Diş Teli Tedavisinden Sonra Dişler Eski Haline Döner Mi? Dişler Sürekli Hareket Eden Yapılar Olduğu

Konusu 'İlginç Konular' forumundadır ve Hakan Ulu tarafından 11 Ağustos 2017 başlatılmıştır.

 1. Hakan Ulu

  Hakan Ulu Acemi Üye

  Diş Teli Tedavisinden Sonra Dişler Eski Haline Döner Mi?
  Dişler sürekli hareket eden yapılar olduğu için Diş teli çıkarıldığında tekrar eski durumlarına dönmek isteyeceklerdir. Dolayısıyla ortodonti tedavisinden sonra dişlerin bozulmasını engellemek gerekir. Esasen aktif ve pasif tedavi aşamalarından oluşan ortodontide her iki aşamanın da özenle uygulanması dişlerin eski konumlarına dönme ihtimalini düşürecektir.
  Dişlerin Tekrar Çapraşıklaşmasına Neden Olacak Durumlar
  ortodonti tedavisinden sonra bozulma durumları, dişlerin kontrol edilmemesi ve pekiştirme tedavilerinin uygulanmaması nedeniyle gerçekleşir. Diş telleri çıkarıldıktan sonra belli bir süre pasif tedavi dediğimiz ve pekiştirme apareyleri kullanılarak uygulanan tedavide dişlerdeki bozulma takip edilir. Pekiştirme apareyleri diş eti, kemik ve kasların yeni konumlarına alışıp, kemiklerin sertleşmesi için geçen sürede dişlerin yerlerinde sabit durmalarını sağlar.
  [​IMG]
  Apareylerin kullanılmaması dışında dişlerin tekrar çapraşıklaşmasına neden olacak durumlar:
  Dişlere darbe alınması
  Sert ve katı gıdaların sürekli tüketilmesi
  Yanlış ağız bakımı
  Parmak emme, tırnak yeme alışkanlıkları
  Dişeti ve doku hastalıkları ile diğer diş hastalıkları çapraşıklaşmaya ortam hazırlayabilir. Bu nedenle pekiştirme tedavilerinin aksatılmaması gerekir.
  Pekiştirme Tedavisi Nasıl Yapılır?
  Günümüzde pekiştirme tedavisinde kullanılan yöntemler; lingual retainer ve şeffaf plaktır. Lingual retainer; ön 6 kesici dişin dile bakan tarafına diş dolgusu malzemeleriyle yapıştırılan ve dışardan görünmeyen tellerdir. Şeffaf plaklar ise takılıp çıkarılabilen ve görünmeyen apareylerdir. Özellikle gece yatarken kullanılabilen şeffaf plaklar, kişinin günlük hayatını etkilememektedir.
  Pekiştirme Tedavisi Ne Kadar Sürer?
  Diş teli fiyatları belirlenirken birçok faktör birlikte değerlendirilir. Bunlardan biri de pekiştirme tedavileridir. Diş teli tedavisinden sonra bozulma durumunu ortadan kaldıran pekiştirme tedavisinin süresini ortodonti uzmanınız belirleyecektir. Diş telleri çıkarıldıktan sonra gerçekleşen diş hareketi miktarına, yaşınıza, tedavi öncesi dişlerinizin bozukluk derecesine göre pekiştirme tedavisi süreniz ve takılacak apareyin cinsi belirlenir.
  Pekiştirme tedavisi, genel olarak aktif ortodontik tedavi süresinin yarısı kadar sürmektedir. Hem gece hem de gündüz takılan plaklar, zamanla sadece geceleri takılabilir. Pekiştirme apareylerinin kullanımı biteceğinde yavaş yavaş azaltılarak kullanımı gerekir. Hareketli şeffaf plaklarda bu süreyi ortodonti uzmanınız sizin için belirleyebilir. Sabit apareylerde ise en iyi sonucun alınmasıyla tedavi bitirilir.
  [​IMG]
  Pekiştirme tedavisi sırasında dikkat etmeniz gereken hususlar
  Apareylerinizi ortodonti uzmanınızın talimatları doğrultusunda kullanmalısınız.
  Her yemekten sonra mutlaka dişlerinizi fırçalamalısınız.
  Plaklarınızın kokmaması ve bakteri üretmemesi için günde bir kez diş fırçası ve sıvı sabun ile ılık-soğuk suda yıkayın.
  Hareketli apareyiniz kaybolur ya da kırılırsa mutlaka ortodontistinizi haberdar edin.
  Apareyleriniz kırılabileceği için size verilen kutularında saklayın.
  Diş teli tedavisinden sonra bozulma görülmemesi için şeffaf plaklarınızı ve sabit apareylerinizi kullanmaya özen gösterin. Dişlerinizin bakımını ihmal etmeyin. Yıllarca sizinle birlikte olacak sağlıklı dişlere böylece kavuşursunuz.
  Kaynak:www.disteli.com.tr/
   
  Quan tâm nhiều
  Nurculuğun Çöküşü bởi HarunYahya06, 5 Haziran 2017 18:22
  Allah Rızası Için Yardım bởi Duran Günteke, 19 Mayıs 2017 19:58
  Adini Değiştirmen Gerekiyor bởi anahro, 4 Temmuz 2017 09:34
  16 Nisan Öncesi Ilk Yazım bởi 1Kubra, 15 Nisan 2017 01:56
  Hayat bởi hezal, 18 Nisan 2017 04:26
  Çık Sıkıldım bởi soran, 17 Mayıs 2017 18:01
  Verem Ile Nasıl Mücadele Edilir bởi 1Kubra, 22 Nisan 2017 15:36