Kapat

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 24 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Hz.abdlkadr geylan

Cezal ye
    yelik tarihi
    06.Temmuz.2008
    Tecrbe Puan
    0

Hz.abdlkadr geylan

Hz. Abdlkadir Geylani (1078 - 1166)

slm alimlerinin ve velilerinin byklerinden Hazreti Abdlkadir Geylani, 1078 ylnda ran'n Geylan ehrinde dodu. Knyesi, Ebu Muhammed'dir. Muhyiddin, Gavs-l-a'zam, Kutb-i Rabbani, Sultan-ul-evliya, Kutb-i a'zam gibi lkablar vardr. Babas Ebu Salih bin Musa Cengidost'tur. Hz. Hasann olu Hasan- Msenna'nn olu Abdullah'n soyundandr. Annesinin ismi Fatma, lakab mm-l-hayr olup seyyidedir. Bunun iin Abdlkadir Geylani, hem seyyid, hem erifdir. Abdlkadir Geylani, 1166'da Badatta vefat etti. Trbesi Badattadr. Onun iin u ibare mehur olmutur: "Veliler Sultan Abdlkadir Geylani, ak ile dodu, kemal ile mr srd ve kemal-i ak ile Rabb'ine vasl oldu."

Bir gn Abdlkadir Geylani’ye, "Bu ie baladnzda, bu yola adm attnzda, temeli ne zerine attnz? Hangi ameli esas aldnz da byle yksek dereceye ulatnz?" diye sordular.

Buyurdu ki: "Temeli sdk ve doruluk zerine attm. Asla yalan sylemedim. Yalan kada bile yazmadm ve hi yalan dnmedim. im ile dm bir yaptm. Bunun iin ilerim hep rast gitti. ocuk iken maksadm, niyetim, ilim renmek, onunla amel etmek, rendiklerime gre yaamakt. Kklmde Arefe gn ift srmek iin tarlaya gittim bir kzn kuyruundan tutunup, arkasndan gidiyordum. Hayvan dile geldi ve dnp bana; "Sen bunun iin yaratlmadn ve bununla emrolunmadn" dedi. Korktum, geri dndm. Evimizin damna ktm. Gzme, haclar gzkt. Arafat'ta vakfeye durmulard. Anneme gidip; "Beni Allah telnn yolunda bulundur. zin ver, Badat'a gidip ilim reneyim. Salih zatlar ve evliyay bulup ziyaret edeyim" dedim. Annem sebebini sordu, grdklerimi anlattm. Alad, kalkp babamdan miras kalan seksen altnn yarsn kardeime ayrd. Kalann bana verip, altnlar elbisemin koltuunun altna dikti. Gitmeme izin verip, her ne olursa olsun doruluk zere olmam syleyip, benden sz ald. "Haydi Allah selamet versin olum. Allah tel iin ayrldm. Artk kyamete kadar bir daha yzn gremem" dedi. Kk bir kafile ile Badat'a gitmek zere yola ktm. Hemedan' geince, altm atl ekya ka geldi. Kafilemizi bastlar. Kervan soydular. lerinden biri benim yanma geldi. "Ey dervi! Senin de bir eyin var m?" diye sordu. "Krk altnm var" dedim. "Nerededir?" dedi. "Koltuumun altnda dikili" dedim. Alay ediyorum zannetti. Beni brakp gitti. Bir bakas geldi, o da sordu. Fakat, o da brakp gitti. kisi birden reislerine gidip, bu durumu sylediler. Reisleri beni artt. Bir yerde, kafileden aldklar mallar taksim ediyorlard. Yanna gittim. "Altnn var m?" dedi. "Krk altnm var" dedim. Elbisemin koltuk altn skmelerini syledi. Skp, altnlar kardlar. "Neden bunu syledin?" dediler. "Annem, ne olursa olsun yalan sylemememi tembih etti. Doruluktan ayrlmayacama sz verdim. Verdiim szde durmam lazm" dedim. Ekya reisi, alamaya balad ve; "Bu kadar senedir ben, beni yaratp, yetitiren Rabbime verdiim sz bozuyorum" dedi. Bu pimanlndan sonra tvbe edip, haydutluu braktn syledi. Yanndakiler de, "nsanlar soymakta, yol kesmede sen bizim reisimiz idin, imdi tvbe etmekte de reisimiz ol" dediler. Sonra, hepsi tvbe ettiler. Kafileden aldklar mallar sahiplerine geri verdiler. lk defa benim vesilemle tvbe edenler, bu altm kiidir."

Abdlkadir Geylani, Badat'a geldi ve buradaki mehur alimlerden ders almak suretiyle hadis, fkh ve tasavvuf ilimlerinde ok iyi yetiti. lim tahsilini tamamlayp yetitikten sonra, vaaz ve ders vermeye balad. Hocas Ebu Said Mahzumi'nin medresesinde verdii ders ve vaazlarna gelenler medreseye smaz sokaklara taard. Bu sebeple, evresinde bulunan evler de ilave edilmek suretiyle medrese geniletildi. Bu i iin Badat halk ok yardmc oldu ve zenginler para vererek, fakirler alarak yardm ettiler. Derslerine devam edenler arasnda pek ok alim yetiti.

