Kapat

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gsteriliyor

Konu: Ruhum Daralyor, im Sklyor...Ne Yapmalym?

Grndn gibi ol ! yadeller_ - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    01.Temmuz.2009
    Nereden
    Mevlana Diyar
    Blog Entries
    15
    Tecrbe Puan
    10

Ruhum Daralyor, im Sklyor...Ne Yapmalym?

RUHUM DARALIYOR M SIKILIYOR NE YAPMALIYIM..?

nsan olarak hepimizin veya aile fertlerimizin bana gelen, zaman zaman yaadmz bir konudur, Ruh daralmas can sklmas, peki bunun sebepleri ve areleri nelerdir, bir tahlil edelim..

Canm skld! im darald!
    Daha ocuk yata balyor bu sylemler.
    Psikolojik hastalklarn artt ve zellikle depresyonun ok yaygnlat bir ada yayoruz.
    amz depresyon ana dnyor. Bu gelimeyle birlikte zellikle ruhsal hastalklara ynelik tedavi edici uygulamalar haliyle popler oluyorlar.
    Pek ok insan antidepresan ilalar kullanmalarna ramen maalesef depresyonun penesinden kurtulamyorlar.
    -Acaba bunun ilac gerekten antidepresan ilalar m?
    -Bu skntlarn gerek sebepleri neler?
    -Ruhsal skntlarmz olduunda ne yapmalyz?
    -Bu durumdan nasl kurtulabiliriz?

Mlumunuz hastalklar iin bir maddi tedbir (Doktor, ila) birde mnevi tedbir dediimiz (dua, itifar ve ifa ayetleri) ile tedavi vardr. nce esbba tecessl dediimiz, sebeplere yapmak, yani hastalannca doktora gitmek, tbbi arelere bavurmak verilen ilalar kullanmak lazm. Sonra da tm dertlerin dermann yaratan yce rabbimizden ifa dilemek, dua etmek ve tavsiye edilen bir takm dualar okumak lazmdr.

MANEV TEDBR OLARAK TAVSYE EDLEN BAZI DULAR:

Bol bol istifar etmeli ve halisane, iten bir dua ve duha suresi ile inirah suresi okumak Ayrca:

(La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim okumak, 99 derde devadr. Bunlarn en hafifi skntdan kurtulmaktr.) [Ebu Nuaym]

(Birinize dert ve bela gelince, Yunus Peygamberin duasn okusun! Allah tala onu muhakkak kurtarr.) [Tirmizi]

(L ilhe ill ente sbhneke inni knt minezzlimin) diyen, urad beldan kurtulur.) [. Snni]

Dualar ve Kuran- Kerim okuma elbette ifadr.yalnz ileri derece de ruhen km birinin psikolojik destek almasnda yarar var. Bir de insanlarmza bunu tavsiye ettiimiz de ben delimiyim ki psikolaa-psikiyatriye gideyim derler bu da ok yanl bir yaklam. Nasl hastalandmzda doktora gidiyorsak ruh salmz iin gitmekten ekinmemeliyiz.

Ayrca u duay okumay ihmal etmeyelim

(Sabah akam, 3 defa, “Bismillahillez l yedurru ma’asmih ey’n fil erd ve l fissemi ve hvessem’ul alm” ) [bni Mace]

Zaman zaman i sknts insann eitli maddi ve mnevi sebeplere bal olarak yaad bir durumdur.
    Bir yerde okumutum, byle zamanlarda insanlarn gnahlar omuzlarna verilirmi de kii onun skntsn yaarm...
    Bu hususta, iyi geldiine phe duymadm "Ya Fettah" ismi erifini zikretmek iyidir.

