Dişler Nasıl Çürür?

Konusu 'Diş,Ağız,Göz Sağlığı' forumundadır ve esma tarafından 23 Aralık 2007 başlatılmıştır.

 1. esma

  esma Misafir

  Öncelikle, ağzınızda binlerce bakteri bulunur.Bu tamamen normal bir durumdur.Aslında bu bakterilerin çoğu faydalıdır.Ancak az bir miktar bakteri vardır ki bunlar çürüme sürecinde rol oynar.Özellikle sorumlu olan streptococcus mutans adlı bir bakteri,nişastalı yiyecekler bakımdan zegin bir ortam bulunduğunda hızla çoğalır ve büyük koloniler oluşturur.Karbonhidratlar olarak ta bilinen ve pasta,ekmek ,krakerler tatlılarda bulunan bu nişastalar,eğer düzenli olarak fıçalanıp temizlenmezse diş üzerinde plakları oluştururlar.Plak,tükürük,yemek artıkları ve bakterilerin karışımı olan yapışkan bir film tabakasıdır ve dişler üzerinde sürekli oluşur.
  Streptococus mutans her türlü karbonhidratı yer ama en çabuk yediği şekerdeki nişastadır.Ve şeker ne kadar rafine olursa,bakterinin bu yeme hızı o kadar çabuk olur.Bunun anlamı şudur;früktoz olarak bilinen meyvedeki doğal şekerler,bakteriler tarafından beyaz şeker kadar hızlı tüketilmez.
  Bakteriler plaktaki şekeri yediklerinde kimyasal bir reaksiyon oluşur.Şekerler daha basit elemanlara ayrışır,bu elemanlardan birisi de asittir;asit pek çok şeyi bozar.buna diş minesi de dahildir.
  Sonuç olarak ağzınızdaki bakteriler, dişinizin üzerindeki plakların içindeki şekerle kendilerine ziyafet verir. Daha sonra üretilen asitler dişinizin minesini bozmak için çalışmaya başlar. Sonucunda dişinizin yüzeyi üzerinde asitlerin erittiği mineden dolayı bir delik oluşur. Artık bir oyuk vardır ve bu da diş çürüğünün görünen halidir. Bu bir kez oluştuğunda çürüme işlemini durdurmanın tek yolu, dişinizin çürümüş bölümünü temizleyerek buraya dolgu yapmaktır.
  Bu hikayenin parlak bir tarafı var! Düzgün bir şekilde diş fırçaladığınız ve ip kullandığınızda dişlerinizin üzerinde çok az plak kalır ve bakterilerin de “dilediğince ye” türü bir açık büfesi olmaz. Bu, dişlerinizi üzerinde kolonileşemeyecekleri ve diş çürüğüne neden olan asitleri üretemeyecekleri anlamına gelir.
   
 2. kırçiçeği

  kırçiçeği Acemi Üye

  bilgilendirmeniz için teşekkürler
   
 3. kardelen_85_54

  kardelen_85_54 Misafir

  BİLGİLENDİRDİĞİN İÇİN TEŞEKKÜRLER CANIM...
   
 4. sdrx2

  sdrx2 Misafir

  Emeğine sağlık
   
 5. tek-nefes

  tek-nefes Misafir

  sol payalşımın için:)) aro emeğine sağlık
   
 6. 1Kubra

  1Kubra Çalışkan Üye Silver

  Zaman zaman fırçaladığım dişlerimi sürekli fırçalamaya özen gösteriyorum. Yaşlı ve dişleri dökülmüş olmayı kim ister