Abdlkadir-i Geylani, bir mddet ders verip, hak ve hakikat anlattktan sonra, ders ve vaaz vermeyi brakt. nzivaya ekilip, yalnzl seti. Sonra sahralara kt. Badat'n Kerh harabelerinde yaamaya balad. Btn vaktini ibadet, riyazet ve mcahede ile nefsinin arzu ve isteklerini yapmamak, istemediklerini yapmakla geirmeye balad.

Buyurdu ki: “Irak'n sahra ve harabelerinde 25 sene insanlardan uzak kaldm. Benim kimseden, kimsenin benden haberi yoktu. Bazen uzun mddet yemezdim ve "am am" diye iimin feryadn duyardm. Bazen zerime yle arlklar gelirdi ki, bunlar bir dan stne konsa, tahamml edemeyip, parampara olurdu. Bu srada; "Muhakkak zorlukla beraber bir kolaylk vardr, phesiz zorlukla beraber kolaylk vardr" mealindeki nirah sresinin beinci ve altnc yet-i kerimelerini okuduumda zerimdeki arlklar dalp, giderdi."

Devrinin ilim konusunda tek otoritesi olan Abdlkadir Geylani, tasavvuf bilgilerini herkesin anlayaca ekilde sundu. Ders ve fetva vermeye yirmi sekiz yanda balad ve bu hal altm yana kadar devam etti. Tasavvuftaki yoluna onun ismine izafeten "Kadiriyye" ad verildi ve O’ndan ilim ve feyz alan binlerce rencisi eitli memleketlere giderek slamiyeti anlattlar. Maddi ve manevi ilimlerdeki derinlii ve zerindeki manevi ltuf ve rahmetle dinin esaslarn yeniden dirilttii iin kendine "dinin dirilticisi" anlamnda "Muhyiddin" denmi, O da bu ismi Endls'te dnyaya gelen ve "eyhl Ekber" namyla n salan manevi evlad bni Arabi'ye vermitir.

Tm forumdan rastgele konular:

• Allah su erkeklere peygamber sabri vermis :)
    • Ilgin Otobs Tasarimi
    • O sadece O
    • M'min'in m'min'e duas
    • Kresel snmadan dolay su tasarrufu nlemleri
    • Cebimdekiler ..
    • eminmisiziz
    • (EURO 2008)gsmzde ay ve yldzzz
    • mam- abi'den dndren rnekler...
    • Dikkat! ocuklarmz...

Ayn kategoriden rastgele konular:

• Uyku Kardesligi..
    • Emir Sultan- Yldrm Bayezd
    • Eri Bakma Evliya ya...!
    • Onu Fetheden Kumandan ve Askerleri
    • Ceza olarak kesilen el
    • Bizde Olmayan
    • Mahmud Ustaosmanoglu (k.s.)
    • Rabiatl Adeviyye Hz.
    • "Velayet" zerine Bir...
    • Evliynin byklerinden Cneydi Bagdadi

Cezal ye
    yelik tarihi
    06.Temmuz.2008
    Tecrbe Puan
    0

Misafir
    yelik tarihi
    26.Eyll.2007
    Tecrbe Puan
    0
    emeine salk aro

Cezal ye
    yelik tarihi
    06.Temmuz.2008
    Tecrbe Puan
    0
    bu byk zat muhteremi okumadan gemeyelim

Misafir
    yelik tarihi
    27.Austos.2008
    Tecrbe Puan
    0
    paylam iin allah raz olsun

Misafir
    yelik tarihi
    27.Austos.2008
    Tecrbe Puan
    0

mbarekten szler

Ey ilim iddiasnda bulunan, hani alaman? Yce ALLAH’n (C.C) korkusundan gzlerin yaaryor mu? O’ndan korkman ve gnahlar itirafn nerede? Nefsinle cenk etmek ve onu terbiye etmek yok mu? O’nu HAK tarafna arman nerede?

Cezal ye
    yelik tarihi
    06.Temmuz.2008
    Tecrbe Puan
    0

hepimizi tek damla sudan yaradan rabbime hamd olsun evliya efendilerimizin szleri ne byktr ve biz onlarn szlerini ne kadar dinliyoruz...
    selam olsun rabbime ibadet eden tm evliya kiram efendilerimize

Cezal ye
    yelik tarihi
    06.Temmuz.2008
    Tecrbe Puan
    0
    geylan hazretler le lgl bldnz menkibeler yazmanizi sterm...

Misafir
    yelik tarihi
    06.ubat.2008
    Tecrbe Puan
    0
    aro paylamn iin saol klarslan)

Misafir
    yelik tarihi
    26.Haziran.2007
    Tecrbe Puan
    0
    aro

esiz bi sunumdu devamn bekleriz inaallah...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)