peygamberimiz(S.A.V) söyle buyurdu:
    - Ey Müslüman topluluGu! Sizin üzerinizde bulunan hakkim ve Allah adina, sizden kime bir haksizlik yapmis isem, kiyamette hesaplasip hakkini almadan önce, simdi onun ayaGa kalkip hakkini benden almasini istiyorum, dedi. Hiç kimse kalkmayinca Peygamberimiz bunu üç defe tekrarladi. Üçüncü defa söyledikten sonra Müslümanlar arasinda bulunan ve kendisine Ukkase denilen yasli bir sahabe ayaGa kalkti. Müslümanlari yararak ilerledi ve Peygamberimizin önünde durdu ve söyle dedi:
    - Anam babam sana feda olsun ey Allah'in elçisi, eGer israr etmeseydin senin karsina çikip bir sey istemeyecektim.Bir savastan sonra gazilerin arasindaydim.Ayrilmak üzereyken develerimiz yan yana geldi.Devemden indim ayaGini öpmek için sana yaklastiGimda deGneGini kaldirdin ve sirtima vurdun. Kasten bana mi vurdun yoksa devene mi vurmak istemistin bilmiyorum deyince, Peygamber efendimiz:
    - Ey Ukkase sana kasten vurmaktan Allah a siGinirim.Ey Bilal git(kizim) Fatima'ya uzun bir deGnek getir dedi . Bilal-i Habesi (saskinliktan) ellerini basinin üzerine koyarak :
    - O, Allah'in Peygamberi ve kendisine kisas yapilmasini istiyor, diyerek Hz.Fatima' nin yanina geldi kapiyi çaldi ve "Ey Peygamber'in kizi! Bana uzun bir deGnek ver" deyince, Peygamberimizin kizi Hz Fatima:
    -Bugün ne hac günü, ne de O'nun savastiGi bir gün deGil babam uzun deGneGi ne yapacak? Dedi. Bilal-i Habesi:
    - Babanin yaptiklarindan haberin yok. Allah'in elçisi borçlarini ödüyor, dünyayi terk ediyor ve kendisine kisas yapilmasini (kendisinde hakki olanlarin haklarin almasini) istiyor, dedi. Bunun üzerine Hz Fatima:
    - Ey Bilal! Allah'in elçisine kisas yapmayi ( hakkini almayi) kendisine layik gören kimdir? ( Peygamberin torunlari) Hasan ile Hüseyin'e haber ver. O adamin (Ukkase) yanina gitsinler de, almak istediGi (hakkini) onlardan alsin. Peygamberden almasina izin vermesinler, dedi. Bilal-i Habesi mescide girip deGneGi Peygamberimize verince O da Ukkase'ye verdi. Hz. Ebubekir ve Hz. Ömer bunu görünce ayaGa kalktilar ve:
    - Ey Ukkase!Iste önündeyiz Hakkini bizden al.Peygamberden alma, deyince Peygamber efendimiz:
    -Birak ey Ebubekir sende birak ey Ömer Allah sizin deGerinizi ve makaminizi biliyor dedi. Bunun üzerine Ali b.Ebu Talip (Hz. Ali) ayaGa kalkti ve:
    - Benim hayatim Allah'in elçisinin hayatinin önündedir.Iste sirtim hakkini kendi elinle benden al ve bana(O'nun yerine) yüz sopa vur .Allah'in elçisinden alma, deyince Peygamberimiz-Otur ey Ali. Allah senin deGerini ve niyetini biliyor buyurdu.Sonra Hz. Hasan ile Hz. Hüseyin kalktilar ve:
    -Ey Ukkase!Sen bilmiyor musun biz Allah'in elçisinin torunuyuz. Hakkini bizden alman Peygamberden alman gibidir, deyince Peygamber efendimiz:
    -Gözümün nuru torunlarim sizde oturun Allah sizi burada unutmamistir(sizin de niyetinizi ve deGerinizi bilmektedir).Sonra Peygamber efendimiz Ukkase'ye
    - Ey Ukkase!Vuracaksan vur deyince, Ukkase(R.A):
    - Ey Allah'in elçisi!Bana vurduGunda benim üzerimde elbise yoktu deyince Peygamberimiz sirtini açti. Müslümanlar yüksek sesle aGliyorlardi. Hz.Ukkase, Peygamberimizin beyaz sirtina bakti.Sanki sirti Misir' da dokunan ince ve beyaz ketenden dokunmus kumas gibiydi fazla ilgilenip zaman kaybetmeden sirtini öptü ve söyle dedi:
    - Anam babam sana feda olsun ey Allah'in elçisi sana kisas yapmaya(senden hakkini bu yolla almaya) kim cür'et edebilir? Bunun üzerine Peygamberimiz (S.A.V) :
    - Ya hakkini alman için gerekeni yap ya da affet deyince, Hz. Ukkase:
    - Kiyamet gününde Allah'in beni affetmesini umarak sizi affediyorum dedi. Bunun üzerine Peygamberimiz(S.A.V):
    - Kim cennetteki arkadasimi görmek isterse bu adama baksin dedi.Sonra (orada bulunan) tüm Müslümanlar Hz. Ukkase'nin alnindan öperek ayaGa kalktilar ve:
    - Seni tebrik ederiz çok büyük bir mertebeyi ve Peygamberin cennetteki arkadasliGini elde ettin dediler.?
    :cry: :cry: :cry:
  2. fussilet

fussilet Guest

Allah razi olsun can kardes.EmeGine saGlik.Rabbi Rahim bu güzel paylasimlarini daim etsin insallah.Tesekkür ederim.Çok güzel bir konuydu!...
  3. AYYUCE

AYYUCE Acemi Üye Silver

Beğenileri:
    0
    Re:

ALLAH RAZI OLSUN CANIM KARDEsIM.ÇOK GÜZEL BI PAYLAsIM OLMUs.
    DEVAMINI BEKLIYORUZ INsALLAH. :wink:

Sayfayı Paylaş

Users found this page by searching for:

1. peygamberin sırtını öpen sahabe

,
  2. peygamberimizin mührünü öpen sahabe nerede

,
  3. hz muhammed sırtını öpen