Namahrem ile tokalaşmak

Konusu 'Ahlak' forumundadır ve İbrahimH tarafından 12 Eylül 2014 başlatılmıştır.

1. İbrahimH

İbrahimH Acemi Üye Silver

Namahrem ile tokalaşmak hakkında İslam’ın görüşü nedir?

Soru:

Neden namahrem bir kadın ile tokalaşmak sakıncalıdır? Oysaki bu fiil şehvete sebep olmamaktadır!

Kısa cevap:

Karşı cinsten biriyle tokalaşmak birçok birey için şehvetin tahrik olmasına neden olmayabilir, ama böyle bir sınırlı irtibat ile tahrik olabilecek fertler de mevcuttur. Hatta birinci grup arasında da kendilerini samimi gösterip meşru olmayan ilişkiler için altyapı hazırlamaya çalışan şahısların olması da muhtemeldir. Bu esas uyarınca toplumsal yaşamda zorunlu bir fiil addedilmeyen namahrem ile tokalaşmaktan sakınılması gerekir. Yüce Allah, birçok şer’i hükmü genel olarak yasalaştırmış ve toplumun genel maslahatını göz önünde bulundurmuştur. Elbette hükmün yasalaştırılmasının hikmeti bazı bireyleri kapsamıyor olabilir. Örneğin, kadınlar ile tokalaşmak bazı yaşlı veya orta yaşlarda bulunan bireylerde hiçbir şehvani his uyandırmayabilir. Ama kutsal yasa koyucu, insanların birçoğunda bu hissin oluşması nedeniyle böyle bir davranışın haram olduğuna hükmetmiştir.

Ayrıntılı cevap: http://islamquest.net/tr/archive/question/fa6998

Selametle.

Quan tâm nhiều
    Kapali Kadin Resimleri bởi ALI25, 19 Ocak 2017 11:31
    Kur'an'daki Ilmi / Bilimsel Mucizeler bởi Nasır, 2 Şubat 2017 13:12
    Kirpi Ile Tilki bởi Serdar Yıldırım, 6 Ocak 2017 21:11
    Ömürden Kaybolan Bir Senemiz bởi anahro, 29 Aralık 2016 13:39
    Kur'an Dinle / Indir bởi Nasır, 2 Şubat 2017 13:11
    16 Nisan Öncesi Ilk Yazım bởi 1Kubra, 15 Nisan 2017 01:56
    Bài viết mới
    Nurculuğun Çöküşü bởi HarunYahya06, 5 Haziran 2017 18:22
    Allah Rızası Için Yardım bởi Duran Günteke, 19 Mayıs 2017 19:58
  2. esmaydin

esmaydin Acemi Üye Silver

tokalaşmak haram mıdır

3. ALI25

ALI25 Çalışkan Üye Süper Moeratör

Namahrem ile tokalaşmak

Ilkönce bu baslik hakkinda bir sey diyeyim bu konuda bilenen ve insanlar tarafindan denilen su olur ilkhetab da bunun haram olduguna dair söz denilip ortaya konulur ve örnek olarak da resulullah(s.a.v)´in hayatindan zikir edilir.

4. ALI25

Bugünkü elimizdeki kitablara ve ordaki gecen o sözlere bakip okuyup üstünde durursan sende haram denildigini görüp anlarsin.

El-Emin bunu beğendi.
  5. esmaydin

esmaydin Acemi Üye Silver

Kur'an da yazıyor diyorsunuz yani ?

El-Emin bunu beğendi.
  6. ALI25

Öyle mi dedim direk olarak ve yoksa bugünkü elimizdeki okudugumuz kitablar mi demek istedim.

7. Zeynep1

Zeynep1 Acemi Üye Silver

Konuyla ilgili hadis-i Şerif'ler ve Efendimiz aleyhisselatü vesselamın sünneti şu şekildedir:

Efendimiz (sallallahü aleyhi vesellem), kendisine bîat için gelen sahabî hanımlara şöyle buyurmuşlardır:

“Ben kadınlarla tokalaşmam. Benim yüz kadına söylediğim söz bir kadına söylediğim söz gibidir.” (Neseî, Bîy’a: 18; İbni Mâce, Cihad: 43.)
    Ümeyme bint Rakika kadınların biatını anlatır ve:

"Allah Rasûlü bizim hiç birimizle musafaha yapmadı, gidin artık, sizinle anlaşmış olduk, yüz kadına diyeceğim de, bir kadına dediğimden ibarettir, buyurdu." (Taberî XXVNI/80).
    Aişe (ra) validemiz:

"Vallahi Allah Rasûlünün eli aslâ bir kadının eline değmedi. O kadınlarla sözle biatleşti." demiştir. (Kurtubî XVNI(71)

Velhasıl namahremle tokalaşmak veya ten teması asla caiz değildir. Müslümanın bu konuda çok titiz davranması lazımdır.

El-Emin ve esmaydin bunu beğendi.
  8. El-Emin

El-Emin Tecrübeli Üye Administrator

Keşke Peygamber efendimiz gibi olabilsek...Hatta olsak cennet bizimdi

Zeynep1 bunu beğendi.