Ya Fettah: Her trl mkilleri aan ve kolaylatran... Fetth kelimesi, feth'den gelmektedir. Feth ise, "kapal olan ey'i amak" mnasnadr. Kapal bir ey'i amak: a. Madd olur; bir kapy, bir kilidi amak gibi. b. Mnev olur; kalbden tasalar, kederleri atp gnl amak gibi.
    Bitkilerin iek amas, tohum ve ekirdeklerin snbl vermesi, rzk ve rahmet kaplarnn almas hep Fetth ism-i erifinin tecellsindendir.

N TIBB YNNE GELNCE:

Bir doktor;

''Beyinde karacier bbrek gibi bir organdr ve oda hastalanabilir,kimyas bozulur,bu durumlarda ila tedavisi gerekir'' eklinde konumutu.

Bu tip ar zlmelerde de yine beyin kimyasn dzenleyen ilalar, d dnya ile snrl da olsa bir uyum salanmas iin olduka nemli bir yol alnmasn salar.

Madalyonun dier yz ise, yllarca ila kullandklar halde neden bir trl iyileemediklerine anlam veremeyenler.

Nedeni, bu insanlarn kafa yaps yada yaam tarz deimemitir.Kendilerini mutsuz eden faktrleri deitirmek iin hi bir ey yapmam olmalardr. Mesela bu faktrler insanlar yada evre ise, bu insanlar hayatndan karp yer deiimi yapabilmek hastalar iin olumlu adm olur.

Sadece ila kullanmak ve ilalara bir noktada bysel bir anlam yklemek,kullandka btn sorunlarn ortadan kalkacan dnmek.laca baml hale getirebilir. En kk bir sorunda hasta ilalar leblebi gibi yutmaya devam eder.

Benim byk dertlerim skntlarm var demek yerine kendi iimize dnp benim byk Allah'm var diyebilip kretmek lazm...Gnmz hastal bunalm can sknts depresyon vs..btn hereyden nemlisi insann kendi iine dnmesi bence...hayatmzda bizi mutsuz eden bunalma iten nedir?

Bunlar dnmek cevaplarn aramak gerek..Yaam eklimiz belkide bizi huzursuz edendir...?lalar tedavi de muhakkak nemli yalnz tedavi bitti belli bir sre sonra ayn ikayetlere doktorlarna geri gidenler de ok...

o zaman biraz kendi i dnyamza bakmalyz, nerede hata yapyoruz, nerede yanl yapyoruz. Allaha olan kulluk vazifemizi tam olarak yerine getirebiliyormuyuz.sanlarla iyi geiniyormuyuz, insanlara merhametli davranabiliyormuyuz? bu sorularn cevabn kendi nefsimizde arayp ona gre tedbir almamz lazm.

Tm forumdan rastgele konular:

• gizli bir ayip
    • Mekke ve Medine'den Canl Yayn izle
    • hamd ve kr arasndaki fark nedir
    • Haram kazanlan a, adan saylmaz.
    • canm sklyor....
    • seviyorum seni can- gnlden!
    • grencilere Sorulan sorular
    • kimler hayatindan memnun kimler hayatindan memnun...
    • yahu ben ok ge kalmisim bensiz olurmu hi? :)
    • eytann hileleri...

Ayn kategoriden rastgele konular:

• nsanlar Deitirmenin Yollar
    • Beyninizi deitirin, hayatnz deisin
    • izdii Resme Bak Ruh Halini ren...
    • Aldatmakmi sadakatszlkm?
    • Sevilen iek le Gz Rengi Kiilii...
    • Dua srasnda beyin hcresi yenileniyor!
    • Obsesif Kompulsif Bozukluk
    • Empatin mi Var Derdin Var...
    • Panik atakla sosyal hayat ok zor!
    • Delinin Mal Beyan..

