Ölüye veya ölmek üzere olana kuran okutulur mu?

Bana ne dersiniz bilemiyorum ama Türkiye'mizde bu mes'eleye ragbet "madde"yle de baglantilidir... Cidden ben Istanbul'da bu vasfimi kullansaydim, 4, 5 tane daire sahibi olurdum... Ve durumum da cok güzel olurdu... Yanimda büyük bir mezarlik var... Yanimda koca bir hastane vr... Yani etrafim itibariyle Din ve Kur'an adina, beni affedin ve bagislayin milletin cebine dokunabilirdim... Bunu hic yapamadim... Kur'an okunan kitap degil 1. derecede, yasanilan kitap, hayat ve yasam o...
Bir camide bulunuyorum ayak üstü bir doktor arkadasla konusuyorum... Yanima usulcacik biri sokuluverdi, babam hastanede babama bir yasin okur musun dedi, elinde de 100 TL var bana uzatiyor... Cok mahcup oldum..
Cahil, cühela, serseri mayin üfürücük hocalar gibi hissettim kendimi... Dedim o parayi cebine koy... Yatsidan evvel ve sonra biz yasin okuyoruz babana göndeririz dedim ama inaniyorum ki mutmain olmadi... Cünkü bu cemeat de alismis, illaki para alan bir hoca bulacak... Kafayi yiyecem cidden....
Yani yanlis anlamayiniz beni ama hocalarin bu ise coktan dur demeleri gerekiyordu ama diyemezler... Gelir güzel... Hic kusura bakmayiniz... Ben istesem günde 10 yasin okuyacak kadar insan bulurum yerim ona müsait... Yapmam ve yapmadim da.. Günlük en 500TL kazanirim.. Saka degil... Asgari ücretli bir ay calisiyor ben 8 saatte 500 TL'yi götürüyorum... Ayda su kadar para yapar... Maasimi 10'a katliyorum...
Ama Kur'an bu degil... Hocalara da bunu söylüyorum ama nasil oluyorsam ben Vahhabi oluyorum.. :):):)
Hayirlisi...

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
gönül sızımın dediği gibi fıkhı konulara girmeden bir müslüman olarak düşüncelerimi bende belirtmek isterim. gerçi yazacaklarım yine meftun hocamızın dediği yöndedir ama...
biz müslümanlara işlemiş yanlış bir inanış var. Kuran bizim için çok değerlidir. ve o kadar değerli kılmışız ki, elimize alınca değerini yitirir düşüncesine gelmişiz. herşeyimiz gösteriş olmuş. Efendimizin hayatını yaşarken bile hep gösteriş olacak sünnetlerini almışız. giyim, kuşam takılmış kalmışız.... bir yakınım oğlunu kuran eğitimi verilen bir kursa verdi, ve oğluna nasihat ederken ,,oğlum git iyice kuranı öğren ki, ben ölünce bana yasin okuyasın ,dedi. bende oğluna yalan ,dedim, yasin masin okuma, kendi yaşıyoken yasinini okusun yaşasın ,sen mi okuyacan:) tabi ki okumalı ama benim burda durmak istediğim, kuranı okuyoruz ama yaşamıyoruz. bence o annenin nasihatı, oğlum oku ,Kuranın manası üzerinde iyice düşün, tefekkür et,senden ne istiyor, yaşantını ne yönde sürdürmen lazım, onları iyice idrak et ve geldiğin makamlara gelirken , hep tebliğ içinde ol, yürüyen kuran ol..olmalıydı bana göre...
ölenlerin arkalarında hayırlı evlat bırakmaları, hadisini heralde ki hep arkadan ölüye kuran okuyan kişiler olarak anlıyoruz, bana göre hayırlı evlat, cuma geceleri kuran okuyan değil, girdiği çıktığı her ortamda , kuranı yaşayan , meleklerin o kişi için dua ettiği ve çevresinde de Allah senin anne babandan razı olsun ,denilebilecek bir evlat bırakmasıdır... evet kabir ziyaret edilir, kur an yasin okunur demiş, hocalarımız, buna diyecek sözümüz yok zaten, kuranın bir hikmetide içinde çeşitli dualar barındırmasıdır. ama mezarlık ziyaretlerimizde, okuduğumuz kuranın manasından bir habersek, ibret alamıyorsak ..bir faydası olacağını düşünmüyorum...Efendimiz ibret almamız ,düşünmemiz tefekkür etmemiz için istemiştir mezarlık ziyaretlerini....

