1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

peygamberimizin hanımlarına davranışı

Konusu 'Aile' forumundadır ve urfalımatematikçi tarafından 19 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. urfalımatematikçi

  urfalımatematikçi Acemi Üye
  Silver

  Katılım:
  28 Ağustos 2005
  Mesajlar:
  1.960
  Beğenileri:
  7
  Peygamber Efendimiz'in hanımlarına davranış tarzlarıyla ilgili Prof. Dr. İbrahim Canan'ın "Aile reisi ve Baba olarak Hz. Peygamber (SAV)" kitabından bazı notlar:
  1. Erkeğin hanımına harcadığı her şey sadakadır. Erkek hanımına su bile içirse ecri vardır.
  2. Hediye gelen koku malzemelerini hanımlarına eşit şekilde dağıtır ve bu kokuları kendisinden başka bir erkeğin yanında sürülmemesini tembihlerdi.... Ziynet eşyasına müsaade ederdi.
  3. Evlenmeden kadının mehirini verirdi. Parası olmadığı için Hz. Aişe annemizin mihrini verememiş, verene kadar ona yaklaşmamıştır.
  4. Sabah mescitten çıkınca ve ikindi namazından sonra hanımlarını tek tek dolaşıp hal hatır sorar, sıkıntılarını çözerdi. Belirlenen bir sıra ile kadınların evlerinde geceler, o hususta da adaletli davranırdı.
  5.Hanımı Hz. Safiyye savaşta babası ve diğer yakınlarını kaybettikten sonra Peygamber Efendimiz ile nikahlanmıştır, bu yüzden ilk gece sadece onun üzüntüsünü gidermek için onu teselli etmiştir. Yine Hz. Safiyye Yahudi iken evlenip müslüman olduğu için diğer hanımlar tarafından Yahudi olduğu için küçümsenmiş, Peygamber Efendimiz ise "Biz senden daha üstünüz. Biz Peygamber'in hanımı ve amcasının kızlarıyız." diye Hz. Aişe ve Hz. Hafsa için " Sen de Benim kocam Muhammed, babam Harun, amcam Musa iken nasıl benden üstün olabilirsiniz deseydin" demiştir ve bir kez daha insanların ırk olarak üstün olamayacaklarını göstermiştir.

  Devamı gelecek. Kutlu Doğum Haftanız kutlu olsun
   
  #1
  Yüklüyor...
 2. ceylin

  ceylin Acemi Üye

  Katılım:
  17 Kasım 2005
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  0
  Tsk. Arkadaş
   
  #2
 3. ZiLaN_21

  ZiLaN_21 Tecrübeli Üye
  Silver

  Katılım:
  28 Mart 2012
  Mesajlar:
  2.089
  Beğenileri:
  41
  eywallah allah razı olsun
   
  #3

Sayfayı Paylaş