1. Bu site çerez kullanmaktadır. Siteyi kullanmaya devam etmeniz halinde çerez kullanımı ile ilgili site koşullarını kabul etmiş sayılırsınız. Daha Fazlasını Öğren.

Timurtaş Hoca Kimdir?

Konusu 'Abide Şahsiyetler' forumundadır ve bekkain tarafından 17 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. bekkain

  bekkain diyâr-ı gurbet Süper Moeratör

  Timurtas, uçar (1944-2000)

  Bilindigi gibi Timurtas (Uçar) Hoca efendi 20.01.2000 tarihinde saat 1.30'da Hakka yürüdü.  Dostlari Timurtas Uçar Hocaefendi'yi söyle anlattilar;
  Diyanet isleri Baskan Yardimcisi Sami Uslu: En yakin arkadasimdi. Okulda ayni sirayi paylastik. 1956'da basladigimiz IHL'den 1967'de bitirdigimiz Yüksek Islam Enstitüsü'ne kadar ayni siradaydik. Aktif, çaliskan, çok zeki, sen-sakrak, her an hareketli bir arkadasimizdi. Son dönemi zorluklar içinde geçti. Çesitli konusmalarindan hakkinda tahkikat takibat oldu. Bagcilar Müftüsü Cihan Kurt: Tam bir hocaefendi idi. Hizmet ehli idi. 1982'de istanbul'dan Bilecik'e tayin edilmisti. Birlikte 6 ay vaiz olarak görev yaptik. O dönemden beri samimiyetimiz var. Etrafina isIk tutan cemaati sürükleyen bir din adamiydi. Menfaati hiç düsünmeyen ikrami seven bir insandi. Bazi yerlere giderdik, bizlere hiç cüzdan açtirmazdi.
  Sümbül Efendi Camii emekli basmüezzini Cemal Bozoy: 25 yildir taniyorum. sair ruhluydu. Sizinle konusurken hemen bir dörtlük çikarirdi. Bir ayet ile bir saatten fazla vaaz eder, cemaati costururdu. Özel toplantilara, Islami dügünlere konusmaci olarak davet ederdim.
  Timurtas Uçar Kimdir?
  1944'te Elazig'in Sivrice ilçesi Uslu köyünde dogdu. imam Hatip Lisesi'ni Elazig'da bitirdikten sonra Istanbul Yüksek Islam Enstitüsü'ne girdi. Ögrenciligi esnasinda basladigi vaazlar dikkat çekti. Malatya vaizligi, Mus müftü vekilligi yapti.
  Süleyman Ates'in Diyanet isleri Baskani olmasindan sonra 1976'da istanbul Müftü basmuavini oldu. Sehzadebasi ve Eminönü Yeni Camii'ndeki vaazlari büyük ilgi gördü. 1979'a kadar her vaazinda camiler doldu tasti. 1980 ihtilalinden sonra vaizlikten alinip Beykoz Çavusbasi köyüne imam hatip olarak tayin edildi. 1990'da Ümraniye imes Camii'ne tayin edildi. 1999 basinda 32 yil emek verdigi Diyanet isleri'nden emekli oldu. Ancak kösesine çekilmedi.
  Çocuklarinin egitimine önem veren Uçar, 4 evladini okuttu. Özel Fatih Koleji'nden mezun olan ogullarindan Yusuf, Istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni, Bekir Yunus IÜ Iletisim Fakültesi'ni bitirdi. Kizi Fatih Üniversitesi'nde, küçük oglu Enes Emre (13) Ankara'da geçirdiği trafik kazasında,yengesi ile birlikte hayatını kaybetmistir.Kozlu Mezarlığı'nda babasının yanına defnedildi.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 22 Mayıs 2014
  Yüklüyor...
 2. bekkain