nârvenur

Çalışkan Üye
Silver
Meftun hocam son mesajınıza tamamen katılıyorum..Peygamberimiz zamanında yapılmamıştır ama müctehit alimlerimiz dediğiniz gibi''ölüye faydası dokunan diğer meselelerle ''kıyas edip ictihat ederek ölüye faydasının dokunacağı (dokunabileceği umudu)görüşünü bildirmişlerdir..Bizler de ictihat yapabilecek şekilde alimler olmadığımız için daha fazrklı bir ictihat çıkaramıyoruz...Çok zaman geçti;sıcağı sıcağına ictihat etmiş alimler varken aslına bakarsanız dahasını da aramıyorum..
Ve böyle içim daha mutmain..''Ölen yakınıma hediye ''deyince bile mutlu oluyor insan..Kur'an'ın herhalikarda bir hikmeti vardır..Kur'an bir yaşama biçimidir;zaten aslı derdimiz de bu; ama onun manevi gücünü de gözardı etmemek lazım..

Ben bu görüşü kabul ediyorum;açıkçası şüpheye de düşmek istemiyorum..Sizler istediğiniz görüşü kabul edebilirsiniz tabiki..Kimse kimsenin görüşünü değiştirmek zorunda ve durumunda değil..Allah-ü Alem..Niyetlerimiz temiz..

"Kur'an bir yaşama biçimidir;zaten aslı derdimiz de bu; ama onun manevi gücünü de gözardı etmemek lazım.." (narvenur adlı üyeden)

Tamam Narvenur adlı üye böyle düşünsün ve desin ki "Kur'an'ın manevi gücü de gözardı edilmesin..." Kur'an'ın manevi gücü nedir ben onu anlayamıyorum... Kur'an "haşa" uzaktan kumandalı bir aygıt mı ki böyle bir şey ifade ediyoruz... Zaten Kur'an ilk ayetlerinde kendisinin bundan uzak olduğunu açık açık ifade ediyor... "Kur'an öyle bir kitaptır ki O'nun içersinde şek ve şüphe yoktur... "Müttagıler...!!!!" için bir hidayettir..." Kur'an gayet iyi bir şekilde kendisini ifade ediyor zaten... Kendisiyle yolunu çizmek isteyenlere karşı yardımcı olabileceğini ifade ediyor... Kur'an'ın manevi gücü budur...
İkinci önemli husus...
Allah'ın O güzide Rasülü nasıl bir Peygamber ki, Kur'an'ı bu manada 'haşa' hiç anlayan olmamıştır... Çünkü O; ne sekerat halinde hastalara ne de Mekke, Medine ve Uhut'ta gitmiş olduğu kabristanlıkların tamamında bir istisna, tek bir istisna olarak Kur'an tilavet eden olmamışlardır... Neden Narvenur adlı üye buradan bakmıyor hiç... Allah'ın Rasülü'nden daha güzel uygulayıcı kimdir...?
Bir başka husus..
Müctehitlerin "olur" fetvasına dikkat ettiniz mi... Burasi çok önemli.. Ölülere Kur'an tilaveti bağlamında müctehitler "direk!!!" sünnet kaynaklı fetva vermemişlerdir.. Verememişleridr... Olmayan bir şeyin fetvası olur mu olabilir mi..? "Kıyas"tan yararlanmışalrdır... Bu incelik de unutulmamalıdır...
Allah okuduğunuz Kur'an tilavetlerini makbul eylesin...

