NAMAZ KILIYORUM

Tekbir
Gözler secde yerine bakıyor. Ellerin içi kıbleye dönük, başparmak kulak yumuşağına değiyor. İki ayak birbirine parelelel, ayaklar arasında 4 parmak sığacak kadar mesafe var.

Tekbir
Gözler secde yerine bakıyor. Ellerin göğüs hizasında, parmak uçları omuz hizasını geçmiyor.
 
 

Kıyam
Gözler secde yerine bakıyor. Eller göbek altına bağlanmış vaziyette. Sağ elin küçük parmağıyla başparmak, sol elin bileğini halka gibi kavramış şekilde. İki ayak arası 4 parmak kadar açık ve birbirine parelel.

Kıyam
Gözler secde yerine bakıyor. Eller göğüs üstünde ve sağ el sol elin üstünde.
 
 

Rükû
Gözler iki ayak ucuna bakıyor. Baş ile sırt aynı hizada, sırt düz vaziyette ve yere parelel durumda. Bacak ve kollar gergin. Parmaklar açık, sıkıca dizkapaklarını kavramış durumda.

Rükû
Gözler iki ayak ucuna bakıyor. Baş ile sırt aynı hizada olmayıp, baş daha yukarıda. Parmaklar, araları kapalı olarak hafiften dizkapakları üzerinde.

Secde
Baş iki el arasında. Alın ve burun yere değiyor. Parmaklar kıbleye doğru. Dirsekler yere değmiyor ve vücuda yapışık değil. Karın oyluklardan ayrı. Ayak parmakları kıbleye dönük, topuklar bitişik.

Secde
Alın ve burun yere değiyor. Baş iki el arasında, parmaklar kıbleye doğru. Dirsekler yere değiyor ve vücuda yapışık, oyluklar da karna bitişik durumda. Ayakların üstü yere gelmiş şekilde ve her iki ayak sağa yatık.

Ka'de
Gözler oyluklara bakıyor. Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde. Sol ayak yatık ve üzerinde oturulmuş. Sağ ayak dik ve başparmağı kıbleye dönük.

Ka'de
Gözler oyluklara bakıyor. Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde. Her iki ayak sağa çıkarılmış, sol ayak üzerine değil, yere oturulmuş vaziyette.

Sağa Selam
Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde. Sol ayak yatık ve üzerinde oturulmuş. Sağ ayak dik ve başparmağı kıbleye dönük. Baş sağa çevrilmiş ve gözler omuza bakıyor.

Sağa Selam
Gözler oyluklara bakıyor. Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde. Her iki ayak sağa çıkarılmış vaziyette Baş sağa çevrilmiş ve gözler omuza bakıyor.

Sola Selam
Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde. Sol ayak yatık ve üzerinde oturulmuş. Sağ ayak dik ve başparmağı kıbleye dönük. Baş sola çevrilmiş ve gözler omuza bakıyor.

Sola Selam
Gözler oyluklara bakıyor. Eller oyluklar üzerinde, parmaklar kendi halinde. Her iki ayak sağa çıkarılmış vaziyette Baş solağ çevrilmiş ve gözler omuza bakıyor.

NAMAZ NASIL KILINIR

    Birinci Rekat :

   İkinci Rekat :

Sabah namazının farzı da aynı şekilde kılınır.

BEŞ VAKİT NAMAZ

1) Sabah Namazı : Sırasıyla2'si sünnet, 2'si farz olmak üzere 4 rekattır.
2) Öğle Namazı : Sırasıyla 4 ilk sünnet, 4 farz ve 2 son sünnet olmak üzere 10 rekattır.
3) İkindi Namazı : Sırasıyla 4 ilk sünnet, 4 farz olmak üzere 8 rekattır.
4) Akşam Namazı : Sırasıyla 3 farz ve 2 son sünnet olmak üzere 5 rekattır.
5) Yatsı Namazı : Sırasıyla 4 ilk sünnet, 4 farz ve 2 son sünnet ve 3 vitir olmak üzere 13 rekattır.Kaynakça:
1) Muhtasar İlmihal (Resimli Namaz Hocası), Hasan Arıkan, 63. Baskı 1998, Fazilet Neşriyat ve Tic. A.Ş.
 
 

Abdest Alıyorum

Namaz Sureleri

Namaz Duaları