Ynetici kader54 - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    06.Nisan.2010
    Tecrbe Puan
    8
    allah raz olsun..Kuran' Kerim batan sona maddi manevi ifa ...

zaman zaman ruhum daralp, hi bir ey yapamadm dnemler oluyor. Zor bir durum maalesef..
    _denizinci_

diyr- gurbet bekkain - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    28.Haziran.2009
    Nereden
    dnyadan
    Blog Entries
    3
    Tecrbe Puan
    19
    bende pc bana geiyom
    iimden gelenleri skntya sebep olan konular ognde hangi konu varsa o konuya yorum olarak yazyom(denk gelirse eer,gelmezse arayp buluyom)...bazen tekrar o konu denk gelince aa ben ne yazmm dediimde oluyo
    ama rahatlyom
    bu tesbihlerde iyi geliyor, can gnlden ekmek lazm,dilde deil zde...allah raz olsun..
    La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim

L ilhe ill ente sbhneke inni knt minezzlimin(akam namaz ile yats namaz arasnda nerilir genellikle ,hergn 33 defa)

(Sabah akam, 3 defa, “Bismillahillez l yedurru ma’asmih ey’n fil erd ve l fissemi ve hvessem’ul alm” )
    ya fettah ( sen hayrl kaplar a ya rabbi)....

yelik tarihi
    28.Haziran.2009
    Nereden
    dnyadan
    Blog Entries
    3
    Tecrbe Puan
    19
    Alnt Gnl Szm Nickli yeden Alnt Mesaj gster
    aynen katlyorum..ama ben ben daraltan olaylar once rabbme gece herkes uykuda ken gonul yasm le anlatyor braz saknlesyor sonra da gunlugume yazyorum..
    ben hibiiye yazmyom ablam yaw. ble unutmas daha kolay oluyo...
    dua ediyorum ...rabbim ben bilmiyorum neyin hayrl olduunu sen sonumu hayreyle...bilinmez bu dnyada bilnmemek , hep yanl anlalmak.tam herey yolundayken, belkide bu dnyann fani olduunun anlalmas iin bir imtihan...gizli olanlar bilensin ya rabb sen sonumuzu hayreyle......

kssadan hisse olmu olayn abla...hi kimseye nyargl bakmamak lazm, o hakk bulacakm, sebebi sen olmusun allahn izniyle...

Kdemli ye *hazan_yeli* - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    20.Temmuz.2009
    Nereden
    fethiye
    Tecrbe Puan
    7
    La havle vela kuvvete illa billahil aliyyil azim

evet ama malesef cogu zamn aglamay terch edenlerdenm aslnda en ys en guzel dua etmek ama seytana dur dyemyoruz
    emegne saglk...
    Krgnm .... Kime oLdugunu Neden oLdugunu BiLmeden Krgnm... BeLki hayaTa BeLki de Kendime ... Krgnm Sadece...... !!!

yelik tarihi
    28.Haziran.2009
    Nereden
    dnyadan
    Blog Entries
    3
    Tecrbe Puan
    19
    alamakta iyidir.. gzyann gze faydas okmu

Kdemli ye El-Emin - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    23.Mart.2005
    Nereden
    Hollanda / Amasya
    Blog Entries
    5
    Tecrbe Puan
    10
    Namaz da huzur var. ben daraldm zaman halime krediyorum ama her zaman bu olmuyor tabii...
    Sitelerimiz

Kdemli ye ElifNur - ait Kullanc Resmi (Avatar)
    yelik tarihi
    30.Mart.2007
    Nereden
    stanbul
    Tecrbe Puan
    10
    nsan zaman zaman sebepsiz i skntlar yaar. Yaanlan eer bir psikolojik rahatszlk deilse bu durum kabz halini bize hatrlatr. Do. Dr. Necdet Tosun, kabz halindeki kiinin tutuk, durgun ve skntl olacan sylyor. Bu hali yaayanlar tefekkre, ibadete, tevbe-i istifara, Allah'n kullaryla ilgili sevgi ve merhametini anlatan ayetleri okumaya ynelmeli.

