Sünnete Uygun Olarak Tırnak Nasıl Kesilir?

Konusu 'Unutulan Sünnetler' forumundadır ve MinikAise tarafından 19 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. MinikAise

  MinikAise Acemi Üye Silver

  Tırnaklarımız zamanla uzamaktadır. Ve uzayan tırnakların belirli koşullara göre kesilmesi ise sünnettir.
  Peygamber efendimiz 5 temizlikten birinin ise tırnakların kesilmesi olduğunu söylemiştir. Tırnaklar uzayınca etle tırnak arasına pis, mikroplu şeyler girer. Bilhassa el parmakları vücudun hemen her yerine, özellikle yemek yerken ağza değeceğinden, buralara mikropları bulaştırır. Koruyucu hekimlik açısından da tırnakların kesilmesi çok önemlidir. Abdest ve gusül esnasında suyun tırnak altlarına (uzayan kısmın altına) ulaşması şarttır. Pislik dolu olduğu için buralara su ulaşmazsa temizlik olmaz. Güzellik niyetiyle, temiz tutulsa da tırnak uzatmak yanlıştır, sünnete aykırıdır.

  Tırnak kesmek ne zaman yasak ;
  Hac veya Umre ihramı süresince yasaktır. Bunun dışında her zaman kesilebilir. Halk arasında bazı gün ve zamanlarda, meselâ geceleyin tırnak kesilmez şeklinde yanlış bir inanç vardır. Elektriğin olmadığı zamanlarda, kesilen tırnağın nereye sıçradığının görülemediği düşüncesinden kaynaklanan bu kanaat, böyle durumlar için geçerli olabilir. Fakat bugün, elektriğin aydınlattığı ortamlarda gece tırnak kesmenin hiç bir sakıncası yoktur. Kesilen tırnaklar gelişi güzel bir şekilde bırakılmamalı, uygun bir şekilde ortadan kaldırılmalı, yok edilmelidir.

  Tırnak kesme nasıl olmalı?
  El ve ayak tırnakları aynı anda kesilebilir mi?
  Bunun için belirli bir gün var mıdır?

  Kesilebilir. Tırnak kesmenin belirli bir günü yoktur. Gerektiği her an (yani uzayınca) kesilebilir. Önce ellerinkini, sonra ayaklarınkini kesmek, ellere sağ elin işaret parmağından başlayıp, eller avuç içleri birbirine gelecek şekilde birbirine yapıştırıldığında parmakların oluşturduğu daireyi sağa doğru giderek tamamlamak, sonra sağ ayağın küçük parmağından başlayıp sol ayağın küçük parmağında bitirmek müstehap görülmüştür. (Hattâb es-Sübkî, el-Menhel I/189) Gazalî'nin söyledigi budur.

  Bu konuda görüşler vardır. Efdal olan, tırnakların haftada bir kesilmesidir. Onbeş güne kadar bırakmasında da bir mahzur yoktur. Kırk günü aşması ise, harama yakın (tahrîmen) mekruhtur.

  Ama tırnakları çok uzayıp, sınırı aşmayacaksa, bekleyip cuma günü kesmek (özellikle camiye gidecek erkekler için) müstehaptır. Bu konuda Fetâvây-i Kâdihân'da şöyle denir: "Bir adam tırnak kesmek ya da saç traşı olmak için, cuma gününü belirlese; başka günlerde de bunun câiz olduğunu kabul etmekle beraber, cumaya kadar beklemesi tırnak kesmeyi çok geciktirmiş olsa, bu mekruh olur. Çünkü tırnakları uzun olanın rızkı kıt olur. Eğer çok geciktirmiş olmayacaksa ve cumayı hadîsin tavsiyesine uymak için bekliyorsa bu müstehaptır. Çünkü Aişe Validemizden nakledildiğine göre, Rasûllullah Efendimiz: "Kim cuma günü tırnaklarını keserse, Allah onun öbür cumaya kadar ve üç gün daha fazla belâlardan korur" (Kadihân (Hindiyye kenarında) NI/411; Hindiyye V/358 Benzer hadisler için bk. el-Hindî, Kenzu'I-ummâl VI/656 659)
   

Users found this page by searching for:

 1. el ve ayak tırnakları aynı anda kesilir mi

  ,
 2. el ve ayak tırnaklarını aynı gün kesmek

  ,
 3. islama göre tırnak nasıl kesilir

  ,
 4. tırnak nasıl kesilir sünnet,
 5. islama göre tırnak nasıl kesilmeli,
 6. sünnette tırnak nasıl kesilir,
 7. sünnete göre tırnaklar nasıl kesilir,
 8. el ve ayak tırnakları birlikte kesilir mi,
 9. islamtr tırnak kesmek,
 10. Sünnete uygun tırnak nasıl kesilir,
 11. hadise gore tirnak nasil kesilir,
 12. dine göre tırnak nasıl kesilir,
 13. islami tırnak kesimi,
 14. sünnete göre tırnak kesimi,
 15. sunnete gore el tirnak kesmek,
 16. islamiyete göre tırnak kesimi,
 17. ayak tirnak sunnet,
 18. sol elin tirnaklari nasil kesilmeli hadislere gore,
 19. islam tr tırnak kesme,
 20. el ayak tırnagı aynı anda kesmek cünüpmü olur,
 21. el ve ayak tırnakları aynı gün kesilir mi,
 22. El ve ayak tirnaklari ayni gun icinde kesilebilirmi