  bekkain diyâr-ı gurbet Süper Moeratör


  Kürsünün hakkını veren adamdı Adaletsizlikle savaştı
  O'nu rahmetle anıyoruz. Kürsülerin haşmetli ve celalli hocasıydı. Vaazlarını on binler dinlerdi. Ama hakkında peşi peşine davalar açıldığında arkasında bir tek kimseyi bulamamıştı. Doğuda devletçi hoca diye propaganda yapılırken, basın onu laikliğe aykırı davranmakla suçluyordu. Onlarca davanın hepsinden de beraat etmişti.
  Başarılı bir öğrenciydi
  1944 tarihinde Elazığ'ın Sivrice ilçesi Uslu köyünde doğdu. Babası Bekir Uçar, İstanbul'da Demiryolları'nda çalıştığından anne ve kardeşlerinden ayrılarak ilkokulu Haydarpaşa'da Yeldeğirmeni İlkokulu'nda tamamladı. Kuleli Askeri Lisesi'ni birincilikle kazanan Uçar, başarılı bir subay olabilirdi; ama kaderinde İstanbul İmam Hatip Lisesi'ne kaydolmak ve başarılı bir din adamı olmak vardı. İHL'ye kaydolmasında Fatih'te ikamet eden ilim adamlarının tavsiyeleri etkili oldu. İHL'de kıymetli hocalardan ders aldı. Bunlar arasında Ömer Nasuhi Bilmen, Ahmed Davudoğlu, Mahir İz, Peyami Safa, Ömer Kirazoğlu, Nihad Sami Baharlı, Nureddin Topçu gibi Türk maarif tarihinde iz bırakmış isimler var
  Çok yargılandı; ama tek sabıkası olmadı
  12 Eylül 1980 ihtilalinde tutuklandı ve ailesi aylarca nerede olduğunu bilemedi. Sıkıntılı hayat dönemi bundan sonra başladı. Sıkıyönetim mahkemeleri, ağır ceza mahkemeleri, devlet güvenlik mahkemelerinde 55 kez yargılandı. Malatya'da idamla yargılandı. Ev aramaları, gözaltılar, göz hapsi ve yurtdışı yasakları dolayısıyla 1992'ye kadar hac ve umreye gidemedi.
  Hakkında açılan davalar hep "laikliğe aykırı propaganda yapmak" suçundan oldu. Vaazlarını kasede kaydedenler yurtiçi ve dışında her yere ulaştırıp dağıttılar. Uçar, maddî olarak kaset satışlarından hiçbir menfaat elde edememesine rağmen onlarca dava yine bu kasetlerden açıldı. Ancak özel kayıt ve ticarî maksat olmadığından çoğundan beraat etti.
  Babamın, kaseti satanlardan en fazla şu talebi olabilirdi: "Bari dava açıldığı zaman sizin avukatınız beni de savunsun, yani benim de evrakımı takip etsin, müdafaamda akıl göstersin, onu bile yapmadılar." (Onur Kaya / İSTANBUL (cha)
  Timurtaş Hoca'nın avukat oğlu Tarık: İstismar ettiler
  Kasetlerden köşeyi dönenler Uçar'ın vefat ettiği gün vicdan azabını taşıyamayıp cenazesine geldiler. Naaşının başında bekleyen avukat oğlu Tarık Yusuf'tan helallik dilediler. Sonrasını Yusuf'tan dinleyelim: Cenazenin başında birkaç kişi geldi yanıma. Dediler ki: "Biz sizin pederin kasetlerini çok doldurduk, yaydık, sattık, çok gelir elde ettik. Hakkınızı helal edin


  [SIZE=3][/size]
  [SIZE=3][/size]
  ayrıntılı bilgi için:http://www.timurtashoca.com/modules.php?name=Content&pid=1
   
 3. serhad55

  serhad55 Acemi Üye Süper Moeratör

  Allah c.c. gani gani rahmeti ile kuşatsın, Resulullah efendimzin şefaatine nail eylesin,
  bizlerede alim olarak şefaatçi olsun inşaAllah.
  Timurtaş hoca efendinin 70 li ve 80 li yıllarda teyb kasetleri sonralarıda video kasetleri
  elden ele dolaşırdı. O muhteremki gür ve gevrek sesi ile, konularındaki uyarıları ve misalleri ile
  gönüllerde taht kurmuş bir hocaefendiydi, günümüzde maalesef sohbet kasetleri dinlenmiyor artık,
  teknik imkanların CD ile daha gelişmiş olmasıda bir şey farkettirmiyor..
  tıpkı msn ve facebook ile akrabalara daha çok ve kolay ulaşacağımızı ve devamlı onlarla ilişkide
  kalacağımızı zannetmedeki yanılgı gibi...

  Ne oldu bize?
   

Users found this page by searching for:

 1. timurtaş uçar vikipedi

  ,
 2. tımurtas hoca vıkıpedi

  ,
 3. timurtaş uçar kimdir

  ,
 4. timurtaş hoca hayatı,
 5. Timurtaş hoca nereli,
 6. timurtaş hoca kimdir vikipedi,
 7. timurtaş hoca kimdir,
 8. timurtaş hocanın hayatı,
 9. timurtaş uçar hayatı,
 10. timurtaş hoca kimdir nerelidir,
 11. timurtaş hoca nerelidir,
 12. timurtaş uçar kimdir vikipedi,
 13. timurtas hoca wikipedia,
 14. timurtas nereli,
 15. timurtaş hoca biyografi,
 16. timurtaş hoca kimdir nereli,
 17. timurtaş uçar biyografi,
 18. timurtaş hoca nereye defnedildi,
 19. timurtaş uçar hoca nerelidir,
 20. timurtas ucar wikipedia,
 21. Timurtaş uçar nereli,
 22. Tımurtas hoca kım,
 23. timur taşin hayati,
 24. timur taş hocanın hayatı,
 25. timurtaş uçar kimdir nerelidir,
 26. timur hoca kimdir,
 27. tumur hoca kimdir,
 28. timurtaş uçar nerelidir,
 29. timurtaş hayatı,
 30. timurtaş hoca mezarı nerede,
 31. timurtaş uçar hoca efendinin hayatı,
 32. timur taş hoca kimdir,
 33. timurtas hangi camilerde gorev yapti,
 34. timur tas hayati,
 35. timurtaş hocanın oğlunun sohbetleri,
 36. timurtaş uçarın hayati,
 37. timurtaş hocanın mezarı nerede,
 38. timurtaş vikipedi,
 39. timurtaş uçar hocanın hayatı,
 40. timurtas hocanin mezari nerde,
 41. timurtas ucar. hayati,
 42. timurtas ucar hoca nereli,
 43. timur tas kimdir,
 44. timur tas hoca nerelidir,
 45. timurtaş hoca nın hayatı,
 46. timurtaş hoca mezari,
 47. timurtas ucar wiki,
 48. timurtaş uçar viki,
 49. timurtaş hoca hayatı vikipedi,
 50. timurtashoca.com