Deiik dnemlerde hemen herkeste bezginlik, bkknlk, mitsizlik grlebilir. Hibir sebep yok iken insan, iine girdii atmosferin etkisiyle ruh semasnn yldzlarnn birer birer kayp dkldn hissedebilir. Gnl darlna der, adeta boulacakm gibi olur. Bu yaanan i sknts, psikolojik bir rahatszln belirtisi de olabilir. Bu skntlar destekleyen farkl belirtiler sz konusu ise mutlaka bir uzmana bavurarak tedavi yollar aranmaldr. Dini anlamda ruhen sknt, daralma anlamna gelen kabz hali insanlar zaman zaman iine alan bir durumdur ki; bunun iin ruhumuzu rahatlatacak ibadete, duaya, Allah'a teslimiyete daha zen gstermeliyiz.
    Kalbinin kasvet baladna ve karanlklar iinde kaldna inanan bir insan, ayet kendisini mitsizliin penelerine teslim etmezse ve vicdan lisanyla srekli "Tut beni Allah'm, tut ki edemem Sensiz!" diyerek Cenb- Hakk'n inyetine snrsa, o kasvetli zaman diliminin bouculuuna ramen, bast halinde ulaamayaca noktalarn ok tesine vsl olabilir. Zira, esas kulluk, kabz halinde, onun tuzaklarna dmeden, sadkatle ortaya konulan kulluktur. te byle skntl anlarnda kulluunu aksatmayan bir insan ok daha fazla sevap kazanm olacaktr. Bu adan, m'min, inili kl bu yolda iinde bulunduu halin kabz ya da bast olduuna bakmadan mtemadiyen yrmeli ve her zaman kendisine yakan sadkat ve vefann gereini sergilemelidir. Marmara niversitesi lahiyat Fakltesi retim yelerinden Do. Dr. Necdet Tosun, Allah Teala'nn bazen azametini hatrlatmak iin insanlar kabz haline soktuunu belirtiyor. Necdet Tosun, kabz hali ile ilgili merak edilen sorulara cevaplar verdi.
    Kabz ne demektir?
    Kabz, szlkte daralma, tutukluk, sklma ve tasalanma gibi anlamlara gelir. Tasavvuf bir terim olarak kabz, sfnin manev bir tutukluk iinde bulunmas hlini ifde eder. Kabzn tersi olan bast ise gnl genilii, rahatlk ve nee demektir. Kabz ve bast tasavvuf yolunda sflerin zaman zaman yaad ve gelip geen hallerdir. Dim deillerdir.
    Kabz hali niin yaanr?
    Kabz hli, korkunun neticesidir. Cehennem azabyla ilgili yet ve hadislerin ya da Allah Tel'nn Cell sfatlarn tefekkr etmenin sonucunda baz kiilerde kabz hli oluur. Sflere gre kabz ve bast hli, kula Allah tarafndan gelir. Nitekim, "Darlk veren de, bolluk veren de Allah'tr." yetinin buna iret ettii kabul edilir. Cennet'i, Allah Tel'nn nimetlerini ve Ceml sfatlarn dnmekten bast hli yani ferahlama ve nee meydana gelir. Allah Tel, kullarna bazen azametini hatrlatp onlar kabz hline sokar, bazen de ltfunu hatrlatp onlar bast hline geirir.
    Kabz hali yaayan kiinin durumu nasldr?
    Kabz hlinde kii tutuk, durgun ve skntldr. Fazla konumaz ve yazmaz. Tefekkre meyillidir. Bu durum kiiye gre fazla deiiklik gstermez. Ancak baz kiilerde kabz hli ksa srer, bazlarnda ise uzun zaman devam eder. Bunun sebebi tam olarak bilinmemektedir. Ancak kabz hli uzun sren kiilerin bast yani nee hllerinin de uzun olaca kabul edilir. Srenin uzamasnda kalbe gelen manev duygunun younluu da nemli bir etkendir.
    Bazen hibir sebep yok iken i sknts, daralma yaanr. Bu duruma kabz diyebilir miyiz?
    Her sklma hlini kabz diye adlandrmak doru deildir. Youn alma temposu veya oksijenin az olduu ortamda uzun sre bulunmak gibi hric sebepler ile beden baz rahatszlklar da i skntsna sebep olabilir. Ancak kii bazen kendisini kabz hline sokan eyin ne olduu fark edemeyebilir. Hibir neden olmad halde gnl darl yani kabz hali yaanabilir.
    Sk sk kabz hali yaanmas neyin gstergesidir?
    Sk sk kabz hline girmek, miza yani karakter ile byk oranda alkaldr. Buna ek olarak, kiinin okuduu kitaplar, arkadalaryla yapt sohbetler ve dncelerinin mhiyeti de kabz hline giriin sklna tesir eder. Sklkla kabz hali yaayanlarn sosyal hayat ve psikolojisi bozulur. Konuma ve yazma konusunda sknt yaar, arkada edinmede ve aile ii ilikilerde zorluklarla karlar.
    Kabzdan kurtulmak iin ne yapalm?
    Allah'n kullarna kar sevgi ve merhametiyle ilgili yet, hadis ve ilgili kitaplar okumak, tvbe etmek, cennet'i ve hiret nimetlerini dnmek, bast hlinde olan neeli insanlarla oturup kalkmak, kabzdan kurtulmak iin uygulanabilecek yollardr. Ancak birok sf kabz hlinden kmak iin sun' abalara gerek olmadn, o hlin kendiliinden gemesini beklemenin daha doru olacan dnr. Bununla birlikte, kabz hali uzam ve kiinin sosyal hayatn etkilemeye balamsa bu yntemlere bavurulabilir. Cennet'i anlatan yetler ile, "Allah onlar sever, onlar da Allah' severler" (Mide, 54); "Allah onlarn gnahlarn sevaba evirir" (Furkan, 70); "Allah'n rahmetinden mit kesmeyin. phesiz Allah btn gnahlar balar" (Zmer, 53) gibi yetleri tefekkrle okumak, kabz hlindeki kiiler iin rahatlatc olacaktr.

