Bebekler Neden Kusar?

Konusu 'ÇOCUK Sağlığı' forumundadır ve by_system tarafından 23 Nisan 2016 başlatılmıştır.

 1. by_system

  by_system Çalışkan Üye Administrator

  Bebekler Neden Kusar?

  Bebekler Neden Kusar?

  Kusma durumu bebeklerde ve küçük çocuklarda çok sıklıkla görülebilen bir durumdur. Çocuğun veya bebeğin kusması önemli bir hastalığın habercisi olabileceği gibi geçici bir durum da olabilir. Bu nedenden dolayı kusma çocuğun yada bebeğin kusma sebebini anlamamız çok önemli bir konudur.

  Bebeklerin ilk bir kaç ay içerisinde kusmaları genellikle normal karşılanır ancak halk arasında "Kucakta fazla gezdirdiğimiz için kustu." "Çok beslendiği için kustu." gibi sebepler göz önünde bulundurulduğu için bu dönemdeki kusmalar çok fazla dikkate alınmamaktadır. Bu gibi söylemlerden yola çıkarak anne ve babanın kusmaların sebebini araştırmayı ihmal etmemesi gerekir. Kusmanın fazla beslenmeden mi yoksa bir hastalığın habercisi olduğu için mi yaşandığının anne baba tarafından tespit edilmesi son derece önemlidir.

  Yeni doğmuş bir bebeğin kusması gayet normaldir ve bu durum çok sık görülmektedir. Özellikle beslendikten sonra bebeğin az miktarda kusması normaldir. Eğer bebeğin kilosu normal olarak artış gösteriyorsa bunda herhangi bir sakınca yoktur. Genellikle 2-3 ay içerisinde bebeğin kusması azalacaktır.

  Ancak bu 2-3 aylık süre sonunda kusma aynı şekilde devam ediyorsa virüsten kaynaklanabileceği değerlendirilmektedir. Ama bu durum daha ciddi bir sorun olabileceğinin de göstergesi olabilir.

  Bebeğinizde;

  - Gözyaşı olmadan ağlama
  - Altını daha az ıslatma
  - Vücudunda kızarıklık
  - Ağzında kuruluk
  - Gözyaşı olmadan ağlama
  - Nefes Darlığı
  - İştahsızlık
  - Karın Şişliği
  -Uyumada zorlanma
  -3 ay ve altı bebeklerde 38, 3 ay üzerinde ise 39 derecenin üzerinde ateş olması

  gibi şikayetler mevcut ise doktor ziyaretinin faydalı olacağını düşünüyoruz.
  Konuyu yerinde tartışın... >>
   
 2. esmaydin

  esmaydin Acemi Üye Silver

  bebekler kusar evette neden kustuğunu anlatan bi cümle göremedi ben