Gözümün_Mavisi

Çalışkan Üye
Silver
Yasin-i şerif okuyun. Onda, on bereket vardır:
1- Aç okursa, doyar.
2- Çıplak, okursa, giyinir.
3- Bekâr okursa, evlenir.
4- Korkan okursa, emin olur.
5- Mahzun okursa, ferahlar.
6- Misafir okursa, seferde yardım görür.
7- Kayıp olan bulunur.
8- Hasta okursa, şifa bulur.
9- Ölü için okunursa, azabı hafifler,
10- Susayan okursa, suya kavuşur.(Deylemi)bu hadis şerifi demi inkar edeceksin....(Bir zaman gelir, beni yalanlayanlar çıkar. Bir hadis söylenince, “bunu bırak, Kur’andan söyle” derler.) [Ebu Ya’la]

(Bir zaman gelir, sünnetimi öldüren kimseler çıkacak. Allah bunlara lanet etsin!) [Deylemi]
(Sünnetimden yüz çeviren benden değildir.) [Müslim]

Mümin ölünce, geride kalan evladı, onun için dua ederse, o kişinin amel defterine sevap yazılır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(İnsan ölünce amel defteri kapanır. Ancak şu üçü bundan müstesnadır: Sadaka-i cariye, faydalı ilim ve kendisine dua eden salih evlat bırakan.) [Buhari]

Ölmüş ana-babası için ne iyilik yapılacağı sual edildiğinde, Peygamber efendimiz buyurdu ki:
(Onlar için dua ve istiğfar et!) (Hakim) Yine buyurdu ki:
(Sadaka veren kimse, sevabını müslüman ana-babasına da niyet ederse, verdiği sadakanın sevabı, onlara da gider, kendi sevabından da bir şey eksilmez.) [Taberani]

İmam-ı Ahmed bin Hanbel hazretleri, (Kabristana girince, Fatiha, Kul-euzüler ve İhlas suresini okuyup hediye edince, sevabı hepsine vasıl olur) buyurdu. Hadis-i şerifte de buyuruldu ki:
(Bir kimse, kabristandan geçerken, onbir kere ihlas suresi okuyup sevabını ölülere hediye ederse, ölü sayısınca sevaba kavuşur.) [Etfal-ül müslimin]

Görüldüğü gibi, ölü için, dua etmek, Kur'an-ı kerim okumak, sadaka vermek caiz ve gerekir. Sadece onlar için namaz kılınamaz ve oruç tutulamaz, fakat bunların sevapları bağışlanabilir. Dürer’deki hadis-i şerifte, (Bir kimse, başkasının yerine oruç tutamaz, namaz kılamaz; fakat onun orucu ve namazı için fakiri doyurur) buyuruldu. (Nesai)

Hidaye’de, (Oruç, namaz, sadaka ve diğer ibadetlerin sevabını başkalarına bağışlamak caizdir) ve Tatarhaniyye’de, (Sadaka veren kimse, sevabının bütün müminlere verilmesi için niyet ederse, kendi sevabından hiç azalmadan, bütün müminlere de sevabı erişir. Ehl-i sünnet mezhebi böyledir) buyuruldu. (Redd-ül-muhtar)
EHLİ ESER ALLAH SENİN GİBİLERİN ŞERRİNDEN BENİ VE MÜMİNLERİ MUHAFAZA ETSİN.......YUKARIDA BİR ORDAN BİR BURDAN ALINMIŞ AYETLERİ VS KARMAN ÇORMAN ETMİŞSİN HAK HADİSLERİ UYDURMA DİYOR ALİMLERE ÇAMUR ATIYORSUN...........ŞU KOPYALAYIP YAZDIKLARINI AKLIN BAŞINDA ACABA KENDİN OKUDUNMU.......SANA SON SÖZÜM BENİMLE MUHATAP OLMA ARKADAŞLAR SİZE TAVSİYEM BU ŞAHSI YAZDIKLARINI KAİLE ALMADAN ÖNCE İYİCE BİR ARAŞTIRIN DERİM....ALLAH KORUSUN BİLİYORSUNUZKİ......MÜSLÜMANLARIN AKILLARINI KARIŞTIRIP DİNLERİNİ ELLERİNDEN ALMAK İSTEYEN ÇOK GRUP HERYERDE HARIL HARIL ÇALILIYOR........AMAN AKILLI OLUN VE DİKKAT EDİN BENDEN SÖYLEMESİ....
.....VEHHABİSİN SANIRSAM......ALLAH SENİ DOĞRU YOLA HİDAYET ETSİN........

Peygamber ölülere hiç Kur'an tilavet etmemişlerdir. Ne olacak şimdi..?