Adm adm nlem aln
    Kabzdan kurtulma yollar adna en evvel zikredilmesi gereken husus, tevbe ve istifardr. M'min bir kul, gaflete kar tavr almal, gnahlarn ldrclnden tevbe ile kurtulmal, isyan lekelerini gzyalaryla ykamal ve gnl gzn bir kere daha verlara evirmelidir.
    lenen bir gnahn, ktlk ve seyyienin hemen arkasndan bir sevabn, iyilik ve hayrn yaplmas kabz dneminin ksalmas iin nemli bir vesiledir.
    Manev hayatmzdaki bir sknt ve kabz halinde inirah kayna olabilecek hususlardan biri de psikolojik tavr ve durum deiikliidir. Psikologlar da, insann kendini yenilemesi ve zerindeki sknty atabilmesi iin bir hal ve tavr deiikliini salk vermektedirler. fke annda abdestin tavsiye edilmesinin hikmetlerinden biri de yine bu tavr deiikliini temin etmektir.

Moderator
    yelik tarihi
    05.Kasm.2011
    Nereden
    Ankara Yenimahalleden
    Tecrbe Puan
    3
    Evet, ne gzel sz ''BENM ALLAHIM VAR!!!!'' Evet, her trl sknt ve zorluklara kar iimizden ''BENM ALLAHIM VAR'' diyebilmelyiz!!! Byle dersek her i kolaylaacak ve hibir byk zorluklar bizlere galip gelemiyecektir......
    Mslman, youn ve dikkat istiyen iler haricinde, her zaman ya ZKRLE ya TEFEKKRLE ya da DUAYLA megul olmal!

EHL SNNET olmak iin; dirayet lazm,irfan lazm,akl lazm,mantk lazm ve en nemlisi hakiki iman lazm

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u anda 1 kullanc bu konuyu grntlyor. (0 kaytl ve 1 misafir)